Mestna občina Ljubljana, Univerza v Ljubljani, Cankarjev dom, Šolski center Ljubljana, Uršulinski samostan Ljubljana in SID banka, d.d., Ljubljana so podpisali pismo o nameri za sodelovanje pri upravljanju Arheološkega parka Emona.
Pismo o nameri so podpisali župan Zoran Janković, rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Radovan Stanislav Pejovnik, direktor Cankarjevega doma Mitja Rotovnik, direktorica Šolskega centra Ljubljana Nives Počkar, namestnica predstojnice Uršulinskega samostana Ljubljana sestra Karmen, predsednik uprave SID banke, d.d., Ljubljana, mag. Sibil Svilan in član uprave omenjene banke Jožef Bradeško.
V sklopu projekta Emona 2000, ob 2000-letnici obstoja rimske Ljubljane, ki jo bomo obeleževali leta 2014, je Ljubljana lani dobila tri prenovljene arheološke parke: Rimski zid, Emonsko hišo in Zgodnjekrščansko središče.
Prestolnica se tako ponaša s sodobno in situ predstavitvijo kulturne dediščine, ki v obliki krožne poti EMONA – po rimski Ljubljani omogoča neposredno srečanje z antično dediščino Ljubljane v samem mestnem jedru.
Ljubljana ima izjemno bogato arheološko dediščino in kontinuirano poselitev od prazgodovine do danes. Posebno mesto v zgodovini poselitve zaseda obdobje Emone. Glede na stanje arheoloških parkov in drugih najdb, ki so razpršene in nepovezane po mestu, je Oddelek za kulturo Mestne občine Ljubljana več let iskal možnosti za njihovo revitalizacijo. V letu 2011 je Oddelek pridobil sredstva Evropskih skladov (Operativni programi krepitve regionalnih razvojnih potencialov 2007–2013) in začel z vodenjem projekta revitalizacije arheoloških parkov, katerega splošni cilji so bili: ureditev prostorov za arheološki prikaz Emone, konservacija in revitalizacija parkov, trajnostno in celostno ohranjanje kulturne dediščine in njeno povezovanje s sodobnim življenjem ter oživitev spomenikov s programi za različne ciljne skupine.
Podpis pisma o nameri upravljavcu Arheoloških parkov – to je MGML – omogoča nadaljnje kakovostno in učinkovito upravljanje s parki in doseganje zgoraj zastavljenih ciljev.
Vir: MOL