Tumorji prebavil so največja skupina rakavih bolezni. Nanašajo se na skupino rakov, ki prizadenejo prebavni sistem, vključno s požiralnikom, želodcem, jetri, trebušno slinavko, žolčnikom, tankim in debelim črevesom, danko in anusom. Ti raki se lahko razvijejo zaradi različnih vzrokov, kot so genetski dejavniki, življenjski slog in kronična vnetja.
V celotni Evropi predstavljajo raki prebavil veliko breme za zdravstvene sisteme, saj predstavljajo četrtino na novo diagnosticiranih rakov na leto in tretjino smrti zaradi raka na leto.
Rak debelega črevesa in danke je drugi najpogostejši rak pri ženskah in tretji najpogostejši rak pri moških v Evropi, zaradi katerega vsako leto umre več kot 150.000 ljudi. Čeprav je izvajanje presejalnih testov pri osebah, starih od 50 do 74 let, za raka debelega črevesa v polnem zagonu (v Sloveniji se programa Svit udeleži 65 % povabljenih ljudi, pri čemer je delež žensk večji), in se je stopnja preživetja tekom zadnjih tridesetih let dvignila, v Sloveniji za tem rakom vsako leto zboli okrog 1.400 oseb.
Skrbi predvsem podatek, da se tudi pri nas povečuje število novih primerov pri osebah, mlajših od 50 let, ki se je od 90. let prejšnjega stoletja v svetu povečalo za 51 odstotkov. Če se bo ta trend nadaljeval, bi lahko rak debelega črevesa in danke do leta 2030 postal najsmrtonosnejši rak v demografski skupini 20-49 let v razvitih državah.
Raziskava, predstavljena na kongresu ESMO rakov prebavil konec junija v Münchnu, potrjuje, da je pri mladih bolnikih z rakom debelega črevesa in danke večja verjetnost, da bo diagnoza postavljena v napredovalem stadiju, kar je možna razlaga tudi za slabši izid zdravljenja v tej starostni skupini.
Od preprečevanja do zgodnjega diagnosticiranja
Preventiva je v samem središču Evropskega načrta za boj proti raku. Velik delež rakov prebavil je mogoče preprečiti, njihovo veliko breme pa bi lahko zmanjšali s spodbujanjem zdravega življenjskega sloga, kot so omejitev uživanja alkohola in tobaka, ohranjanje zdrave telesne teže in izogibanje debelosti, uživanje zdrave prehrane z veliko sadja, zelenjave in polnozrnatih izdelkov, omejevanje rdečega in predelanega mesa ter sladkih pijač in redna telesna dejavnost, ter s široko razširjenim izvajanjem presejalnih programov.
Ker je rak prebavil raznolika skupina bolezni, ostaja področje z velikimi neizpolnjenimi potrebami, pri katerem je pozno diagnosticiranje še vedno pogosta težava, ki vodi do slabih rezultatov.
Kateri so simptomi rakov prebavil?
Večinoma se simptomi rakov prebavil pojavijo šele, ko tumor postane bolj napredoval. Takrat so odvisni od vrste raka. Bolniki z rakom požiralnika imajo lahko težave pri požiranju, medtem ko bodo bolniki z rakom želodca opazili simptome, podobne razjedam (npr. prebavne motnje, izgubo apetita, napihnjenost in bolečine). Tudi rak jeter in trebušne slinavke lahko povzroči bolečine v trebuhu, rak debelega črevesa in danke pa povzroči spremembe v delovanju črevesja ali krvavitve.
Čeprav so simptomi odvisni od vrste in stadija raka, bodite pozorni na spodnje znake:
- napihnjenost, tudi po manjšem obroku
- spremembe črevesnih navad
- kri v blatu
- črno blato in blato, ki je ožje kot običajno
- driska, zaprtje ali občutek, da se črevo ne izprazni popolnoma
- slabost in bruhanje
- hujšanje oziroma nepojasnjena izguba telesne teže
- utrujenost
- bolečine v zgornjem delu trebuha
- težave pri požiranju
POMEMBNO: Če opazite spremembe, ki za vas niso običajne, ali če imate katerega od možnih znakov in simptomov raka, obiščite svojega zdravnika. Tudi če vas skrbi, za kakšen simptom bi lahko šlo, ne odlašajte z obiskom. Če imate težave pri pridobivanju termina, si morate še naprej prizadevati.
Simptom morda ni posledica raka. Če pa je, je možnost uspešnega zdravljenja tem večja, čim prej ga odkrijete.S tem ne boste zapravljali časa svojega zdravnika. Poskusite se izogniti zadregi. Vse, kar poveste svojemu zdravniku, je zaupno. Zdravniki so navajeni razpravljati o intimnih težavah in vas bodo skušali pomiriti.
---
Združenje EuropaColon Slovenija si že 16 let prizadeva, da bi za rakom prebavil zbolelo manj ljudi, in da bi bili vsi deležni hitrega in učinkovitega diagnosticiranja in zdravljenja. Vabljeni, da obiščete stojnico EuropaColon Slovenija na 22. vseslovenskem festivalu nevladnih organizacij LUPA, in sicer v četrtek, 12. septembra 2024, od 10. do 18. ure na Prešernovem trgu v Ljubljani.
Več o rakih prebavil, prvih znakih, načinih zdravljenja in preventivi si lahko preberete tudi na spletnih straneh združenja TUKAJ.
SKUPAJ SMO V TEM!