Ljubljana, 16. novembra 2024 – Na današnjem sobotnem dopoldnevu, se je Prešernovem trgu odvijal shod za mir z naslovom »NE v mojem imenu«. Dogodek je združil množico mirovnikov, aktivistov in mimoidočih, ki so s svojimi glasovi, transparenti in prisotnostjo želeli poudariti nesprejemljivost vojn, nasilja in uničevanja, ki pustoši po svetu. Organizatorji, združeni v mirovno koalicijo, so dogodek posvetili spodbujanju kulture nenasilja in osveščanju o grozotah vojn.
Paleta govorcev in misli za premislek
Pod geslom »Naj govori ljudstvo« so oder zasedli ugledni govorci, ki so s svojim znanjem, izkušnjami in humanističnimi vrednotami navdihnili prisotne. Med njimi je bila dr. Anica Mikuš Kos, psihiatrinja in strokovnjakinja za duševno zdravje otrok, ki je ganljivo spregovorila o grozotah, s katerimi se vsakodnevno srečujejo otroci na vojnih območjih. »Kako bomo celili travme teh otrok, ko bo vojna končana? In predvsem, kaj bomo storili, da te vojne ne bi bilo več?« je vprašala množico.
Dr. Uroš Lipušček, dolgoletni novinar in publicist, je opozoril na brezbrižnost političnih elit in na zlorabe oblasti v konfliktnih območjih. Direktorica Amnesty International Nataša Posel je poudarila nujnost glasnega odpora proti vojni in genocidu, saj mednarodne institucije, kot je Organizacija združenih narodov, pogosto odpovejo v svojih prizadevanjih za mir. »OZN brez izvršilne moči je zgolj prazna lupina,« je dejala.
Ddr. Rudi Rizman, svetovno priznani sociolog, je izpostavil potrebo po izgradnji globalne solidarnosti, medtem ko je civilnodružbena aktivistka Eva Marn spregovorila o začetku mirovniške koalicije v Sloveniji. »Težje kot doseči mir je združiti večino, ki bo vztrajala pri zahtevi po njem,« je dejala Marnova.
Poziv k akciji in solidarnosti
Organizatorji shoda, med katerimi so Zavod Proja in številne civilnodružbene pobude, so opozorili na »krvavo sokrivdo«, ki jo po njihovem mnenju s svojim delovanjem ali pasivnostjo omogočajo vojaški lobiji, orožarska industrija in imperialistične države. »Tega ne sprejemamo in zahtevamo, da se konča,« so zapisali v vabilu na dogodek.
Shod je bil več kot le poziv k razmisleku. Bil je poziv k dejanjem – k aktivnemu zavzemanju za mir in nenasilje na vseh ravneh družbe. »Naj nam ne bo težko s svojo navzočnostjo izraziti podporo prizadevanjem za mir. Oblastniki tega namreč ne vidijo. Pa bi morali. Zato jim odprimo oči,« je zaključila ena od organizatork.
Priče vojnega zla
Govorniki so opozorili tudi na grozote, ki jih prinašajo vojne: milijone mrtvih, razseljenih, porušenih domov, zlorabljenih otrok in uničenih življenj. Zbrane so pozvali k solidarnosti s tistimi, ki trpijo, in k podpori mirovnih pobud. »Smo res le neme priče neznosnega zla, ki za seboj pušča ruševine in sestradane množice? Kje je tvoja in moja vest?« so se spraševali organizatorji.
Mir kot univerzalna vrednota
Današnji shod je opomnil, da je mir univerzalen in nedeljiv. Povsod po svetu – od Ukrajine do Konga, od Jemna do Haitija – ljudje hrepenijo po življenju brez nasilja in vojn. In prav to sporočilo je danes odmevalo z ljubljanskega Prešernovega trga: »NE v mojem imenu!«
Shod je zaključil z željo po nadaljevanju dialoga in oblikovanju vsevključujočega mirovnega gibanja, ki bo slišano tako doma kot po svetu. Ljubljančani so danes dokazali, da njihov glas šteje – za mir, za solidarnost in za boljšo prihodnost.