Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Log - Dragomer
DANES
6°C
-2°C
JUTRI
5°C
-2°C
Oceni objavo

S prenovljenimi strehami v mesec izboljšanja varnosti na vseh področjih

Na prvo oktobrsko nedeljo je bilo na Brezovici slovesno žegnanje. Ob tem seže spomin za 117 let, nazaj, ko so na isti dan blagoslovili glavni oltar, katerega je izdelalo isto kamnoseštvo Vodnik iz Podutika, kot pred šestim leti oltarno mizo https://zupnija-brezovica.rkc.si/nov-daritveni-oltar/  .

Posvetitev novega daritvenega oltarja na Brezovici 21.1.2018

1. del https://youtu.be/5GKM9KotyPk  

2. del https://youtu.be/pvTDAU9Hxdo  

3. del https://youtu.be/FOdmDwGhoxM  

4. del https://youtu.be/pp1zGitSWx4

 

Čas pred sveto mašo in blagoslovom streh na župnišču in Catehumeniumu so polepšali naši pritrkovalci. https://www.youtube.com/@pritrkovalcibrezovica5502

Slovesno mašo (pridiga te nedelje https://youtu.be/4nstWSBkJYE  ) in blagoslov streh (https://youtu.be/USOvR8bVzGs   ) je opravil naš dekan g. Jožef Poje, ki je bil, poleg vseh svojih obveznosti, vseskozi aktiven član delovnih ekip, ki so uspešno izpeljale ob krovskih tudi vsa druga potrebna gradbena in obrtniška dela.

Ga ni človeka, ki se ne bi strinjal, da je prav naš dekan najbolj zaslužen za vsa obnovitvena dela, ne le na Brezovici, ampak tudi v celotni župniji.

Slovesnost so polepšale tudi pevke in pevci MPZ Breza Brezovica.

Po slovesnosti je bilo družabno srečanje in druženje ob dobrotah naših gospodinj. Zapeli in zaigrale pa so tudi domače glasbenice in glasbeniki. To je bil res pravi  župnijski Sosedov dan.

Prostovoljni prispevki so najemnini za poplačilo stroškov materiala za obe strehi in dela. Dar - za strehe pa lahko seveda še vedno nakažete

na TRR: SI56 1914 0501 0054 787

 

Leta 2014, ob prihodu g. Jožef Poje na Brezovico, so bile slabe strehe skoraj na vseh župnijskih poslopjih. Še najslabša pa na župnišču. Za silo je pokrpal največje luknje in se lotil prav tako slabega ostrešja na farni cerkvi in na drugih podružnicah. Še posebej temeljito tudi v Vnanjih Goricah. Letos pa sta prišli na vrsto tudi strehi na župnišču Brezovica in Catehumeniumu. Tu je bilo še posebej nevarno, saj so s strehe pogosto padali kosi opeke, ki bi lahko poškodovali človeka ali avtomobile.

Več o tem projektu si seveda lahko preberemo v Zvončku, na povezavi:   https://zupnija-brezovica.rkc.si/zvoncek-10-2024/

Iskrena hvala Bogu, za nam ugodne čase in seveda hvala vsem dobrim ljudem, s posluhom za skupno dobro, ki na najlepši način odslikava našo notranjo vero in povezanost med seboj in z Bogom.

Ne nazadnje pa je pri naših cerkvah tudi naš skupni dom, kjer so naši sorodniki – dobrotniki, ki so že v večnosti.

Varna streha pa je tudi lep korak v mesec oktober, mesec izboljšanja varnosti na vseh področjih.

 

Vnanje Gorice, 8.10.2024

 

Drago Stanovnik, 051 344 688, ODPMD Brezovica



Vsebina zgibanke: Blagoslov novih streh na župnišču Brezovica

in Catehumeniumu na Brezovici

Žegnanjska nedelja, 6. oktober 2024.

 

Župnišče na Brezovici

V kroniki župnije Brezovica, ki jo je napisal Josip Novak leta 1907, na straneh od 151 do 156, beremo:

»Ko je bila leta 1702 na Brezovici duhovnija ustanovljena, je bil med drugimi pogoji tudi ta, da morajo Brezovičanje svojemu prihodnjemu dušnemu pastirju pripraviti primerno stanovanje. Najprimerneje se jim je zdelo postaviti župnišče v bližini župne cerkve; toda tam so bila že poslopja posestnika Gosarja. Kupijo torej od njega vsa poslopja s tem pogojem, da se do julija leta 1703 s tega prostora umakne.

Župnišče, ki se je zgradilo leta 1703, je bilo majhno in nizko. Kako je bilo pravzaprav veliko, se ne da določiti, pač pa lahko iz naslednjega sklepamo, da je bilo jako majhno in za dva duhovnika gotovo pretesno.

Leta 1830 so ga povečali. Dasi povečano, vendar še ni bilo tako, kakor bi moralo biti. Sobe so bile jako nizke in zato so leta 1856 vse strope vzdignili. 

