

Ljubljana, 8. marec 2025 – Ljubljanske ulice so ob mednarodnem dnevu delovnih žena zavzele glasne zahteve po enakopravnosti, dostojnih plačah in izboljšanju delovnih pogojev. Pod geslom "Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice!" je študentsko društvo Iskra organiziralo množični protest, ki je na Kongresnem trgu zbral okoli 1000 ljudi – dijakinj, dijakov, študentk, študentov, upokojenk in upokojencev.


Protest se je začel ob 16. uri na Kongresnem trgu, nadaljeval preko Slovenske ceste na Miklošičev park in se zaključil malo pred 18. uro na Prešernovem trgu. Skozi vzklike in transparente so udeleženci jasno izrazili svoje zahteve: višje plače in boljše delovne pogoje v feminiziranih poklicih, sistemsko financiranje domov za starejše, okrepitev javnih vrtcev ter podružbljanje in samoupravljanje sistema javnih storitev, predvsem pa konec kapitalizma.
Boj za pravičnost in enakopravnost


"Vse prevečkrat so poklici, ki so ključni za delovanje naše družbe – vzgoja, zdravstvena oskrba, skrb za starejše, trgovina, čiščenje – podcenjeni, preobremenjeni in slabo plačani. To so sektorji, ki jih potrebujemo vsi, a delavke v teh poklicih delajo v nevzdržnih pogojih," so poudarili organizatorji. Dodali so, da je nujno zaščititi javne storitve pred privatizacijo in zagotoviti pravično obravnavo delavk v teh poklicih.
Protest je spremljal tudi močan kulturni program s pevskim zborom.
"Boriti se moramo za družbo, kjer bo vsaka deklica imela možnosti odrasti v močno žensko"
Generalna skupščina Združenih narodov je leta 1977 z resolucijo določila 8. marec kot mednarodni dan žena, a korak proti enakopravnosti še vedno ni zaključen.
Protest kot simbol novega vala boja


Protest v Ljubljani je bil del širšega gibanja, ki se je razširilo po vsej Sloveniji. V Kopru je pod geslom "Če me stavkamo, svet stoji!" potekal shod, ki ga je organiziral Socialistični bralni krožek. Ti dogodki so opomnili, da boj za pravice žensk še zdaleč ni končan in da je nujno nadaljevati s prizadevanji za pravično in enakopravno družbo.
Mednarodni dan žena je tako znova pokazal, da je to dan boja, solidarnosti in opomina, da so pravice priborjene, ne podarjene. Udeleženci protesta so se zavezali, da bodo še naprej vztrajali pri zahtevah za boljši svet – za vse ženske in dekleta.