V nadaljevanju zapisano potrjuje, da kultura ni nedosegljiva, nedotakljiva, ali samo za izbrance ampak, da je najpomembnejša prav tista kultura, ki je med nami, med sosedi, v naših naseljih, saj jo zato lahko vsak doseže in lahko pomembno vpliva nanjo. Tudi temu posvečamo že 31. leto, cel februar – mesec izboljšanja kulture na vseh področjih.
Tudi pevke in pevci ložanskega cerkvenega zbora zaslužijo vse priznanje saj, s svojimi talenti, darovi, znanjem, časom in prostovoljnim delom, že vrsto desetletij bogatijo svoja naselja, župnijo, občini in zato tudi Slovenijo.
Prav tako dragocena pa je tudi odločitev bralke ali bralca teh vrstic, da se jim pridružite tudi vi, saj pravi tudi pregovor, da kdor poje, zlo ne misli. Zato dobrodošli v kapeli na Logu, vsak četrtek, od 18:00 do 19:30.
Da pa bi naše kulturne umetnike bolje spoznali in da bi bile njihove izkušnje tudi vsem nam v spodbudo, smo zborovodkinji Henriki Gutnik postavili nekaj vprašanj.
Odkar vas poznamo, ste vedno pogumna in ustvarjalna glasbenica. Od kod vam dar, veselje in energija za tako uspešno delo?
Moja mama je bila odlična pevka in je, odkar jaz pomnim, pela v cerkvenem zboru. Ata pa je imel rad harmoniko, tako sem tudi jaz začela s harmoniko. https://youtu.be/9gJjBQRLOvE Glede na absoluten posluh sem kmalu začela igrati violino. Tako sem se nekaj časa učila igranja harmonike in violine tudi v glasbeni šoli. S harmoniko https://youtu.be/-indi2LfJKA sem končala nižjo glasbeno, z violino pa srednjo glasbeno šolo v Ljubljani. Prav tako sem se štiri leta učila igranja klavirja, kar mi je pomagalo, da znam igrati tudi orgle.
Cerkveni zbor z Loga sem prevzela pred več kot štiridesetimi leti. Prva desetletja je bilo veliko več pevcev in pevk, kot jih je sedaj. Štirideset let je kar dolga doba in pričakovano nekaj pevcev ni več med nami, mnogi mlajši pa so odšli v druge kraje, tako da čutimo pomanjkanje novih glasov. Je pa naš zbor specifičen, saj prepevamo vsako nedeljo ob 8:30 na Logu, pri sveti maši.
Od kod te izkušnje, morda iz otroštva, mladinska glasbena skupina, poklicna pot?
Znanja vodenja zbora nisem imela, ker sem instrumentalist. Sem pa z leti dobila izkušnje in hitro ugotovim, kaj lahko od našega zbora pričakujem in zahtevam.
Prostor za pevke in pevce ter orgle je pogosto skrit očem. Zato mnogim niso poznane spretnosti istočasnega igranja, petja in še naloge zborovodkinje, kar odlično obvladate.
Orgelski koncert, Brezovica, 21.1.2022-1: https://youtu.be/FdxRfsEdkDo
Orgelski koncert, Brezovica, 21.1.2022-2: https://youtu.be/LF8NCfPSzHg
Orgelski koncert, Brezovica, 21.1.2022-3: https://youtu.be/nRqG8hrS5MM
Orgle in zbor je postavljen tako, da se najlepše sliši spodaj ... je pa res potrebno znanje zdravje, zbranost in petju predan zbor, da nam to uspe.
Drži. To sem se pa navadila že od začetka. Tukaj ni dirigenta, sem jaz v eni osebi. Igram orgle, največkrat še pojem tenor ali alt in s svojim telesom dajem ritem. Včasih uspe bolje, včasih pa slabše.
Kako vam uspeva ohranjati, obnavljati in uspešno voditi ljubiteljski pevski zbor in gotovo biti aktivna še na drugih področjih? (katerih) ...
Enostavno jaz to rada delam, zato mi ni težko hoditi na vaje, zbirati program in voditi ta zbor. Je pa moja posebnost tudi ta, da nikoli ne manjkam pri nedeljski maši. Dopust prilagodim tako, da pridem domov do sobote zvečer.
Sem pa še vedno aktivna doma pri vodenju družinskega podjetja. Že 30 let sem tudi članica Orkestra Simfonika Vrhnika https://www.youtube.com/playlist?list=PLfIpxC8LdBzTYDY6uSQiX4Jf-57pOOccU. V prostem času pa opravljam gospodinjska dela in razvažam vnuke ….
Gotovo ste tudi z ložanskim zborom sodelovali na mnogih dogodkih. Bi nam jih nekaj našteli?
V preteklosti smo z ložanskim zborom veliko sodelovali na skoraj vseh cerkvenih slovesnostih in revijah cerkvenih pevskih zborov, peli na pogrebih sovaščanom, popestrili visoke obletnice. Na Logu je posebnost tudi križev pot ob cesti iz ravnine do cerkve svetega Janeza Krstnika. Vsako postajo je postavila in zanjo skrbi druga družina. Tako v postu, ob nedeljah popoldan s svojim petjem polepšamo slovesnost križevega pota. Odkar se je zbor zmanjšal, pa sodelujemo predvsem pri nedeljski maši na Logu, občasno pa tudi na Brezovici.
Kakšni so načrti za to leto in naprej?
Predvsem si želimo, da se konča COVID-19, da bomo lahko spet peli brez mask in se bomo lahko spet učili tako, kot smo se pred virusom. Željo imamo, da se bomo naučili nekaj novih pesmi, da bi jih lahko predstavili za večje praznike. Poleg petja pa je pomembno tudi druženje, saj se gradi medsebojno spoznavanje, zaupanje in prijateljstvo. To pa so pomembne vrednote za boljše sožitje in večjo varnost vseh nas in tudi najboljša popotnica za prihodnje rodove.
Kako, kdaj, kje in na kakšen način, se vam lahko pridružijo nove pevke in pevci.
Pevke in pevci se nam lahko pridružite vsak četrtek ob 18. uri v kapeli na Logu. Vaje trajajo do 19.30. Dobrodošli vsi, ki radi pojete in sodelujete pri nedeljskem bogoslužju.
Bi nam ob zaključku še kaj povedali?
V upanju, da pridobimo nove članice in člane, vas lepo pozdravljam.
Spoštovana Henrika, vam in vsem pevkam ter pevcem iskreno čestitam za najlepši zgled štirideset letnega prostovoljnega kulturnega delovanja in vam želimo veliko Blagoslova tudi vnaprej.
S Henriko pa je igral harmoniko Anže Iskra iz Ansambla Boršt. https://www.youtube.com/watch?v=6NhO_yRpDus
Vnanje Gorice, 6. 2. 2022
Drago Stanovnik, za ODPMD Brezovica