Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Litija
DANES
7°C
-1°C
JUTRI
0°C
0°C
Oceni objavo

Socialne inovacije za boljšo prihodnost – Projekt So I BeLiv

V četrtek, 17. oktobra, se je IC Geoss udeležil pete in zadnje mednarodne konference v okviru projekta SoIBeLiv - Socialne inovacije za boljše življenje, ki je potekala v Bayonnu (Francija). Na konferenci smo sodelovali s partnerji 5 evropskih držav (Slovenija, Hrvaška, Italija, Francija, Španija) in predstavili rezultate CERV projekta So I BeLiv – Socialne inovacije za boljše življenje. Cilj projekta je ugotoviti, kateri vidiki življenja mladih so bili, oz. še vedno so, najbolj prizadeti zaradi COVID-19 epidemije in kakšne so dejanske potrebe mladih. Kot odgovor na ugotovljene potrebe smo predlagali rešitve (nove socialne inovacije) in podali predloge odločevalcem, kako jih lahko vključijo v procese odločanja. Projekt je sofinanciran s strani Evropske unije.

Socialne inovacije predstavljajo ključni način reševanja družbenih izzivov na inovativen in ustvarjalen način. Gre za pristop, ki spodbuja sodelovanje in aktivno vključevanje lokalnih skupnosti pri reševanju težav, ki jih prepoznajo v svojem okolju. S tem se spreminjajo navade in vedenje ljudi ter izboljšuje kakovost življenja. V Sloveniji se je projekt So I BeLiv posvetil iskanju novih socialnih inovacij, ki bi lahko izboljšale položaj mladih.

Potrebe in pričakovanja mladih

V sklopu projekta smo med mladimi izvedli fokusne skupine, s katerimi smo želeli pridobiti vpogled v njihove potrebe, pričakovanja in ideje o tem, kako izboljšati njihove možnosti za uspeh v življenju. Na podlagi teh rezultatov je vsaka država oblikovala novo socialno inovacijo, ki naslavlja izzive, s katerimi se mladi danes soočajo.

 V Sloveniji se je izkazalo, da mladi pogosto občutijo pomanjkanje podpore s strani lokalnih in nacionalnih oblasti, še posebej od začetka pandemije COVID-19. Po njihovem mnenju so bile spremembe v smeri izboljšanja omejene, kar jih pušča brez ustrezne pomoči na ključnih področjih, kot so zaposlovanje, dostop do informacij in finančna varnost.

Eden od glavnih poudarkov, ki so jih izpostavili mladi, je bila potreba po boljši informiranosti o njihovih pravicah in možnostih, ki so jim na voljo. Mladi so predlagali, da bi morali biti bolj prisotni na digitalnih platformah, saj se večina komunikacije z mladimi danes odvija prav prek spletnih kanalov. Poleg tega so poudarili potrebo po praktični finančni pomoči, bodisi v obliki štipendij, subvencij za izobraževanje ali podpore za razvoj podjetniških idej.

Na podlagi odzivov iz fokusnih skupin je Izobraževalni center Geoss razvil socialno inovacijo v obliki platforme, ki bi pomagala mladim pri prehodu iz izobraževanja na trg dela in hkrati spodbujala lokalno zaposlitev ter razvoj skupnosti. Platforma bi mladim omogočila dostop do priložnosti za zaposlitev, prakso, mentorstvo in izobraževalne programe. Z vzpostavljanjem povezav med lokalnimi podjetji in izobraževalnimi ustanovami bi mladim omogočila, da že v srednješolskih letih spoznajo različne poklice, pridobijo praktične izkušnje in se lažje odločijo za svojo karierno pot. V sodelovanju z lokalnimi oblastmi bi platforma nudila stanovanjske programe za mlade, ki se odločijo za delo v lokalnem okolju, kar bi hkrati pomagalo zmanjšati 'beg možganov'. Za uspeh platforme bi bilo ključno sodelovanje z lokalnimi oblastmi, podjetji in izobraževalnimi ustanovami, saj bo le tako mogoče mladim zagotoviti trajnostne rešitve.

Projekt So I BeLiv poudarja pomen socialnih inovacij za reševanje izzivov, s katerimi se soočajo mladi. Z vključevanjem lokalnih skupnosti in spodbujanjem kreativnega razmišljanja je mogoče ustvariti trajnostne rešitve, ki bodo koristile ne le trenutnim, temveč tudi prihodnjim generacijam. S širjenjem tovrstnih praks si projekt prizadeva navdihniti več ljudi, da postanejo aktivni udeleženci pri ustvarjanju pozitivnih sprememb v svojem okolju.

Za več informacij o projektu So I BeLiv obiščite spletno stran IC Geoss ali spremljajte objave na naših družbenih omrežjih.

Komentarji

Prosimo, da pri komentiranju upoštevate pravila za objavo komentarjev.
Ta prispevek še nima komentarjev. Bodi prvi!

Oglejte si tudi