Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica
DANES
°C
°C
JUTRI
°C
°C
Oceni objavo

Nič več v črni zabojnik: kam sedaj s starim tekstilom?

S 1. januarjem je v Sloveniji, skladno z evropsko direktivo, obvezno ločeno zbiranje odpadnega tekstila. Če smo do sedaj lahko star ali odslužen tekstil odlagali med preostale/mešane komunalne odpadke v črni zabojnik, pa z letošnjim letom to ni več dovoljeno. Namesto tega je potrebno tekstil, ki ga ne potrebujemo več, odlagati v za to namenjene zabojnike za rabljena oblačila oziroma jih odpeljati v ustrezne zbirne centre.

Zakaj je pomembno ločevanje tekstila?

Tekstilna industrija je eden večjih onesnaževalcev okolja. Po podatkih Evropske unije tekstilni odpadki predstavljajo eno najhitreje rastočih vrst odpadkov, z novo ureditvijo pa lahko pripomoremo k zmanjšanju okoljskega vpliva tekstilne industrije. Ločeno zbiranje odpadkov omogoča:

  • spodbujanje krožnega gospodarstva: tekstilna vlakna se lahko ponovno uporabijo ali reciklirajo v nove izdelke, kar zmanjša potrebo po novih materialih.
  • zmanjšanje odpadkov na odlagališčih: s tem preprečujemo, da bi tekstilna vlakna onesnaževala zemljo in vodo.
  • manjša obremenitev okolja: ločeno zbiranje zmanjšuje potrebo po sežiganju tekstila, kar pomeni tudi manj emisij in toplogrednih plinov.


Vse to je tudi cilj nove ureditve obveznega ločenega zbiranja tekstila, ki spodbuja bolj trajnostno ravnanje z odpadki in zmanjšuje vpliv tekstilne industrije na okolje.


Kam torej s tekstilom?

V Sloveniji imamo že sedaj precej dobro urejene možnosti za odlaganje rabljenega tekstila, seveda pa se bodo z novo ureditvijo te možnosti še dodatno razširile. Za tekstil, ki ga ne potrebujete več, so vam na voljo:

Zabojniki za rabljena oblačila: v Sloveniji imamo številne zabojnike, ki so namenjeni zbiranju rabljenih oblačil in jih upravljajo različne organizacije.

Zbirni centri komunalnih podjetij: odpadni tekstil lahko oddate na za to določenih lokacijah zbirnih centrov komunalnih podjetij. V teh centrih se zbira tudi tekstil, ki ga zabojniki ne sprejemajo.

Trgovine z rabljenimi oblačili: nekatere trgovine z rabljenimi oblačili sprejemajo tudi tekstil, ki ga nato ponovno uporabijo ali reciklirajo.

 

Pomembno je le, da odpadni tekstil odlagate čist in suh, saj s tem omogočate njegovo nadaljnjo predelavo ali ponovno uporabo.

Za več informacij o pravilnem ravnanju z odpadnim tekstilom ter lokacijah zabojnikov v vaši okolici se obrnite na lokalno komunalno podjetje ali občino. S pravilnim ločevanjem boste prispevali k varovanju okolja in krožnemu gospodarstvu.


Kaj spada med tekstilne odpadke?

V Sloveniji imamo številne zabojnike za zbiranje rabljenih oblačil, ki jih upravljajo različne organizacije, zato se pred odlaganjem prepričajte kaj lahko odložite v izbran zabojnik, saj določene organizacije ne zbirajo vseh vrst tekstila. Informacije kaj lahko in kaj ne smete odlagati v določen zabojnik so najpogosteje zapisane na samem zabojniku, lahko pa jih poiščete tudi na spletu. Načeloma pa lahko v večino zabojnikov odložite:

  • Oblačila (stara, neuporabna): majice, hlače, jakne, krila, obleke, spodnje perilo (čisto), nogavice
  • Hišni tekstil (posteljnina, rjuhe, prevleke, brisače, zavese)
  • Torbe, tekstilne vreče, modni dodatki (kape, šali, rokavice) ter tekstilni pasovi
  • Obutev (le v paru in če je še uporabna)


Če imate tekstil, ki ne sodi v zabojnike za tekstil (na primer: preproge, oblazinjeno pohištvo, krojaške in šiviljske odpadke, tekstilne polizdelke ter drug star in odslužen tekstil), se obrnite na lokalni zbirni center ali komunalno podjetje za pravilno odlaganje.


Kako še lahko pripomorete k bolj trajnostnemu ravnanju s tekstilom?

Poleg ločenega zbiranja tekstila, lahko tudi sami reciklirate tekstil in s tem zmanjšate odpadke, obenem pa prihranite. Z nekaj domišljije lahko stara oblačila spremenite v nove uporabne izdelke ali jih podarite tistim, ki jih potrebujejo.

Majhna dejanja lahko ustvarijo velike spremembe. (vir: unsplash.com - Sarah Brown)
  • Preoblikujte stara oblačila: iz obrabljenih oblačil lahko izdelate modne dodatke, torbice ali krpe za čiščenje.
  • Popravite, namesto da zavržete: luknja na majici ali strgan šiv na hlačah še ne pomeni konca njihove uporabnosti. S preprostimi šiviljskimi popravki lahko podaljšate življenjsko dobo oblačil.
  • Podarite uporabna oblačila: če so oblačila še v dobrem stanju, jih lahko podarite prijateljem, znancem ali dobrodelnim organizacijam. Seveda pa jih lahko prodate tudi v trgovinah z rabljenimi oblačili.
  • Ustvarite nove izdelke: idej za predelavo starih oblačil je neomejeno – na primer: stara posteljnina lahko postane vrečka za nakupovanje, stari džins pa praktičen predpasnik.

 

Ločevanje tekstilnih odpadkov ni le obveza, ampak priložnost, da prispevamo k bolj trajnostni prihodnosti. Vaša majhna dejanja lahko ustvarijo velike spremembe!

Oglejte si tudi