Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Log - Dragomer
JUTRI
22°C
8°C
PON.
20°C
10°C
Oceni objavo

Viki Grošelj o novi knjigi

Log–Dragomer, 25. oktober, 2023: Velika dvorana v mansardi Občinskega centra Občine Log–Dragomer je tokrat gostila vrhunskega alpinista, himalajca, gorskega reševalca in vodnika Vikija Grošlja. Z njim se je o njegovi novi knjigi pogovarjala Andreja Čamernik Rampre. Dogodek je pripravilo Kulturno-umetniško društvo Kosec, lahko pa ste si ga ogledali tudi na KIC TV.

Najvidnejši alpinist Slovenije - Viki Grošelj, je v Koščevem pogovornem večeru z Andrejo Čamernik Rampre obujal spomine na 33 vzponov, ki jih je opisal v svoji novi knjigi. Grošelj je kot alpinist poleg številnih vzponov, ki jih je opravil v domačih in tujih gorah, sodeloval na več kot tridesetih odpravah v izvenevropska gorstva. V Himalaji je opravil enajst vzponov na vrhove desetih od štirinajstih osemtisočakov. Kot prvi Slovenec se je povzpel na najvišje vrhove vseh sedmih celin. Julija 2022 je s smučarskim spustom s 7134 metrov visokega Pik Lenina v Pamirju dokončal svoj tretji alpinistični projekt Na smučeh od 0 do 8000 metrov, s katerim se je ukvarjal 30 let. Je avtor 19 knjig in soavtor več kot dvajsetih. Od julija 2023 je prvi Slovenec na seznamu Rock & Ice Stars, ki ga je leta 2006, ob odprtju svojega največjega gorniškega muzeja Firmian v Bolzanu, dal na steno vgravirati sloviti alpinist Reinhold Messner. Na njem je trideset pomembnih imen svetovne zgodovine tradicionalnega alpinizma.

Velikan slovenskega alpinizma je v pogovoru z voditeljico z osupljivimi zgodbami zagotovo upravičil svoj naslov. Kot smo lahko slišali v pogovoru, je v novi knjigi zbral spomine na vse najpomembnejše vzpone svoje dolge alpinistične kariere. Kot pravi, alpinizem zanj ni šport, temveč raziskovanje, odkrivanje in navezovanje stikov z drugimi ljudmi ter iskanje svojih meja. Kot tak je najlepša dejvnost na svetu, ki pa ima to slabost, da je nevaren. Grošelj je tako spregovoril o izgubah, o tkanju novih prijateljstev, o humanitarni pomoči, šerpah; dotaknil se je še razlike med komercialnim in tradicionalnim alpinizmom, za konec pa razkril še načrte za prihodnost. Kot smo izvedeli, je njegov urnik, kljub temu, da je dopolnil že sedem desetletij, do leta 2027 popolnoma zaseden, med drugim ga čaka tudi vzpon na Himalajo.

Dogodek so v uvodu s pevskim vložkom popestrili člani pevske skupine Mladi po srcu. Vsi, ki so pogovor z alpinistom zamudili, so si ga novembra lahko ogledali na prvi slovenski televiziji za starejše - KIC TV.

Foto: STA

 

V. L.

Oglejte si tudi