Prireditev ob praznovanju materinskega dne v župniji Brdo že nekaj let skupaj pripravita župnija Brdo in občinski odbor NSi Lukovica. Tako sta letošnji materinski dan in praznik družine v nedeljo, 30. aprila, posvetila vrednotam slovenskih družin za spodbujanje kulture življenja. Pogovor z gostjo pedagoginjo Uršo Cankar Soares, pogumno borko za zaščito nemočnega življenja, je v Kulturnem domu Antona Martina Slomška v Šentvidu vodil Tone Meden.
V kulturnem delu so nastopili Karolina Kink na violini in Metoda Kink na klavirju ter združeni cerkveni otroški pevski zbor župnij Brda in Krašnje pod vodstvom Petre Avbelj. Uvodne besede je zbranim v dvorani izrekla Mojca Stoschitzky, med ostalimi so v dvorani bili tudi županja občine Lukovica mag. Olga Vrankar in nekdanja evropska poslanka Ljudmila Novak, župnik Bernard Rožman ter duhovni pomočnik Gregor Luštrek. Pogovor sta tokrat razdelila na tri sklope med katerimi smo prisluhnili nastopajočim.
V pogovoru sta se tako dotaknila najprej ustave v katerem je lepo zapisano v 55. členu, da se starši svobodno odločajo o rojstvu svojih otrok. Nato sta se dotaknila svobode govora, ko javna RTV ni dovolila objave intervjuja ne le z njo, ampak tudi ne poroča o dogodkih pri katerih se gre za pravice nerojenih otrok. Manipulacije in dezinformacije v zvezi s splavom, predvsem v strokovnih izrazih, saj izrazu splav, ki je zamaskirana beseda ne pove kaj se zgodi z otrokom v maternici in tako vzame čustva teži tega dejanja. Dotaknila sta se tudi novega družinskega zakonika v katerem je zapisano, da je zakonska zveza, zveza dveh oseb in s tem odpira vrata posvojitvam v istospolne družine, čeprav smo na referendumih jasno izrazili, da to ni sprejemljivo. Seveda je razlika o tem kaj je želja po otroku in kaj je pravica do otroka. Otrok je dar, ki nam je zaupan v varstvo dokler ne gre svojo samostojno pot. Današnja družba zelo na široko spodbuja ljudi na to kaj jim pripada, vse manj pa na odgovornost. Velika težava je v tem, da se vse več otrok odloča za samomor. Kaj se je zgodilo? Mladi ob izločitvi iz skupine vidijo rešitev v samomoru, ne pa, da bi prisluhnili staršem in spremenili svoje navade, se več pogovorili s starši, čeravno samo težijo, so starinski, nazadnjaški itd., ali komu drugemu. Nekaj besed je bilo povedanih tudi o Pohodu za življenje, ki se ga udeležuje veliko mladih, ki vedo, da nekaj ni prav. Sicer nam največ povedo statistike rojstev, ki je na najnižji ravni do sedaj. A ne le to, tudi število otrok v družinah je zaskrbljujoče, saj so redke družine z dvema, kaj šele tremi, ali več otroci. Ob tem ne pozabimo, da je Tone Pavček dejal »Če ne bomo brali, nas bo pobralo!« jaz pa dodajam, če ne bo rojstev in s tem otrok bomo počasi izumrli. Sicer pa si poglejte statistike in videli boste kako nam gre.
DJD