Ob naglem tehnološkem napredku in naraščajoči konkurenčnosti tržnega okolja so podjetja prisiljena optimizirati delovne procese in z manj ustvarjati več. Delovne funkcije postajajo vse bolj povezane in medsebojno odvisne, kompleksnost delovnih nalog pa presega zmožnosti posameznika in zahteva timski pristop, saj ima tim v primerjavi s posameznikom večji potencial v smislu prilagodljivosti, produktivnosti in kreativnosti, večja pa je tudi verjetnost inovativnih in celostnih rešitev.
Kljub pomembnim prednostim pa ne smemo zanemariti razvoja in povezovanja članov tima. Če skupino posameznikov postavimo pred skupno nalogo, to še ne pomeni, da smo ustvarili tim. Hkrati tudi ne moremo pričakovati, da bodo nalogo uspešno rešili samo zato, ker delajo skupaj. Tim moramo neprestano razvijat in zagotavljati rast timskih članov.
Neuspešnost tima ima lahko namreč zelo negativne posledice za organizacijo, kot so upad produktivnosti, zamujanje dogovorjenih rokov, neustreznost produktov, izguba dobička, nezadovoljstvo strank, itd. Vzroki so lahko neustrezno planiranje, nezadostna podpora vodstva, pomanjkljiva usposobljenost za timsko delo ali neustrezni notranji procesi, kamor sodijo komunikacija, spremljanje uspešnosti, medosebni odnosi, vodenje, koordinacija in organizacija. Izsledki empiričnih raziskav potrjujejo, da so prav notranji procesi ključnega pomena za zagotavljanje uspešnosti tima.
Strokovnjaki so na podlagi kompleksnih študij in raziskav zadnjih 20 let izluščili pet temeljnih dejavnikov, ki pogojujejo učinkovito timsko delo, ne glede na vrsto tima ali področje delovanja:
- vodenje,
- medsebojno spremljanje uspešnosti,
- medsebojna podpora,
- prilagodljivost,
- timska naravnanost.
Za uvedbo omenjenih dejavnikov znotraj tima je najprej potrebno zagotoviti kognitivni model timskega dela (shared mental model of team work), ustrezen način medsebojne komunikacije (closed-loop communication) in visoko stopnjo medsebojnega zaupanja.
Program
Vodenje tima
- Situacijsko vodenje.
- Temeljni dejavniki učinkovitega timskega dela.
- Kognitivni model timskega dela.
- Značilnosti in določitev timskih vlog.
Komunikacija
- Strategije za učinkovito komuniciranje.
- Zastavljanje vprašanj in aktivno poslušanje.
- Obvladovanje konfliktov in težkih strank.
- Metode pogajanj in pogajalske taktike.
Motiviranje
- Dejavniki, ki vplivajo na motivacijo.
- Kako učinkovito motivirati sodelavce.
Predavatelj: Alenka Slabe
Več informacij in prijave: http://www.agencija-poti.si/si/izobrazevanje/73692,206662/podrobno.html