Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Litija
JUTRI
10°C
-3°C
SRE.
8°C
-1°C
Oceni objavo

Odlični rezultati projekta SupportCARE v podporo neformalnim in formalnim oskrbovalcem oseb z demenco

Razvojni center Srca Slovenije je partner Erasmus+ projekta SupportCARE, katerega cilj je opolnomočiti in podpreti neformalne in formalne oskrbovalce oseb z demenco, skrbeti za njihovo dobro počutje ter odpraviti stigmo v zvezi z demenco. Projekt se po dveh letih uspešno zaključuje, vendar so vsa razvita gradiva in orodja, na voljo  vsem, ki se pri svojem delu srečujete  z zahtevno nalogo – oskrbo osebe z demenco ali nudite podporo neformalnim oskrbovalcem oseb z demenco. Pripravili smo Priročnik „SKRB ZASE“, spletni izobraževalni program o demenci, mite in dejstva o demenci, osebne zgodbe neformalnih oskrbovalcev, 360 stopinjski video – svet skozi oči osebe z demenco s pomočjo VR očal ter organizirali več dogodkov za osveščanje o demenci.

Partnerji projekta smo se konec septembra srečali na zaključnem sestanku v Hamburgu, kjer smo izmenjali izkušnje, se osredotočili na trajnost projekta in uporabo vseh rezultatov za splošno javnost tudi po zaključku projekta. Študije primerov in zgodbe o uspehu so poudarile zelo pozitiven učinek projekta in pokazale, kako so imeli neformalni oskrbovalci koristi od izobraževalnih orodij in gradiv. Vse povratne informacije oskrbovalcev in strokovnjakov so pripomogle k nadgradnji gradiva in zagotovile, da odgovarja na dejanske potrebe. Ogledali smo si tudi prostor, kjer so predstavljeni najsodobnejši pripomočki, namenjeni pomoči posameznikom z gibalnimi težavami in njihovim negovalcem, kar nam je omogočilo boljše razumevanje, kako lahko tehnološke inovacije opolnomočijo oskrbovance in oskrbovalce.

Zelo uporabne rezultate projekta, kot sta Priročnik “SKRB ZASE” in edinstvena virtualna izkušnja, ki vas popelje skozi dan osebe z demenco,smo predstavili na več dogodkih, med drugim tudi na Festivalu za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani in na srečanju članov Krajevna odbora Rdečega Križa Jablanica.


Zadnje srečanje partnerjev v Hamburgu.

Dogodek na temo ozaveščanja o demenci v Kamniku

V Kamniku smo 2. oktobra, v sodelovanju s Knjižnico Franceta Balantiča Kamnik, Zavodom Oreli, Inštitutom Antona Trstenjaka in Domom starejših občanov Kamnik, uspešno izvedli dogodek na temo ozaveščanja o demenci za neformalne oskrbovalce. Predstavili smo vsa gradiva projekta SupportCARE, ki so v pomoč in podporo neformalnim in formalnim oskrbovalcem, in sicer Priročnik SKRB ZASE, spletno izobraževanje o demenci, zbrali osebne zgodbe svojcev in predstavili video, kjer vidite svet skozi oči osebe z demenco (s pomočjo VR očal). Dogodek je bil čustveno obarvan, saj sta svoji osebni zgodbi delili dve neformalni oskrbovalki ga. Stanka Kamin in ga. Brigita Kastelic. Udeležencem sta prikazali kako sta doživljali skrb za enega od staršev z demenco in kako sta se s tem spopadli. Skozi takšen način prikaza demence resnično dobimo realen vpogled in lahko z drugimi, ki so v podobni situaciji, delimo svoje izkušnje, nudimo podporo ali pomagamo sebi z novimi spoznanji.  

