Od Loga do Velikega ali Ilovškega vrha
- Izhodišče: Športni park Log
- Čas hoje: Približno ena ura v eno smer
Pot je dobro označena in primerna za vse pohodnike. Začnemo pri Športnem parku Log in se usmerimo proti glavni cesti. Pri pošti zavijemo desno in sledimo tablam za Ferjanko, Debeli hrib in Brezje. Pot nas vodi mimo cerkve sv. Janeza Krstnika do sedla, kjer se priključimo kolesarski poti proti Brezju. Po desetih minutah hoje pridemo do razpotja, kjer pot zavije desno proti Debelemu hribu. Mi nadaljujemo po kolesarski poti še približno petnajst minut, nato pa zavijemo levo proti Velikemu vrhu. Od tod sledimo oznakam z žabico in po približno polurnem vzponu dosežemo cilj, kjer si lahko oddahnemo na klopci.
Kolesarska pot od Loga do Brezij
- Izhodišče: Športni park Log
- Dolžina poti: 1.890 metrov urejene kolesarske poti
Občina Log - Dragomer ima skozi gozd urejeno kolesarsko povezavo, ki Ljubljansko barje povezuje s Horjulsko dolino. Pot se na eni strani navezuje na državno kolesarsko mrežo, na drugi pa na kolesarsko pot skozi občine Dobrova-Polhov Gradec in Horjul. Pot je primerna tako za kolesarje kot za pohodnike, saj je makadamska, široka in dobro utrjena.
Za izhodiščno točko smo izbrali Športni park na Logu, kjer se usmerimo proti glavni cesti in se pri križišču držimo leve. Držimo se regionalne ceste ter nato na odcepu zavijemo levo na Vrhovčevo cesto. Na vrhu Rosoša (Vrhovčeva cesta) pri smerni tabli za Brezje krenemo na desno proti gozdu. Kolesarska pot nas vodi skozi gozd in se nadaljuje proti Horjulu. Po tej lepi poti se lahko peš odpravimo v vsakem letnem času, saj je ta makadamska pot utrjena in široka, ob poti pa so postavljene tudi lesene klopi, na katerih si lahko spočijemo. Razcepi so opremljeni z usmerjevalnimi tablami za orientacijo, zato ni skrbi, da bi zgrešili pravo pot.
Iz Dragomerja na Debeli hrib (strmejša pot)
- Izhodišče: Parkirišče pri piceriji Siciliana
Za tiste, ki iščejo krajši, a bolj strm vzpon, je ta pot odlična izbira. Iz parkirišča zavijemo na cesto Ob gozdu, ki se sprva vije po asfaltu, nato pa preide v gozd. Pot se kmalu odcepi na markirano planinsko pot, ki nas po razmeroma strmem vzponu pripelje na greben Liparjevega griča. Po krajšem spustu prečkamo travnik in nadaljujemo skozi gozd. Tu se pot razcepi na dva kolovoza. Nadaljujemo po levem, sprva še markiranem kolovozu (tudi če nadaljujemo desno, bomo prišli na vrh), ki ga nekaj metrov naprej zapustimo, saj nas smerokaz Žabice usmeri desno na strmo stezo, ki se nadalje vzpenja skozi gozd. Med vzponom nas pot nekaj časa vodi po trasi, ki jo uporabljajo tudi downhill kolesarji, zato je potrebna previdnost. Po zadnjem delu poti, kjer sledimo oznakam z žabico, dosežemo vrh Debelega hriba,, kjer si v zavetju gozda oddahnemo na klopi.
Iz Dragomerja na Debeli hrib (položnejša pot)
- Izhodišče: Dragomer Na vasi
Za tiste, ki želijo daljši, a manj zahteven vzpon, je priporočljiva pot, ki se začne na vzhodnem delu Dragomerja. Pot vodi mimo nekdanjega bajerja ter se po gozdnem kolovozu povzpne proti Ferjanki. Na razcepu se usmerimo proti Debelemu hribu in nadaljujemo po slemenu, pri čemer sledimo oznakam z žabico. Po približno petdesetih minutah hoje dosežemo vrh Debelega hriba, ki se nahaja na višini 441 metrov.
Po ravnici čez Barje
- Izhodišče: Športni park Log ali Športni park Dragomer
Za ljubitelje ravninskih sprehodov je odlična izbira pot čez Ljubljansko barje. Če boste pozorno opazovali, boste lahko predvsem zjutraj do zgodnjega dopoldneva ter nato od poznega popoldneva do večera na barjanskih ravnicah lahko opazovali srne. Če začnemo v Dragomerju, avtocesto prečkamo na nadvozu na Lukovici in na prvem odcepu zavijemo levo. Pot se vije med urejenimi polji, nato pa se po približno dveh kilometrih vrne na asfaltirano cesto. Zadnji del poti proti nadvozu na Logu poteka po bolj prometni cesti, zato je potrebna dodatna previdnost. Od nadvoza do Športnega parka na Logu pot poteka po urejeni pešpoti ob regionalni cesti. Od tu se lahko sprehajalci do izhodišča vrnete po treh poteh – lahko se sprehodite po pešpoti ob regionalni cesti, skozi naselji Log in Dragomer ali pa po isti poti po Barju.
