Podpis sporazuma, ki ga je v Mestni hiši v Ljubljani dne 22. oktobra 2024 parafiralo 21 županov občin Ljubljanske urbane regije, je pomemben korak k cilju, da bo v štirih letih v regiji vzpostavljena celovita regijska mreža javne izposoje e-koles, ki bo omogočala enostavno izposojo, vračilo in polnjenje e-koles, delovala z enovitim informacijskim sistemom in enostavnim sistemom plačevanja, tudi s kartico Urbana, ter bo integrirana z drugimi oblikami prevoza, kot so javni potniški promet in P+R postajališča. Cilj projekta je med drugim spodbuditi prebivalce k večji uporabi e-koles na vsakodnevnih poteh, kar bi lahko vplivalo na zmanjšanje prometnih zastojev v smeri proti Ljubljani. Eden izmed povodov za razpis je bil namreč tudi vse večji pritisk dnevnih migracij prebivalcev primestnih občin proti Ljubljani, ki se trenutno že ponaša s 35 postajališči e-koles s 125 kolesi.
Na Regionalni razvojni agenciji Ljubljanske urbane regije, ki je bila pobudnik projekta, so v kolesarjenju med občinami videli velik potencial. V naslednjih 4 letih tako lahko pričakujemo 94 lokacij s 549 e-kolesi in 854 polnilnimi priklopnimi mesti, kar kaže na prepoznavnost pomembnosti projekta med občinami. Mag. Lilijana Madjar, direktorica RRA LUR, je izpostavila, da je združiti 21 občin in vzpostaviti široko sodelovanje na področju e-mobilnosti velik uspeh. »S tem smo naredili ključen korak naprej pri razvoju trajnostne mobilnosti v naši regiji. Z današnjim sporazumom omogočamo širitev sistema izposoje e-koles na regionalni ravni, ki bo dostopen prebivalcem, da bodo lahko svoje poti opravljali na aktiven način,« je poudarila. Dodala je, da si bodo v okviru Regionalnega centra mobilnosti LUR, ki deluje pod njihovim okriljem, tudi na druge načine prizadevali za zmanjševanje količine motornega prometa.
Z dosedanjimi izkušnjami na področju medobčinske povezave z e-kolesi je izredno zadovoljen tudi župan občine Medvode Nejc Smole. Od aprila letos so namreč Medvode bogatejše za 4 postaje in 10 e-koles, ki so kompatibilna z ljubljanskim sistemom. Uvedba sistema za javno izposojo električnih koles, ki je bila kot pilotni projekt vzpostavljena v okviru evropskega projekta SmartMOVE, je občankam in občanom omogočila ne le trajnostno premagovanje krajših razdalj znotraj občine, temveč tudi potovanja v prestolnico. »Upali smo na to, da bo sistem zaživel, nismo pa si predstavljali, da se bo to zgodilo čez noč. Že dan kasneje smo videli kolo MedvodEK pred nakupovalnim središčem Aleja, sistem pa je stalno aktiven.« Prepričan je, da bo to en glavnih mejnikov pri prehodu na trajnostno mobilnost in pozdravil izjemno voljo vseh sodelujočih županov ne le za sodelovalen pristop k projektu, temveč tudi za vzpostavitev razvejane mreže kolesarskih poti, ki bodo osnova za to, da bo aktivna mobilnost lahko zaživela v polni meri in obogatila kakovost življenja prebivalcev regije.
Na javnem razpisu je bilo s ponudbo v višini 5.439.018,60 EUR brez DDV uspešno podjetje Nomago d.o.o., ki je eden vodilnih ponudnikov sistemov za izposojo e-koles v Sloveniji. Pred dvema letoma so s sistemom javne izposoje koles Nomago Bikes vstopili v Ljubljano in s tem postopoma začeli prispevati k spremembam potovalnih navad. S širitvijo sistema v regijo pa bodo postali največji sistem javne izposoje koles v celotni državi. Miha Tavčar, glavni izvršni direktor podjetja Nomago d.o.o.: »S podpisom sporazuma vsem občinam, ki se bodo za implementacijo sistema odločile v naslednjih štirih letih, zagotavljamo iste pogoje in cene nakupa postajališč, terminalov in e-koles, kar je v teh časih ključnega pomena.«. Ob tem je izpostavil, da so posamezniki v prvih devetih mesecih z Nomago Bikes kolesi prekolesarili milijon kilometrov, skoraj dvakrat več kot v celotnem letu 2022, skupno pa so bila samo njihova kolesa v uporabi že več kot 4,5 milijona minut. Te številke bodo zagotovo še veliko bolj impresivne, ko bo sistem uveden v vseh 21 občinah.