Predstavile so se nekatere organizacije, ki nudijo podporo svojcem in neformalnim oskrbovalcem, in sicer Inštitut Antona Trstenjaka, Zavod Oreli in Dom starejših občanov Kamnik, ki je tudi ena izmed demenci prijaznih točk mreže Spominčica. Ajda Cvelbar iz Inštituta Antona Trstenjaka je predstavila poslanstvo in usposabljanja, ki jih izvajajo za neformalne oskrbovalce, na različne teme, tudi demenco. Direktorica Zavoda Oreli, Martina Ozimek, je predstavila njihovo prostovoljsko delo, pri čemer se nenehno trudijo nadgrajevati znanja, ki jih prostovoljci potrebujejo pri obiskih starejših, tudi tistih z demenco. Prostovoljka Gaja Horvat je nato delila svojo osebno izkušnjo oskrbe starejše gospe z demenco. Tjaša Drenik Kropivšek iz Doma starejših občanov Kamnik, je predstavila njihovo demenci prijazno točko. Poudarila je trud strokovnega kadra za ozaveščanje okolja in svojcev obolelih. V Kamniku delujeta še dva demenci prijazni točki, in sicer v Centru za socialno delo Kamnik in v Mestni lekarni Šutna. 

Udeleženci so si po koncu dogodka lahko ogledali tudi video s pomočjo VR očal – pogled skozi oči osebe z demenco. Celoten dogodek je moderirala ga. Zehra Bečiragić.

Ajda Cvelbar, mag. socialne gerontologije, Inštitut Antona Trstenjaka: »Dogodek je potrdil spoznanje, da je vsaka izkušnja demence drugačna in da se ne glede na težavnost situacije 'vedno da' - s pomočjo trdne volje, vztrajnosti, ljubezni in spoštovanja sočloveka in mislijo tudi na skrb zase«.


Spletni dogodek – podpora oskrbovalcem oseb z demenco

Kot zaključno aktivnost projekta smo 24. oktobra organizirali spletni dogodek, skupaj z Združenjem Spominčica in Inštitutom Antona Trstenjaka,  namenjen neformalnim in formalnim oskrbovalcem oseb z demenco ter vsem posameznikom in organizacijam, ki jim nudijo podporo. Dogodka se je udeležilo preko 50 ljudi, neformalni in formalni oskrbovalci in posamezniki iz vse Slovenije. Predstavili smo vsa razvita orodja projekta SupportCARE, ki  pomagajo preprečevati negativne vplive oskrbe na zdravje, prispevajo k dobremu počutju oskrbovalcev ter odpravljajo stigmo, povezano z demenco. Predsednica Združenja Spominčica ga. Štefanija Lukič Zlobec je predstavila njihovo poslanstvo in delovanje, dejstva o demenci ter koristne nasvete. Namen in cilj Združenja Spominčica je zagotavljanje strokovne in učinkovite pomoči osebam z demenco, njihovim svojcem in skrbnikom. Dr. Ana Ramovš iz Inštituta Antona Trstenjaka pa je predstavila njihove aktivnosti. Nudijo podporo in informacijo o tem kako doma bolje in lažje oskrbovati starejšega svojca. Že več kot 20 let izvajajo usposabljanja za družinske in druge neformalne oskrbovalce, ki jih izvajajo po različnih krajih v Sloveniji. Izredno smo bili veseli tako dobrega odziva na dogodek in še naprej se bomo trudili ozaveščati o demenci, ki je izredno pomembna tema.

Ne pozabite na SKRB ZASE! Če dajete prednost skrbi zase, s tem ne koristite le sebi, temveč tudi izboljšate kakovost oskrbe, ki jo zagotavljate svojim bližnjim. Ko poskrbite za svoje dobro počutje, ste bolje pripravljeni na izzive oskrbe in ohranjate zdravo ravnovesje v življenju. Zmanjšuje stres, prepreči izgorelost, izboljša čustveno počutje in poveča splošno odpornost.

Vsa gradiva projekta SupportCARE so brezplačno na voljo na spletni strani projekta: https://www.supportcare-project.eu/sl/rezultati/. Priročnik »SKRB ZASE« je dostopen TUKAJ na voljo pa je tudi krajša spletna verzija. Vabimo vas tudi, da obiščete  izobraževalni program o demenci, ki je brezplačno dostopen na spletni strani projekta, kjer sledite različnim modulom.

Za vse dodatne informacije nas lahko kontaktirate na anita.molka@razvoj.si ali 01 8962 710.

Projekt podpirajo Občine Litija, Šmartno pri Litiji, Kamnik in Lukovica.

Oglejte si tudi