V Mestnem muzeju Ljubljana bo od 24. maja naprej na ogled restavrirano najstarejše leseno kolo z osjo na svetu, ki so ga arheologi našli na Ljubljanskem barju leta 2002.
Izjemno najdbo, ki je po zadnjih analizah stara več kot pet tisoč let (datacija: 3360-3080 pr.n.š.), so slovenski arheologi našli ob raziskavah ostankov kolišča na Ljubljanskem barju, v bližini Vrhnike. Poleg ostankov kolesa so našli tudi os, ki se je snela s kolesa. Kolo, izdelano iz jesenovega lesa in os iz hrastovine sta po mnenju strokovnjakov pripadala prazgodovinskemu dvokolesnemu vozu.
Poleg kolesa, ki so ga več kot deset let restavrirali v laboratoriju v rimsko-nemškem osrednjem muzeju v Mainzu, bo na razstavi predstavljeno tudi življenje na Ljubljanskem barju v prazgodovini ter izum kolesa nasploh.
Ljubljansko barje je z ostanki prazgodovinske kulture Koliščarjev vpisano v Unescov Seznam svetovne dediščine. Koliščarji (cca. 5.000-1000 pr.n.š.) so bili zelo svojevrstna kultura, ki je živela v koliščih oziroma mostiščih, lesenih naselbinah, postavljenih na kole, zabite v dno močvirij ali jezer.
Razstava bo na ogled do 20. aprila prihodnje leto.
Vir: Turizem Ljubljana