V mestu Drač v Albaniji sva se predstavnici litijske podružnice Društva za podporo civilni družbi udeležili mednarodnega srečanja partnerjev projekta ERAS. Srečanje je organizirala partnerska organizacija Udhetim i Lire. Posvečeno pa je bilo spoznavanju dobrih praks prostovoljstva v turizmu in priložnosti, ki jih ponuja program Evropska solidarnostna enota.
Prvi dan smo skupaj s predstavniki partnerskih organizacij iz Portugalske, Bosne in Hercegovine, Bolgarije in Severne Makedonije obiskali Mestni mladinski center kjer smo srečali mlade prostovoljce, ki sodelujejo v različnih aktivnostih, ki jih izvaja Udhteim i Lire. Svojo izkušnjo je z nami delila tudi predstavnica Skupnostnega centra Nishtulla, gospa Bledina Bushi. Zaupala nam je, da so v Albaniji v preteklosti besedo prostovoljstvo uporabljali za neplačano delo v državnih institucijah zaradi česar se še vedno soočajo s posledicami negativnega dojemanja te besede med prebivalci. S trdim delom so uspeli povezati izobraževanje in prostovoljstvo ter tako dosegli, da mladi prostovoljstvo dojemajo kot nekaj pozitivnega. Prisotni mladi prostovoljci so potrdili njene besede in nam zaupali, da prostovoljstvo vidijo kot priložnost za dodatno izobraževanje, nadgrajevanje obstoječih znanj in priložnost za pridobivanje izkušenj, ki jim kasneje pomagajo pri iskanju zaposlitve. Blerina Reci, profesorica na Univerzi Aleksandër Moisi je izpostavila, da je veliko njihovih diplomantov po zaključku študija zaposlitev našlo v nevladnem sektorju kar pripisuje dejstvu, da je prostovoljstvo obvezen del študija, ki na študentih pusti globok vtis.
Navdušeni smo bili nad tem kako se v Draču nevladne organizacije povezujejo z izobraževalnimi ustanovami, gospodarskim sektorjem in lokalnimi oblastmi ter se tako na celosten način lotevajo razvoja turizma. Predstavnica Albanskih železnic, Eneida Elezi je predstavila program v okviru katerega s pomočjo prostovoljcev spodbujajo trajnostno mobilnost med državljani in turisti hkrati pa promovirajo tudi železniški muzej. Klevi Elezi mladinski aktivist, pa nam je predstavil program, ki so ga zasnovali v Udhetim i Lire, namenjen izobraževanju in razvoju turizma. V okviru tega programa so mladi izdelali turistična vodnika po mestih Drač in Kruja in se naučili veščin turističnega vodenja. Skozi obe mesti smo se tudi sprehodili pod vodstvom mladinskih turističnih vodnikov ter tako spoznali učinke programa tudi v praksi.
Temelj povezovanja vseh akterjev pa je oblikovanje in razvoj skupnosti ter ustvarjanja boljših pogojev za življenje. S predstavniki Občine Drač, Albanskih železnic, Dnevnega centra za otroke in mladostnike s težavami v razvoju in Univerze Aleksandër Moisiu smo govorili o tem kakšno vlogo ima pri tem prostovoljstvo. Vsi so si bili enotni v mišljenju, da je prostovoljstvo dobro tako za skupnost prostovoljcev kot za vsa področja kjer prostovoljci delujejo. Predstavnik občine, g. Adrian Gurra je izpostavil pomembno vlogo prostovoljcev pri odzivu na potres leta 2019, pandemijo Covid-19 in poplave, 3 največje krizne situacije v državi v zadnjih treh desetletjih. Po njegovem mnenju je to ključno vplivalo na prepoznavanje pozitivnih vplivov prostovoljstva v skupnosti.
Srečanje smo zaključili v mestu Kavaja kjer smo s predstavniki lokalne oblasti v živahni debati izmenjali poglede na razvoj skupnosti skozi prostovoljstvo ter izkušnje sodelovanja med nevladnimi organizacijami, prostovoljci in lokalnimi oblastmi za konec pa obiskali še Dnevni center Ngjyrat E Jetes za otroke in mladostnike s težavami v razvoju, ki je krasen primer sodelovanja lokalnih oblasti, nevladnih organizacij in prostovoljcev v Kavaji.
S srečanja sva se vrnili polni prijetnih vtisov in kupom dobrih praks, ki jih želimo deliti z drugimi ter kakšno od njih prenesti tudi v naše okolje, kar je tudi namen programa Evropa za državljane, spoznavati prakse drugih evropskih mest in se povezati v skupnih temah. Spremljajte Facebook stran projekta ERAS, kjer bomo z vami delili prostovoljske zgodbe in dobre prakse iz drugih evropskih držav.