Na dogodku bomo predstavili rezultate akcije prenašanja dvoživk v Borecih in se zahvalili prostovoljcem za udeležbo, saj so le ti prispevali k boljšim možnostim preživetja številnim krastačam, žabam, regam in pupkom.
Katja Poboljšaj iz CKFF bo predstavila ukrepe, ki lahko konkretno izboljšajo možnosti njihovega preživetja pri prečkanju prometnic, saj dvoživke prehajajo ceste in dvorišča od pomladi do jeseni, akcije pa ponavadi izvajamo le v času spomladanskih selitev.
Ker je dogodek hkrati tudi priložnost, da proslavimo 5. obletnico delovanja društva Beličnik, bomo ob tej priložnosti zasadili sadno drevo in ker vemo, da se ob vodotokih pojavljajo tudi bobri, bomo istočasno prikazali, kako se drevo lahko poceni zaščiti in da to ni takšen strošek.
Martina Vida iz Instituta Lutra bo s sprehodom po bobrovi poti predstavila možne načine sobivanja in zakaj je pomembno, da najdemo primerne rešitve.
"Po stoletjih neusmiljenega preganjanja in lova je bil bober pred dobrima dvema stoletjema v večini evropskih držav iztrebljen, vrsta pa na pragu izumrtja. V zadnjih desetletjih se s številnimi programi ponovnih naselitev uspešno vrača v zgodovinske habitate, po naselitvi na Hrvaškem tudi v Slovenijo. Med tem, ko vrste na naših tleh ni bilo se je naravno okolje zelo spremenilo, bober pa je izginil iz zavesti ljudi. Pozabili smo, kako sobivati s to vrsto, veliko bolj kot izguba naravnega habitata pa bobru povzroča težave izguba »družbenega« habitata. Na sprehodu ob jezeru bomo skupaj iskali njegove sledi, izvedeli veliko zanimivosti o teh živalih, tudi o tem zakaj so ključnega pomena v naravi in za človeka, predstavili pa bomo tudi dobre prakse sobivanja z njim."
Med sprehodom bomo vmes nabrali še nekaj divjega cvetja, ki ga bomo zvezali v divje šopke. Prikaz bo vodila Klavdija Šalamun.