Bliža se čas, ko rojijo čebele. Čas rojenja se razlikuje od leta do leta, predvidoma pa rojijo od aprila do avgusta. Zato, če vidite roj, se mu ne približujte, ampak pokličite 112. Varno ga bomo pobrali, ga pregledali in predali čebelarjem v nadaljnjo oskrbo.
Če srečate roj, pokličite 112 in operaterju povejte naslednje podatke:
- Na katerem naslovu se roj nahaja – ulica, hišna številka…
- Na kakšni lokaciji je – nadstrešek, veja, na tleh, na ograji…
- Pustite vašo telefonsko številko, da boste lahko pobiralcem v pomoč pri iskanju lokacije.
Za vse roje bomo poskrbeli v okviru programa AZIL za roje, ki ga izvajamo skupaj z Veterinarsko fakulteto UL, Inštitut za patologijo, divjad, ribe in čebele – Enota za Zdravstveno varstvo čebel, kjer bodo ustrezno oskrbljeni in pregledani. Po ustrezni oskrbi bodo predani čebelarjem v nadaljnjo oskrbo.
Za pobiranje rojev skrbimo v sodelovanju z Upravo RS za zaščito in reševanje – Izpostava Ljubljana, Gasilsko brigado Ljubljana in čebelarji prostovoljci že od leta 2016.
Kaj je roj?
Razmnoževanje z rojenjem je eden veličastnejših dogodkov v življenju čebelje družine. Pri deljenju čebelje družine na ta način večji del čebel delavk s staro ali novo matico zapusti panj in si najde novo bivališče. Ko roj izleti iz panja, je v zraku tisoče čebel, ki iščejo matico in prostor, kamor se usedejo. Ta veličasten šum čebel vsebuje v povprečju v zmerno toplem pasu 16.000 čebel delavk, vendar ta številka zelo variira; najdemo lahko roje z npr. 17.00 čebel (za dobro pest čebel) kot tudi takšne, ki vsebujejo celo več kot 50.000 čebel. V roju je približno dve tretjini čebel delavk prvotnega panja.
Čebele v roju si iz lastnih medenih zalog, predno zapustijo panj, napolnijo medeno golšo v povprečju s 36 mg medu, kar predstavlja 1/3 teže čebele. Tako lahko rečemo, da tretjino teže roja predstavlja zaloga hrane. Čebele v roju imajo s seboj hrane za 3 dni in, ker so v roju mlade čebele, z občutno povečanimi voskovnimi žlezami tudi ves potencial, da si poiščejo in zgradijo novo prebivališče. Zaradi polnih medenih golš in osredotočenosti na izbiro novega bivališča so čebele v roju neagresivne. Kljub temu jih pustite pri miru in roj opazujte le z varne razdalje.
Čas rojenja se razlikuje od leta do leta, večinoma pa čebele rojijo maja in na začetku junija. Roji se lahko pojavijo tudi že aprila in konec avgusta. Praviloma roji izletijo pozno dopoldne ali zgodaj popoldne vendar, ker na čas rojenja v dnevu močno vpliva vreme, lahko roj izleti iz panja katerikoli del dneva.
Ko roj izleti iz matične družine, leti le nekaj 10 metrov. Nato oblikuje viseči roj na drevesu, gredi, žlebu, ograji itd. Iz tega grozda čebel (roja) izletavajo ti. skavtske čebele, ki iščejo novo domovanje. S plesom na površini grozda, skavtske čebele posredujejo informacijo o lokaciji najprimernejšega novega bivališča. Ta proces lahko traja nekaj ur do več dni. Novo bivališče si čebele največkrat izberejo v oddaljenosti od nekaj 100 metrov pa vse do nekaj kilometrov od prvotnega bivališča. Ko se roj ponovno dvigne lahko do izbrane lokacije leti celo s hitrostjo 12 km/uro.