LAS projekt “Točka za starejše” se je z marcem 2024 zaključil, vendar se vse aktivnosti še vedno nadaljujejo, saj samo delovanje sedaj financirajo Občine Lukovica, Litija in Šmartno pri Litiji. Od decembra 2022 za občane delujejo svetovalne pisarne »Točke za starejše«, ki nudijo pomoč in podporo starejšim ter koordinirajo delo prostovoljcev (po modelu Zavoda Oreli iz Kamnika). V zadnjih štirih mesecih so bili koordinatorji in prostovoljci zelo aktivni in vabijo starejše ali njihove svojce, da jih kontaktirajo za pomoč. V svoje vrste vabijo tudi nove prostovoljce.
V prostorih Društva upokojencev Lukovica deluje pisarna za pomoč starejšim in njihovim svojcem. Omogoča sprejemanje telefonskih klicev, elektronske pošte in osebni obisk, kjer lahko starejši ali njihovi svojci povprašajo za nasvet in pomoč prostovoljce, ki delajo tudi na terenu (pogovor, dostava hrane, pomoč pri opravilih, spremstvo v trgovino, k zdravniku, na pošto, ipd.). Obiščete jih lahko v času uradnih ur ob četrtkih od 15. do 17. ure, na naslovu Stari trg 1. Lukovica, jim pišete preko elektronske pošte du.lukovica@gmail.com ali jih pokličete na 031 351 987 (od pon.–pet. od 8. do 19. ure). Naročilo za pomoč prostovoljca lahko oddate tudi preko spletne strani občine Lukovica (https://lukovica.si/objava/757073).
Od aprila do julija 2024 so prostovoljci Točke za starejše v vseh treh občinah rešili preko 170 prošenj za pomoč s strani starejših ali njihovih svojcev. Zelo aktivni pa so tudi v Domu Tisje, saj tedensko obiskujejo starejše, ki si želijo pogovora. V maju so se udeležili prijetnega druženja z oskrbovanci Doma in jih z vozički peljali do restavracije Mona Liza, v juniju pa so jih spremljali do lokacije Tajinega teka in se skupaj sprehodili/peljali po trasi. Nova prostovoljka Točke za starejše iz Šmartna pri Litiji je priskočila na pomoč tudi pri izvedbi delavnice, ki jo je Razvojni center Srca Slovenije organiziral s starejšimi v Domu Tisje Litija, kjer so sadili paradižnike in sejali rože ter preživeli čudovito dopoldne.
Enkrat mesečno Razvojni center Srca Slovenije izvaja delavnice za učenje digitalnih veščin in uporabo pametnega telefona za člane Društva upokojencev Šmartno pri Litiji. Do aprila so se izvajale v okviru projekta Digital Generations, sedaj pa se izvajanje nadaljuje v okviru Točke za starejše. Takšna delavnica je bila v aprilu organizirana tudi s starejšimi iz Lukovice in njihova velika želja je to nadaljevati.
Od oktobra 2023 se v prostorih Točke za starejše v Litiji enkrat mesečno (vsak prvi ponedeljek v mesecu). izvaja Skupina za samopomoč, ki jo vodi prostovoljka Marjeta Mlakar-Agrež iz Društva Sožitje. Trenutno jo obiskuje 12 članov, cilj skupine pa je izboljšati kvaliteto življenja z izmenjavo življenjskih izkušenj. Vzpostaviti skušajo zaupno in varno vzdušje, ki omogoča iskreno deljenje lastnih zgodb. Vključujejo tudi različne aktivnosti. Od aprila dalje so se dotaknili različnih tem, in sicer so se pogovarjali o predmetu, ki jim veliko pomeni, obiskali so tudi trgovino iz druge roke Stara šola, v Litiji. V juniju so se pogovarjali o demenci. Predstavnici Razvojnega centra Srca Slovenije sta udeležencem prikazali svet skozi oči osebe z demenco. S pomočjo VR očal so doživeli kako oseba z demenco razmišlja in kako se odziva v vsakodnevnih situacijah. V zelo prijetni družbi se je odprla zanimiva diskusija, ki je spodbudila nova razmišljanja. Člani so pripovedovali o svojih izkušnjah in spregovorili o strahu pred demenco. Pogovor o demenci so nadaljevali tudi v juliju, kjer so članice pripovedovale svoje težke zgodbe. Dotaknili so se tudi evtanazije in odnosa do nje.
Marijana Grošelj, koordinatorica Točke za starejše Lukovica: »V tem času smo obiskali 120 starejših od 80 let ali bolnih in jim razvozili darilne pakete ali zanje opravili manjša opravila. 18jubilantom starim 70, 80, 90 ali več let smo obiskali in jim čestitali za jubilej. Ena naša prostovoljka redno obiskuje dva starejša, ki živita v Krašnji, jima pospravi, krajša čas, kaj prinese, nasploh jima pomaga in naredi kar potrebujeta. Največ povpraševanja je po družbi in pogovoru.«
Lijana Lovše, koordinatorica Točke za starejše Litija: »Od aprila 2024 je pisarna Točke za starejše delovala neprekinjeno in bila na voljo vsem zainteresiranim v času uradnih ur. Potencialni uporabniki želijo določene informacije predvsem preko telefona, zato prostovoljke dežurajo na mobilnem telefonu. Uporabniki Točke za starejše želijo predvsem informacije glede prevozov za starejše, spremstva in možnosti nege na domu«.
Milena Mrzel, koordinatorica Točke za starejše Šmartno pri Litiji: »Točka za starejše v DU Šmartno pri Litiji olajša življenje starejšim, ki potrebujejo pomoč v obliki pogovora, svetovanja ali odgovora na pereča vprašanja, prostovoljci pa pomagajo tudi pri manjših opravilih. Vse več je osamljenosti, ker veliko starejših nima osebe za pogovor, kar velja tudi za tiste, ki živijo v domovih za starejše. Tu nastopimo prostovoljci, zelo pomembno pa je medgeneracijsko sodelovanje. Taka družba deluje na principu zdravih odnosov in s tem boljše kvalitete življenja«.
Marjeta Mlakar Agrež, prostovoljka in izvajalka skupine za samopomoč Litija in Šmartno pri Litiji: »V skupinah za samopomoč si vzamemo čas za pogovor, pripovedovanje in poslušanje in ta čas je neprecenljiv. Vzemite si tudi vi čas za pogovore, čeprav niste v skupini«.
Namen Točke za starejše nuditi pomoč starejšim, povezati vse podporne institucije in sodelovati za dobro starejših občanov. Skupaj dokazujemo, da lahko z majhnimi dejanji prinesemo veliko zadovoljstva in topline v življenja drugih. Vabljeni starejši in svojci po pomoč ter vsi, ki bi si želeli sodelovati kot prostovoljci.
Avtorica članka: Anita Molka