Diagnoza raka je nedvomno ena najbolj stresnih stvari, ki se lahko zgodi, študije pa kažejo, da sta meditacija in zmanjševanje stresa na podlagi čuječnosti zelo koristna in ju ne smemo jemati kot nekaj samoumevnega.
Meditacija je običajna praksa telesa in duha, ki se pogosto uporablja ob konvencionalnem zdravljenju za pomoč pri obvladovanju simptomov, povezanih z rakom, in soočanju s čustvi, ki spremljajo bolezen. Dokazano je tudi, da meditacija in prakse za zmanjševanje stresa izboljšajo okrevanje imunskega sistema bolnikov z rakom.
Ko slišimo besedo meditacija, si morda predstavljamo nekoga, ki mirno sedi pod drevesom s prekrižanimi nogami in zaprtimi očmi. To je sicer res ena od oblik meditacije, vendar ne edina.
Meditacijske tehnike lahko vključujejo: dihanje, čuječnost, prakso hvaležnosti, ljubeznivost in sočutje, meditacijo z gibanjem, progresivno sproščanje mišic. Bolnikom lahko koristi ena ali več teh tehnik, različne možnosti pa so lahko v pomoč pri spopadanju z različnimi simptomi ali stranskimi učinki zdravljenja.
Telesne koristi meditacije
Ko smo pod stresom ali zaskrbljeni, se aktivira naš simpatični živčni sistem in nas prestavi v način „boj ali beg“. Pri tem se v telesu sproščata kortizol in adrenalin, ki delujeta zelo vnetno in lahko povzročita oksidativni stres, kar posledično podpira rast tumorskih celic.
Po drugi strani pa vemo, da nam praksa čuječnosti in globoko dihanje pomagata aktivirati vagalni živec in parasimpatični živčni sistem, torej sistem, ki ga imenujemo stanje „počitka in prebave“. To nam pomaga, da se sprostimo in varčujemo z energijo, poleg tega pa pozitivno vpliva na imunski sistem, zmanjšuje vnetja in omogoča zdravljenje (tako telesno kot čustveno).
Psihološke koristi
Med najtežjimi elementi diagnoze raka so psihološki vplivi, tj. strah, stres in skrb. Če zavestno preusmerimo pozornost stran in se namesto tega osredotočimo na sedanji trenutek, lahko postanemo bolj mirni in pomirjeni. To je lahko zelo koristno, kadar smo slabe volje, čutimo tesnobo, depresijo, skrb, žalost ali druge negativne občutke.
Številni bolniki subjektivno poročajo, da jim čuječnost pomaga pri odpuščanju in sprejemanju ter spoprijemanju z negotovostjo in strahom. To je spretnost, ki mnogim ljudem koristi do konca življenja.
Kako začeti z meditacijo?
Usedite se, kjer vam je udobno, in zaprite oči.
Najprej opazujte, kaj počnejo vaše noge. Lahko napnete in stisnete mišice in prste na nogah ter opazujete, kakšen je občutek.
Izravnajte zgornji del telesa do svoje naravne ukrivljenosti. Glava in ramena lahko udobno počivajo na vrhu vretenc.
Spustite roke v naročje. Premikajte prste, stisnite jih v dlan in jih nato sprostite. Opazujte dviganje in spuščanje trebuha ali prsnega koša ter gibanje zraka skozi nos, usta in trebuh ter občutek sproščenosti.
Nekajkrat globoko vdihnite globoko v trebušno prepono, da sprostite trebuh.
Nekaj trenutkov ostanite pri miru, kolikor časa se vam zdi potrebno. Pozornost usmerite na dihanje in/ali občutke v telesu. Daljši izdih kot vdih (npr. 4 sekunde vdiha in 6 sekund izdiha) pomaga zares aktivirati parasimpatični živčni sistem in sproščati.
Ko ste pripravljeni, nežno odprite oči. Za trenutek opazujte, kako se počuti vaše telo in kako bi se radi počutili v preostanku dneva.
To je to! Zelo preprost, a zelo učinkovit način za uvedbo meditacije čuječnosti v vaš dan.
---
Več o vrstah meditacije, njenih koristih za bolnike z rakom in kako jo izvajati, si lahko preberete na spletnih straneh združenja EuropaColon Slovenija TUKAJ
SKUPAJ SMO V TEM!