Po podatkih Registra raka Republike Slovenije je pri nas v letu 2020 za rakom trebušne slinavke na novo zbolelo 420 oseb. Rak trebušne slinavke je še vedno četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka v EU, petletno preživetje pa znaša le 9 %, kar je najmanj med vsemi raki.
Žal 92 % bolnikov ne preživi več kot pet let po postavitvi diagnoze. Leta 2018 je bilo v Evropi zaradi raka trebušne slinavke izgubljenih več kot 128.000 življenj. Poleg tega se ocenjuje, da bo leta 2025 po vsem svetu diagnosticiranih 564.930 primerov.
Poglejmo si nekaj mitov in dejstev, povezanih z rakom trebušne slinavke, ki ga pogosto imenujemo tudi »pozabljeni rak«. Vabljeni, da se nam v tem mesecu pridružite pri ozaveščanja o raku trebušne slinavke, da bi povečali ozaveščenost o simptomih, dejavnikih tveganja ter nujni potrebi po zgodnjem odkrivanju in raziskavah.
MIT ali DEJSTVO #1: Rak trebušne slinavke v vseh fazah vedno spremljajo opazni simptomi.
DEJSTVO: Rak trebušne slinavke v zgodnjih fazah pogosto nima simptomov, zato je ključnega pomena, da ne prezrete nejasnih znakov, ki so lahko povezani tudi z drugimi boleznimi, kot so bolečine v trebuhu ali hrbtu, utrujenost in slabost.
Bodite pozorni na naslednje znake:
- bolečine v trebuhu, ki se širijo v stran,
- bolečina na sredini hrbta,
- nepojasnjena izguba telesne teže,
- izguba apetita,
- porumenelost kože in očesnih beločnic (zlatenica),
- prebavne motnje,
- sivo blato in temen urin,
- novonastali diabetes ob normalni telesni teži.
Zgodnje odkrivanje rešuje življenja. Če ste zaznali eno ali več od zgoraj naštetih sprememb in če le-te trajajo 14 dni ali več, obiščite zdravnika in mu povejte za svoje težave.
MIT ali DEJSTVO #2: Za rakom trebušne slinavke zbolevajo le starejši odrasli.
DEJSTVO: Povprečna starost ob diagnozi je 72 let, vendar se pojavnost raka trebušne slinavke povečuje tudi pri mlajših osebah.
Vzrok za nastanek raka trebušne slinavke ni znan. Največji dejavnik tveganja je starost. Podatki za zadnje desetletje kažejo, da incidenca raka trebušne slinavke pri osebah, mlajših od 55 let, narašča hitreje kot pri starejših od 55 let, prav tako pa hitreje pri ženskah kot pri moških.
Raziskave kažejo, da naslednji dejavniki povečajo tveganje za razvoj tega raka:
- Starost
- Debelost
- Vnetje trebušne slinavke
- Kajenje
- Diabetes
- Rak trebušne slinavke v družini
Ena največjih ovir za ukrepanje je pomanjkanje ozaveščenosti o sami bolezni in izzivih, s katerimi se soočajo bolniki. Ozaveščenost in redni pregledi so ključnega pomena v vseh starostnih obdobjih.
MIT ali DEJSTVO #3: Raka trebušne slinavke ni mogoče učinkovito zdraviti.
DEJSTVO: Rak trebušne slinavke je eden najbolj smrtonosnih tumorjev in četrti vzrok smrti zaradi raka v Evropi. Vendar ga je mogoče zdraviti, če je diagnosticiran dovolj zgodaj.
Diagnoza raka trebušne slinavke ne pomeni konca upanja. Če je bilo pred dvajsetimi leti petletno preživetje 5-odstotno, se je zdaj podvojilo.
Več o možnostih zdravljenja
si preberite v članku Po majhnih, a zanesljivih korakih navzgor
najnovejši številki glasila KOLOSKOP, ki ga
izdaja združenje EuropaColon Slovenija.
MIT ali DEJSTVO #4: Če imate raka trebušne slinavke v družini, to pomeni, da boste zagotovo zboleli.
DEJSTVO:Družinska anamneza raka trebušne slinavke lahkopoveča tveganje, vendar to še ne pomeni, da boste zboleli za rakom. Približno 5-10 odstotkov bolnikov z rakom trebušne slinavke ima bližnje sorodnike, ki so prav tako zboleli za rakom.
Če se rak trebušne slinavke pojavlja v vaši družini, se najprej pogovorite z osebnim zdravnikom o možnostih spremljanja in zmanjševanja tveganja.
---
Vabimo vas, da se udeležite spletnega predavanja Prepoznavanje in obvladovanje raka trebušne slinavke s prof. dr. Janjo Ocvirk, spec. interne in internistične onkologije in strokovno direktorico Onkološkega inštituta v Ljubljani, ki bo v ponedeljek, 18. 11. 2024 ob 18.00. Predavanje je brezplačno, potrebne so prijave TUKAJ.
Več o tem, kaj boste vse izvedeli na predavanju, si poglejte na spletnih straneh združenja EuropaColon Slovenija TUKAJ.