V mesecu marcu je Razvojni center Srca Slovenije v okviru projekta HyPro4ST organiziral dva pomembna dogodka, namenjena izobraževanju na področju trajnostnega in hibridnega vodenja projektov v sektorju trajnostnega turizma. Izobraževanji sta bili namenjeni zaposlenim v turizmu in vsem tistim, ki jih zanimajo trajnostne prakse in uspešno vodenje projektov.
Prvi dogodek je potekal 17. marca na Občini Kamnik, kjer so se zbrali ključni turistični ponudniki iz tega območja, in sicer Terme Snovik, Arboretum Volčji potok, Zdravilni gaj Tunjice, Zavod za turizem in šport Kamnik, Lepa Lopa Resort in Slovenia Eco-resort Palmieri. Udeležence smo na predavanju seznanili z vsebino prvega modula od šestih vsebinskih modulov izobraževalnega programa HyPro4ST, spoznali so delovanje učne platforme ter opravili test, s čimer so vsi udeleženci uspešno pridobili certifikat za trajnostne in hibridne projektne managerje v sektorju trajnostnega turizma. Certifikat je predstavljal pogoj za nadaljnje praktično izobraževanje.
Drugi praktični del izobraževanja se je izvedel 25. marca v Ljubljani, v prostorih podjetja Art Rebel 9, d.o.o., kjer so turistični ponudniki in zaposleni v turizmu pridobili vpogled v sodobne digitalne trende v dinamičnem sektorju turizma. Praktičnega dela izobraževanja so se udeležili iz LAS Srce Slovenije, Javnega zavoda Bogenšperk, Pustolovskega parka GEOSS, Zdravilnega gaja Tunjice, Arboretuma Volčji potok, Zavoda za turizem in šport Kamnik in Lepa Lopa Resort. Udeleženci so z zanimanjem prisluhnili novim digitalnim trendom v turizmu, s ciljem, da bi podobne ideje pripeljali tudi v naše lokalno okolje. Razpravljali smo o ključnih korakih priprave inovativnih digitalnih turističnih projektov, podjetje je tudi delilo svoje pozitivne izkušnje in izzive pri njihovem snovanju inovativnih digitalnih turističnih produktov. Udeleženci so imeli priložnost izpostaviti svoje specifike okolja, lokacije, gradnje, tehničnih zmožnosti, in druge izzive s katerimi se soočajo, kot turistični ponudniki. Strokovnjaki na Art Rebel 9, d.o.o. so podali tudi nekaj rešitev in predlogov, kako bi kljub njihovim omejitvam zadeva lahko bila realizirana. Razprava je potekala skozi celotno dopoldne.
Med predstavljenimi projekti je izstopala napredna digitalna platforma SIMPL, ki turistom omogoča personalizirano raziskovanje destinacij prek interaktivnega zemljevida, nameščenega v turističnih središčih, hotelih in znamenitostih. Platforma združuje posodobitve v realnem času, je prilagojena mobilnimi napravam, kar izboljšuje potovalno izkušnjo obiskovalcem in turistom ter optimizira turistične tokove. Prav tako SIMPL koristi lokalnim podjetjem in turističnim organizacijam, saj povečuje njihovo prepoznavnost v primeru vpisa. Navdušili so nas tudi ostali njihovi projekti, kot so VR pegaz, Dina – Center velikih zveri, Jože Plečnik v AR, Vulkanija – Doživljajski park in številni drugi.
Ob koncu dogodka smo preizkusili turistični digitalni produkt “Jože Plečnik v razširjeni resničnosti”, ki ga je Turizem Ljubljana razvil ob Unescovem vpisu Plečnikovih del na seznam svetovne dediščine. Aplikacija s 3D modeli in interaktivnim zemljevidom ponuja sodoben vpogled v arhitektovo zapuščino, obiskovalcem pa omogoča raziskovanje njegovih realiziranih in neuresničenih projektov prek razširjene (AR) in navidezne resničnosti (VR). 360-stopinjske fotografije, digitalne rekonstrukcije in virtualni ogledi Plečnikova dela na inovativen način približujejo širši javnosti. Ob tej priložnosti smo si ogledali tudi Plečnikovo hišo, kjer smo podrobneje spoznali življenje in delo enega najpomembnejših arhitektov prejšnjega stoletja. Takšni dogodki so izjemno dragoceni, saj udeležence povezujejo, jim prinašajo nova znanja in vpoglede ter spodbujajo razvoj inovativnih idej v trajnostnem turizmu.
Vse, ki bi morebiti želeli pridobiti znanja s področja trajnostnega, digitalnega, hibridnega, kreativnega in podjetniškega vodenja projektov za sektor trajnostnega turizma, ki jih ponuja platforma HyPro4ST, vabljeni na našo spletno stran in spletno središče za učenje: https://hypro4st-project.eu/sl/
Za več informacij o projektu Hypro4ST nas lahko kontaktirate na elektronski naslov: jasna.presecki@razvoj.si