V Evropi je bilo leta 2020 87.000 Evropejcev diagnosticiranih z rakom na jetrih, 70.000 pa jih je istega leta zaradi tega raka umrlo, in te številke naraščajo. V Sloveniji za rakom jeter vsako leto na novo zboli dobrih 200 ljudi. Najpogostejša oblika jetrnega raka, hepatocelični karcinom (HCC) ali rak jetrnih celic, ki predstavlja kar 85-90 % vseh primerov raka jeter, je bolezen, ki jo je pogosto mogoče preprečiti.
Rak jeter je šesti najpogostejši rak na svetu s skoraj 900.000 novimi primeri v letu 2022 in je povezan z zelo visoko umrljivostjo - v letu 2022 je umrlo 760.000 bolnikov. (Vir: Globocan 2022)
Obstaja več načinov zdravljenja, ki so povezani z dolgoročnim preživetjem, če je HCC diagnosticiran zgodaj. Večina bolnikov je diagnosticirana v poznih stadijih, čeprav so rizične populacije dobro opredeljene, diagnostična orodja pa so na voljo in cenovno dostopna.
Če je rak jeter s presejanjem diagnosticiran dovolj zgodaj, je napoved za bolnike bistveno boljša. Presejalni programi, zlasti v skupinah z visokim tveganjem, so ključnega pomena. Nihče ne sme biti zapostavljen! Obstajajo strategije zdravljenja z veliko verjetnostjo ozdravitve, če se začnejo izvajati v zgodnjih fazah oziroma stadijih.
Možnosti zdravljenja se neprenehoma izboljšujejo. Stopnje preživetja bolnikov v državah, kjer se izvajajo najboljše prakse, so znatno višje.
Kateri so simptomi raka jeter?
Rak jeter je težje odkriti zaradi pomanjkanja zgodnjih simptomov in težko zdraviti zaradi kompleksnosti bolezni in ker ima veliko bolnikov spremljajočo bolezen – cirozo jeter.
Na žalost se pri zelo zgodnjem raku jeter simptomi ne pojavijo, dokler bolezen ne doseže napredovale stopnje. Ko so simptomi prisotni, lahko vključujejo:
- Nepojasnjena izguba telesne teže - izguba več kot 10 % vaše telesne teže.
- Zlatenica (porumenelost kože in beločnic) – to se zgodi, ko jetra ne delujejo pravilno. Vaš urin je lahko temnejši od običajnega, blato pa bolj bledo.
- Izguba apetita ali občutek sitosti po zaužitju majhnih količin (napenjanje).
- Otekel trebuh – povzročajo ga povečana jetra, običajno se čutijo kot gmota pod rebri na desni strani trebuha.
- Bolečina v trebuhu ali desni rami.
- Srbenje oz. srbeča koža – včasih povezano z zlatenico.
- Slabost in bruhanje – včasih povezana z zlatenico.
- Bulica na desni strani trebuha pod prsnim košem.
- Utrujenost in povišana telesna temperatura.
Kako lahko zmanjšamo tveganje za nastanek raka jeter?
Kar polovico primerov raka jeter je mogoče preprečiti. (Cancer Research UK, 2015)
Tveganje lahko zmanjšamo tako, da zmanjšamo oziroma omejimo uživanje alkohola, opustimo kajenje (ali z njim sploh ne začnemo) in skrbimo za svoje zdravje in zdravo telesno težo z gibanjem, na primer z rednimi sprehodi in primerno prehrano.
Dodatna ukrepa sta cepljenje otrok proti hepatitisu B in zdravljenje hepatitisa C (za to vrsto hepatitisa žal ni cepiva).
Bolniki želijo preživeti in živeti!
Nihče ne želi zboleti za rakom na jetrih. Osebe z okvaro in boleznijo jeter, želijo biti vključene v program spremljanja raka jeter. Želijo, da se jim diagnoza postavi zgodaj, da bi lahko izkoristili najsodobnejše možnosti zdravljenja in imeli možnost preživetja.
Žal se pojavnost in umrljivost zaradi raka na jetrih še naprej povečujeta. To je vseevropska in svetovna zdravstvena težava, ki jo moramo reševati vsi skupaj. Boljše razumevanje obstoječega stanja na področju preprečevanja HCC, diagnosticiranja in dostopnosti zdravljenja bi lahko pripomoglo k razvoju usmerjenih prizadevanj za zmanjšanje vpliva HCC.
---
Več o raku jeter, prvih znakih, načinih zdravljenja in preventivi si lahko preberete tudi na spletnih straneh združenja TUKAJ.
Ta teden se začenja mesec ozaveščanja o raku na jetrih! Pridružite se združenju EuropaColon Slovenija in podprite kampanjo za ohranitev #zdravajetra in ozaveščanje o raku na jetrih!
ZDRUŽENI PROTI RAKU NA JETRIH!