Da je pa dobilo župnišče tako lice, kakršno ima sedaj, se je pa najbolj trudil župnik Anton Hočevar. Leta 1895. so delali zidarji in drugi rokodelci več mesecev, da so napravili dušnim pastirjem vsaj deloma primerno stanovanje. Povečala so se okna in vrata, stari podi so se nadomestili z novimi, nekatere sobe so dobile nove peči; pa tudi kuhinja in klet sta se primerno popravili. Sedanje sicer prijazno župnišče, ki je bilo že mnogokrat predelano, meri 18 m dolžine, 12,50 m širine in je do strehe 6 m visoko. V prvem nadstropju ima župnik tri sobe, kaplan pa eno; v pritličju se nahaja hištrna, ki služi obenem tudi za pisarno, kuhinja, klet in shramba za jedila. 

Prvo gospodarsko poslopje pri župnišču je bilo gotovo tudi že leta 1703 postavljeno. Knjiga o stroških nam pove, da je bilo leta 1870 postavljeno novo gospodarsko poslopje. To pa ni imelo obstati dolgo; temveč že dne 7. oktobra leta 1878 ga je uničila strašna moč ognja. Meseca aprila leta 1879 se je začelo popravljati, kar je zopet precej veljalo.«

 

Obnova streh na župnišču in Catehumeniumu

Streha na župnišču je bil zadnjič temeljito popravljena v devetdesetih letih, ko je bila pregledana in preložena vsa opeka. Prav tako streha Catehumeniuma, ki gleda proti župnišču; druga stran strehe pa je bila dvignjena in nato še podaljšana za garažni in skladiščni prostor.  

Stara opeka je sčasoma vse bolj pokala. Deli počenih strešnikov so padali na dvorišče in na cesto, ogrožali ljudi in avtomobile. Še posebej ob taljenju snega in ob močnem vetru. Pozimi pa je bila še nevarnost zdrsa snega. V notranjosti so se pojavljali madeži ob zamakanju. Nazadnje je bilo najslabše stanje prav ob prehodu dimnikov skozi ostrešje.

Po obnovi streh na župnijski cerkvi na Brezovici in podružni cerkvi v Vnanjih Goricah, spomladi leta 2019, se je vedno bolj kazala potreba po obnovi streh tudi na župnišču in Catehumeniumu.

Tako se je 3. septembra začela obnova streh s postavljanjem gradbenega odra in naslednji dan že odkrivanje strehe. Dela je prevzelo podjetje Šušteršič iz Logatca. Obe strehi sta pokriti z deskami po vsej površini. Položena je paropropustna folija. Izdelan je zračni kanal in vgrajene nove letve. Pri izravnavi ostrešja se je ugotovilo »lezenje« in razmikanje ostrešja.

Zato se je zaradi sanacije ostrešja krovcem pridružilo še podjetje Tesarstvo Mehlin iz Škofljice. Ostrešji obeh objektov je bilo potrebno po celotni dolžini ojačati z »veznimi škarjami«, da se zaustavi posedanje ostrešja. Nato se je obe ostrešji izravnalo od kapa do slemena. Prav tako se je posedeno sleme dvignilo v ravno linijo. 

Sočasno z obnovo ostrešja se je obnovil tudi dimnik. Stara streha in omet dimnika sta odstranjena. Narejeni so betonski venec, nove line in nova fasada. Streha dimnika je v enaki obliki in kritini kot streha župnišča.

Na frčadi župnišča, ki gleda na dvorišče, je odstranjen stari lesen opaž. Narejena je nova izolacija in nova vodoodbojna fasada, ki se po izgledu čim bolj približa fasadi župnišča.

Druga stran strehe na župnišču ima vgrajeni dve novi strešni okni. Eno na mestu kopalnice za gosta, drugo nad osrednjim podstre-šnim prostorom, ki je arhiv, skladišče in knjižnica.

Na Catehumeniumu je pod deskami narejena tudi nova toplotna izolacija med špirovci. Na dvoriščni strani pa je izravnava pokritja špirovcev z novim opažem ob žlebu.

Nova strešna kritina je engobiran opečnat bobrovec v rjavi barvi, s kakršnim je pokrita tudi župnijska cerkev. Obe strehi imata vgrajene protiveterne sponke, ki preprečujejo premik in padanje opek ob močnem vetru. Prav tako je pri obeh strehah prezračevanje po vsej dolžini in točkovni snegolovi od slemena do kapa. Vsi slemenjaki so privijačeni skupaj z aerogrebenskim vložkom. Zaradi trdnosti so na novo pritrjeni žlebovi na kljukah v razdalji 60 cm (prej 120 cm). Voda s strešne frčade je speljana neposredno v žleb.

In še novi strehi v številkah:

Površina strehe župnišča je 391 m2; površina strehe Cathumeniuma pa 376 m2; skupaj 768 m2. Vgrajenih je okoli 16 m3 desk, 10 m3 tramov, 25.400 strešnikov (skupne teže 48 ton), 87 m žlebov in 185 m pločevinastih obrob.


Pripravil dekan, Jožef Poje

Oglejte si tudi