Odprli smo nove prostore Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov na Trgu mladinskih delovnih brigad 7, s čimer bomo otrokom, mladostnikom in njihovim staršem omogočili boljšo oskrbo na enem mestu.
Na Trgu mladinskih delovnih brigad 7 se zdaj izvajajo storitve, ki so doslej potekale v različnih enotah ZD Ljubljana, še vedno pa ostaja Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov tudi na Metelkovi ulici 9. Center namreč obiskujejo starši z otroki s težavami v razvoju, govornimi ali učnimi težavami, čustvenimi ali vedenjskimi motnjami, različnimi stiskami, ki jih je vse več. Novi prostori omogočajo še boljšo oskrbo mladih pacientov, saj tu deluje tim strokovnjakov (klinični psihologi, psihologi, specialni pedagogi, socialni delavci, logopedi, medicinske sestre in številni drugi), timske obravnave pa med drugim vzamejo manj časa, so bolj učinkovite in osebne. Zaposleni bodo ob tem z izboljšanimi delovnimi pogoji lahko še bolj kakovostno in varno izvajali delovne procese. Vrednost investicije je okoli 250 tisoč evrov.
Skrb za duševno zdravje je na prvem mestu
Dogodka so se udeležili predsednik vlade dr. Robert Golob, ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel, župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković, direktorica ZD Ljubljana dr. Antonija Poplas Susič, vodja Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov enote Vič-Rudnik dr. Andreja Mikuž in številni drugi.
Predsednik vlade dr. Robert Golob je v izjavi poudaril, da v otroškem parlamentu mladi vedno na prvo mesto postavijo skrb za duševno zdravje, saj je to velika težava. Zato meni, da je odprtje novih prostorov v Ljubljani skupaj s širitvijo timov odlična novica. »Vlada Republike Slovenije od prvega dne namenja posebno pozornost ravno duševnemu zdravju, zato je bil eden izmed prvih ukrepov vlade povečanje števila specializacij klinične psihologije, izrazito smo olajšali zakonodajo na področju zaposlovanja tujcev, v sklepni fazi je priprava zakona o psihoterapiji, ki bo omogočil dostop do ustreznih storitev tistim, ki to potrebujejo«, je dodal.
Ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel je ob tej priložnosti dejala: »Veseli me, da se z odprtjem prenovljenih prostorov omogoča kakovostna multidisciplinarna obravnava na enem mestu, da bo vsak otrok oziroma mladostnik, ki bo stopil skozi ta vrata, prejel najvišji standard pomoči. To je zanje še posebej pomembno, zato smo na Ministrstvu za zdravje za izboljšanje dostopnosti do storitev za duševno zdravje z letošnjo Uredbo zagotovili finančna sredstva za širitev mreže in boljše vrednotenje programa centrov za duševno zdravje otrok in mladostnikov, ki delujejo na primarni ravni zdravstvenega varstva.«
Župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković je izrazil zadovoljstvo, da imamo za to vrsto zdravljenja dovolj timov in da bo za dodaten prostor Mestna občina Ljubljana tudi poskrbela. Dodal pa je, da bi najraje videl, da teh prostorov mladi sploh ne bi potrebovali, da torej ne bi imeli nobenih težav, a žal ni tako.
Direktorica Zdravstvenega doma Ljubljana prof. dr. Antonija Poplas Susič je poudarila, da v novem Centru za duševno zdravje otrok in mladostnikov multidisciplinarni tim na enem mestu pomaga mladim, ko se znajdejo v stiski, kar se žal dogaja vse pogosteje. Takrat, ko mladi pomoč potrebujejo, potrebujejo pomoč in podporo staršev in svojcev, potrebujejo pa tudi strokovno pomoč ljudi, ki so strokovno usposobljeni, da naslavljajo različne ravni teh izjemno zapletenih stisk in čustvenih stanj, v katerih se otroci in družine znajdejo. »Želimo si nadalje odpirati dodatne multidisciplinarne time z visoko usposobljenimi strokovnjaki, da bo pomoč otrokom in mladostnikom hitrejša in boljša« je še poudarila. Vodja slovesno odprtega Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov enote Vič-Rudnik dr. Andreja Mikuž pa se je zahvalila vsem sodelavcem in predsedniku vlade RS, ministrici za zdravje ter županu Mestne občine Ljubljana, ki s svojo prisotnostjo dajejo sporočilo vsem prebivalcem Republike Slovenije, in sicer, da je duševno zdravje otrok pomembno tako za vlado kot lokalno skupnost.
Združevanje strokovnjakov na enem mestu
V Zdravstvenem domu Ljubljana posebno skrb namenjajo varovanju zdravja otrok in mladostnikov. Že 65 let v multidisciplinarnih timih sodelujejo z različnimi službami in lokalno skupnostjo tudi pri skrbi za najranljivejše - otroke in mladostnike v različnih stiskah, z duševnimi, vedenjskimi in nevrorazvojnimi motnjami. Ob naraščanju potreb po tovrstni podpori razvijajo in širijo programe in službe in tako prispevajo k varovanju in ohranjanju duševnega zdravja otrok, mladostnikov in njihovih družin. Združevanje strokovnjakov na eni lokaciji je nujno za učinkovito timsko delo, ki je na področju duševnega zdravja pravilo. Le s povezovanjem različnih strokovnjakov okoli otroka in njegove družine ter drugih okolij, v katera se vključuje, lahko organiziramo učinkovite oblike podpore zdravemu razvoju ter preprečujemo razvoj in poglabljanje duševnih motenj.
Tudi junaki in junakinje potrebujejo pomoč
Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov tako nudi celovito strokovno pomoč, pri destigmatizaciji težav v duševnemu zdravju pa pripomorejo tudi različne kampanje, ki ozaveščajo o tej tematiki. Med njimi je tudi kampanja Tudi junaki in junakinje potrebujejo pomoč, s katero sporočamo, da v stiski nihče ne sme ostati sam, saj so v Ljubljani na voljo tudi različne oblike pomoči, ki jih izvajajo nevladne organizacije. V okviru kampanje vabimo tudi k poslušanju podkastov o tej tematiki.