Pot je primerna tako za sprehajalce kot tudi kolesarje. Po trasi poteka tudi kolesarska pot z oznako L 034. Ta poteka od Brezovice pa vse do centra Logatca. Pot je primerna za gorska oziroma treking kolesa z bolj robustnimi gumami, saj večina poti poteka po makadamu in poljskih cestah.
Pot na grajski grič
- Izhodišče: Dolina Lukovica
Na krajšem sprehodu po Lukovici se boste sprehodili mimo nepremičnin, ki so uvrščene na seznam kulturne dediščine in uživali v pogledu na Barje. Del poti poteka po precej ozki cesti brez pločnika, zato je potrebna posebna previdnost. Okoli dva kilometra dolga pot je krožna, za izhodišče lahko izberete katerokoli točko na poti. Sprehod smo začneli v Dolini na Lukovici pri smerokazu, ki označuje planinsko pot Pentlja. Od tu se po asfaltirani cesti Pod Gradom povzpnete na vrh hriba, kjer se vam na eni strani odpre čudovit pogled na Ljubljansko barje, na drugi strani pa lahko občudujete mogočno vilo.
Pot nadaljujete do razpotja, kjer se držite levo, po dobrih sto metrih boste na travniku na svoji desni opazili skalo, edini ostanek nekdanjega gradu Lukovec. Sprehodimo se do obronka gozda, kjer lahko na eni izmed klopi uživamo v pogledu na vas. Ljubitelji branja si lahko v knjigobežnici izposodite knjigo, tisti, ki se želite razgibati, pa se lahko odpravite v fitnes na prostem. Nad njim so postavljena otroška igrala.
Nato se vrnemo po poti mimo nekdanjega gradu do razcepa, kjer se držimo levo. Spustimo se v dolino do regionalne ceste, ki jo prečkamo. V križišču zavijemo desno na asfaltno površino namenjeno pešcem in kolesarjem. Na desni strani boste na nasprotni strani ceste lahko opazili kapelico, na levi pa na zasebnem dvorišču občudovali mogočni lipovec, visok okoli 21 metrov z zavidljivimi 404 centimetri obsega. Drevo je staro kar 116 let in je razglašeno za naravni spomenik občinskega pomena. Sprehod nadaljujete do prehoda za pešce v Dolini.
Lipa na Lukovici:
Na Lukovici tik ob regionalni cesti raste mogočen lipovec, ki je bil leta 1995 razglašen za naravni spomenik občinskega pomena. Lipovec raste na dvorišču domačije Pleško, po domače pri Krvojčkovih, in velja za najdebelejše znano drevo v občini Log – Dragomer. Obseg njegovega debla meri zavidljivih 404 centimetre, drevo pa je visoko okoli 21 metrov. Zasadil ga je Janez Pleško okoli leta 1909, za njegovo obrezovanje pa skrbijo na občini.
Lipa ni le botanični biser, temveč tudi pomemben simbol slovenstva. V slovenski kulturi lipa predstavlja središče družabnega življenja, pod njenimi krošnjami so se odvijali pomembni dogodki, srečanja in posvetovanja.
Občina je odlično izhodišče za pohod po pohodniških poteh, ki potekajo tudi skozi sosednje občine
Krog po Pentlji
Izhodišče: Debeli hrib
Skozi občino Log – Dragomer pelje del pohodniške krožne poti Pentlja, okoli 80 kilometrov dolge poti, ki večinoma pelje po ozemlju sosednje Občine Brezovica. Oznako za krožno pot boste našli na vrhu Debelega hriba, od koder se lahko odpravite iz Športnega parka v Dragomeru. Na vrhu Debelega hriba pot iz smeri Gradišče zavije levo. Po kratki poti se pridruži poti, ki gre iz Dragomera na Ključ. Pot se nadaljuje proti Dragomeru in sledi markacijam in smernim tablam. Nato prečka senožeti na Liparjevem griču in pride do križišča poti, kjer vodi proti Dolini, kjer vas bo smerna tabla usmerila preko nadvoza na Lukovici v sosednjo občino Brezovica.
Po Cankarjevih stopinjah
Izhodišče: Parkirišče pri pokopališču na Logu
Cankarjeva pot poteka od Cankarjevega vrha na Rožniku do Sv. Trojice na Vrhniki. Dolga je 23 km. Del te poti poteka po slemenu občine Log-Dragomer. Njene oznake so CP in so na poti skozi gozd dobro vidne.
Na potep z Močvirskimi škrati
Izhodišče: Športnem parku Bevke (Bevke 92a). V tamkajšnem lokalu si lahko kupite beležko, ki je hkrati vstopnica na dožitevje.
Urejena, krožna, lahka pohodna Prvi del urejene, krožne, lahke pohodne poti poteka skozi vas Bevke, nato pa zavije na osamelec Kostanjevica, se vzpne na vrh osamelca, nato pa spusti proti naravnemu rezervatu Mali plac ter se vrača nazaj v Športni park Bevke.
Pot je dobro označena s smerokazi in utrjena. Priporočamo lahko pohodno obutev in poleti zaščita pred komarji.
V. L.
Foto: V. L.