Diagnoza rak, zlasti v poznejših fazah bolezni, pogosto vpliva na duševno in čustveno zdravje osebe na načine, ki so lahko nepričakovani in daljnosežni. Ker smo ljudje duhovna, čustvena ter tudi fizična bitja, je tako treba obravnavati tudi raka. Moč in vloga nezavednega in zavednega uma ob diagnozi raka sta izjemno pomembni, saj vplivata na posameznikovo doživljanje bolezni, sposobnost soočanja in celo potek zdravljenja.
Zavedni um
Odgovoren je za logično razmišljanje, analizo in sprejemanje odločitev. Ob diagnozi raka lahko zavedni um:
- Obdeluje informacije o bolezni – posameznik poskuša razumeti diagnozo, možnosti zdravljenja in potek bolezni.
- Sprejema odločitve – izbira med zdravljenji, išče drugo mnenje, prilagaja življenjski slog.
- Usmerja pozornost – lahko se osredotoči na
rešitve, podporo in zdrav način življenja ali pa se zatakne v negativnih
mislih.
Usmerjanje zavednega uma v rešitve, podporo in pozitivno naravnanost namesto v strah, negativne misli in prekomerno analiziranje je ključno za boljše soočanje z diagnozo raka. Kako to lahko storite?
Eden od načinov je ozaveščanje misli in prepoznavanje negativnega vzorca. Zavestno se vprašajte:
- Ali mi to razmišljanje pomaga ali me ovira?
- Kaj je pod mojim nadzorom, kontrolo v tej situaciji?
- Kaj
lahko storim DANES, da izboljšam svoje stanje?
Pri tem si lahko pomagate z vodenjem dnevnika vaših misli, v katerem zabeležite negativne misli in jih pretvorite v pozitivne afirmacije. Primer: Namesto »Statistika pravi, da so možnosti za 5-letno preživetje nizke« zapišite in večkrat pri sebi izgovorite »Moje telo in zdravniki delajo vse, kar je mogoče za moje zdravljenje.«
Zelo učinkovit način je tudi osredotočanje na sedanjost – čuječnost in zavestno dihanje. Strah in analiziranje sta pogosto povezana z negotovostjo glede prihodnosti. Pomembno je zato usmeriti pozornost na sedanji trenutek.
Ena od vaj za umiritev uma je globoko zavestno dihanje, ki pomirja, meditacija, poslušanje naravnih zvokov in različne dihalne tehnike. Narava ima v sebi neverjetno moč, odpravite se na sprehod, si poiščite umirjen kotiček in večkrat globoko vdihnite in izdihnite.
Z zavestnim usmerjanjem misli lahko preklopite iz strahu v moč, iz nemoči v dejavnost. Pomembno je trenirati um, tako kot telo – z vsakodnevno prakso majhnih pozitivnih premikov.
Nezavedni um – čustveni in telesni odziv na bolezen
Nezavedni um deluje samodejno, brez našega zavestnega nadzora, in močno vpliva na naša čustva. Prvi odziv na diagnozo je pogosto šok, strah, jeza, žalost. Nezavedni um lahko sproži boj/beg/zamrznitev. Stres in strah v telesu aktivirata avtonomni živčni sistem (povečan kortizol, adrenalin), kar vpliva na imunski sistem. Podzavestna prepričanja – pretekle izkušnje, strahovi in prepričanja o bolezni lahko vplivajo na potek zdravljenja (pomislite na placebo učinek).
Nezavedni um posameznika lahko vodi v negativne vzorce razmišljanja in povečano doživljanje bolečine ali utrujenosti, zato je pomembno prekiniti avtomatski tok negativnih misli in preprogramirati um.
Primer: Namesto »Ne bo mi uspelo. / Bolečina se samo še stopnjuje. / Sem nemočen/a.« zavestno prepoznajte misel in jo preoblikujte v »Vsak dan moje telo sodeluje pri zdravljenju. / Bolečino lahko obvladujem na več načinov. / Moje telo ima moč regeneracije.«
Uporabite lahko tudi t.i. tehniko STOP. Ko se pojavi negativna misel, recite: "STOP", nato zavestno zamenjajte misel z bolj koristno.
Pomembno: Niste sami! Na voljo so številne organizacije in strokovnjaki, ki vam lahko pomagamo na tej poti.


Kako biti človek človeku trdoživa podpora in dvigati zavest v stiku z nezavednim v sebi nam bo predstavil doc. dr Beno Arnejčič, doktor znanosti s področja psihologije, terapevt medicinske hipnoze, neverbalni hipnoterapevt, coach.
Na predavanju v sklopu BREZPLAČNEGA 2. izobraževalno-družabnega dogodka ONKRAJ OBZORJA – Jadranje skozi izzive življenja z rakom boste izvedeli več o povezanosti zavednega in nezavednega uma (zavestni um, somatski um in um polja), o tem, kako je človek človeku lahko največje zdravilo (ozaveščanje in krepitev arhetipskih energij: igrivost, ognjevitost in nežnost), in da je vedno pot, tudi, ko je ni (sprememba omejujočih prepričanj v pozitivna dovoljenja). Spoznali in doživeli pa boste tudi moč hipnoze in samohipnoze.
Vsi bolniki z rakom prebavil, svojci, zdravstveni delavci ste prijazno vabljeni na dogodek v Portorož, v soboto, 12. 4. 2025 s pričetkom ob 9.00 uri. Dogodek je za udeležence BREZPLAČEN, potrebne pa so prijave. Več o samem dogodku, vključno s programom in prijavo si poglejte na spletni strani združenja TUKAJ .
Ne čakajte s prijavo, mesta se hitro polnijo.


Dogodek organizira združenje EuropaColon Slovenija, združenje za bolnike z raki prebavil z namenom udeležence opolnomočiti, izobraziti in opogumiti, da se boste počutili bolje opremljeni za pot, ki je pred vami, ter vam pomagati vzpostaviti pomembne stike z drugimi, ki razumejo vaše izkušnje v sproščenem in varnem okolju. Verjamemo, da lahko SKUPAJ - zdravstveni timi s strokovnjaki, bolniki, svojci, prijatelji in združenje deluje kot močna ekipa, ki lahko igra pomembno vlogo na poti z rakom.
SKUPAJ SMO V TEM!