V soboto 11. 5. 2024 je Konjeniško društvo Sostro, v sodelovanju s Konjeniško-terapevtskim zavodom Arion organiziralo posebno delavnico, ki sta jo vodili dipl. ing. kem. teh. Denisa Krevh in Tajda Knez, mag. prof. inkl. ped in mag. prof. soc. ped. Uvodoma sta imeli kratko predavanje s primeri dobrih praks, nato pa semo se preselili na prosto, kjer sta izvedli zanimive vaje s konji in poučne tematike, ki so predvsem pri najmlajših izzvale veliko radovednost, kar jih je spodbudilo k sodelovanju.
Pri vajah s konjem so se aktivno lahko vključuli tudi starši, ki so si pridobili zanimive vtise, ob prepoznavanju njihovega odnosa s konjem. Delavnica je dosegla zelo dober odziv in tudi svoj namen. Mladostniki in otroci so lahko spoznali, da je konj veliko več, ko samo to, da na kmetijah služi svojim opravilom ali da se z njim tudi lahko samo tekmuje na jahalnih tekmovanjih. Spoznali so s čim se konj prehranjuje in česa ne sme uživati, kako se zanj skrbi in kaj vse sodi k čiščenju in skrbi za njega. Predvsem pa so lahko občutili dobre občutke bližine konj in povezanosti.
Denisa in Tajda, obe tudi članici Konjeniškega društva Sostro, sta veliki ljubiteljici konj in dela z ljudmi. Od leta 2021 aktivno izvajata terapije v okviru Konjeniško-terapevtskega zavoda Arion. Poleg izvajanja terapij, sta organizirali tudi nekaj inkluzivnih druženj in en poletni inkluzvini tabor.
Njuna želja je, da otroke, mladostnike in tudi odrasle povežeta z naravo ter jim predstavita svet konj in konjeništva. Pri tem s svojim znanjem in veščinami izvajata tudi terapevtske programe, kjer osebam, ki se soočajo z različnimi vsakodnevnimi izzivi pomagava prebujati njihove potenciale. Preko preventivnih programov pa želita otroke in mladostnike »odlepiti« od ekranov in jih vsaj za nekaj trenutkov vzpodbuditi, da prisluhnejo naravi ter z medsebojnim sodelovanjem predelujejo vprašanja, ki so za njihovo obdobje odraščanja najbolj aktualna (npr. ljubezen, prijateljstvo, vrednote, morala…).
Do sedaj sta aktivno sodelovali tudi z Zvezo prijateljev in Mladine ter Društvom Sožitje Velenje, dvakrat mesečno pa bosta začeli izvajati terapije tudi v Ljubljani. Kontaktirate ju lahko kadarkoli in se dogovorite za srečanje.
Cilj njunih delavnic je tudi, da poleg pridobivanja novih znanj, ki se tičejo izzivov odraščanja, vključeni pridobijo tudi osnovno znanje konjeništva. V ospredju je stik z naravo in odsotnost elektronike. Mladostniki skozi igre in vaje pridobijo različne izkušnje, ki krepijo njihove komunikacijske veščine, rast samozavesti in samospoštovanje.
Hvala Denisi in Tajdi in vsem obiskovalcem, ki ste nam s svojo udeležbo tudi zelo polepšali dan.