Izvajalec: prof. dr. Janja Ocvirk, specialistka interne medicine in internistične onkologije, strokovna direktorica na Onkološkem inštitutu v Ljubljani
Kdaj: ponedeljek, 18. 11. 2024 ob 18. uri (60 min)
Kje: Zoom >>> prijavite se prosim TUKAJ
Ob svetovnem dnevu raka trebušne slinavke, ki je letos 21. novembra, posebno pozornost v združenju EuropaColon Slovenija posvečamo prav ozaveščanju simptomov, dejavnikov tveganja ter nujni potrebi po zgodnejšem odkrivanju raka trebušne slinavke.
Rak trebušne slinavke je četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka v EU in ima najnižjo stopnjo petletnega preživetja (le 9 %) med vsemi vrstami raka v Evropi. Pomemben izziv pri obravnavi raka trebušne slinavke je, da je 80 % primerov diagnosticiranih v poznejši fazi, ko operacija - edino zdravljenje, ki lahko bolezen ozdravi - ni več mogoča.
Rak trebušne slinavke se razvije s komaj opaznimi simptomi, zlasti v zgodnjih fazah, ki jih zlahka zamenjamo za nekaj manj resnega, zato je ozaveščenost, poznavanje simptomov in tveganj te bolezni ter nujnosti zgodnjega odkrivanja ključnega pomena.
Namen predavanja je predstaviti in razjasniti:
1. Razumevanje raka trebušne slinavke: Kateri dejavniki prispevajo k razvoju raka trebušne slinavke in na kaj je potrebno, da smo pozorni?
2. Možnosti zdravljenja in pričakovanja: Katere so razpoložljive možnosti zdravljenja odvisno od stadija in kakšna je njihova učinkovitost?
3. Neželeni učinki zdravljenja in obvladovanje simptomov: Kateri so pogosti neželeni učinki posameznih načinov zdravljenja in kako jih je mogoče obvladati?
4. Prognoza in kakovost življenja: Kako bo zdravljenje vplivalo na kakovost bolnikovega življenja, kakšno vrsto oskrbe bo potreboval bolnik, in kako se lahko bolnik in svojci kar najbolje pripravijo?
5. Prilagoditve življenjskega sloga in priprava na prihodnost: Katere spremembe življenjskega sloga bi lahko koristile bolniku ter kaj lahko bolnik in njegova družina pričakuje ob napredovanju bolezni?
Predavanje je namenjeno tako bolnikom z rakom trebušne slinavke, njihovim svojcem, zdravstvenim delavcem in vsem zainteresiranim.
Prof. dr. Janja Ocvirk je specialistka interne medicine in internistične onkologije ter strokovna direktorica na Onkološkem inštitutu v Ljubljani. Pri svojem kliničnem delu se ukvarja s sistemskim zdravljenjem raka, predvsem tumorjev prebavil, neuroendokrinih tumorjev, tumorjev kože in možganskih tumorjev.Kot raziskovalka je mednarodno priznana strokovnjakinja na več področjih onkologije.
Objavila je več sto znanstvenih in
strokovnih člankov v domačih in tujih revijah, več poglavij v učbenikih in
drugih strokovnih knjigah, velikokrat sodeluje na domačih in tujih strokovnih
srečanjih.
Sodelovala je pri izdaji številnih publikacij za bolnike in laično
javnost na področju onkologije, kakor tudi pri radijskih in televizijskih
oddajah, ki so namenjene laični javnosti.
Vljudno vabljeni, da se predavanja udeležite in da pošljete tudi vaša vprašanja.
Prijavite se lahko TUKAJ
Link oz. povezavo do predavanja boste prejeli na vaš elektronski naslov najpozneje 48 ur pred dogodkom.
Za vsa dodatna vprašanja in za pozne prijave (manj kot 48 h pred dogodkom) nam pišite na zdruzenje@europacolon.si s pripisom »SPLETNO PREDAVANJE«.
SKUPAJ SMO V TEM!