Na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib smo v juniju prvič po skoraj 80 letih našli orhidejo iz skupine močvirske kukavice.
Izjemna najdba je rezultat letos potekajočega projekta Barja v Mestni občini Ljubljana, ki ga za Mestno občino Ljubljana izvaja Društvo za raziskovanje mokrišč Slovenije - Mokrišča Slovenije. Gre za prvo vnovično potrditev uspevanja na zahodnem delu Ljubljane.
Močvirska kukavica je zavarovana vrsta
Močvirska kukavica je kot ranljiva vrsta uvrščena na rdeči seznam, kot vse ostale vrste kukavičevk je ta orhideja tudi zavarovana. Iz Uredbe izhaja nujnost izvajanja ukrepov za ohranjanje ugodnega stanja habitata zavarovanih vrst. Ker gre za naravovarstveno najvrednejši travnik na območju krajinskega parka, bodo naša prizadevanja za izboljšanje tukajšnjih ekoloških razmer prednostna.
Orhideja namreč raste na šotnih in močvirnih travnikih, ki pa so žal pod močnim vplivom človeka.
Intenzivno kmetijstvo orhidejo najbolj ogroža
Orhideja uspeva na šotnih in močvirnih travnikih, ki pa so žal pod močnim vplivom človeka. Že v preteklosti je največjo grožnjo predstavljalo njihovo izsuševanje in izkoriščanje v gospodarske namene. Tudi danes glavno grožnjo predstavljata intenzivno kmetijstvo in hitro spreminjanje ekoloških razmer.
Verjamemo, da lahko s premišljenim upravljanjem, temelječem na sodelovanju, vključevanju lastnikov parcel, predstavnikov stroke in rednem obveščanju javnosti, biotsko pestrost še izboljšamo. Slednja prispeva tudi k boljši kakovosti življenja nas vseh.
vir: Mestna občina Ljubljana