Katastrofalno neurje avgusta 2023 je med vasmi v komendski občini močno prizadelo tudi Suhadole. Pod vodo je bila več kot polovica vasi. Delno »krivdo«, da je bilo tako, bi lahko pripisali staremu mostu čez reko Pšato, ki ni več mogel »požirati« velike količine vode, se je ta »ustavljala« ob vrhnjem delu mostu, ob podporniku sredi njega pa hlodovina, vejevje, bale sena in drugo, kar je prinašala voda. Ne prvič, upajmo pa, da zadnjič. Gasilci in vaščani so iz reke odstranjevali, kar se je nakopičilo ob njem, kajti pretila jim je velika nevarnost, da bi močno narasla Pšata odnesla most. To se ni zgodilo, ga je pa silovita vodna moč močno poškodovala, Pšata pa je potem poplavila hiše levo in desno od mostu, pa tudi ob osrednji cesti skozi vas v smeri Topol. Bilo je skorajda kot na sodni dan, strah in groza za vaščane. Še sreča, da ni nobeden utonil. Tisti, ki so doživeli in preživeli to vodno stihijo, tega ne bodo nikoli pozabili.
Občina odločno: Zgradili bomo nov most!
Po povodnji se je v glavah odgovornih na občini kresalo eno samo mnenje, premislek in odločitev: SEDAJ IN TO TAKOJ! ZGRADIMO NOV MOST! Če bomo »krpali« starega, močno poškodovanega, ne bo nikoli varna vožnja po njem, kvečjemu hoja; ali pa še ta ne. Občina in država sta premislili in si segli v roke. Najprej pri odstranjevanju drevja ob reki, širitvi in poglobitvi njenega dna in bregov, potem pa tudi postavitvi samega mostu. Za promet je bil odprt že 22. oktobra, slovesna otvoritev pa je bila 18. decembra ob 17. uri.
Odlična ideja: pohod z lučkami
Odprtje mostu se je začelo s pohodom z lučkami ob osvetljeni poti v smeri proti Mlinčkom, čez prvi most v smeri Poslovne cone Komenda, nato, ko so številni pohodniki prišli čez most prek Pšatinega razbremenilnika, desno ob njem do drugega mostu prek razbremenilnika, čez ta most, po katerem vodi stara pot iz Suhadol v Žeje, skozi gozd nazaj v Suhadole na kraj izhodišča. Tam jih je že čakal vroč čaj, pa tudi »kuhanček«, da so se ogreli za nadaljnji program praznovanja. Tega je začel pevski kvartet samih odličnih pevcev, ki niso hoteli izdati svojega imena, so le trdili, da so prijatelji Marjana Potočnika, visokega uradnika občine Komenda. Za prvo pesem so si, kot je povedal Marjan, izbrali suhadolsko himno: Žabe. Že med pohodom, pa tudi pozneje, je vneto raztegoval meh svoje harmonike in ubral pel harmonikar Niko Zalaznik.
Blagoslovitev mostu in dobre želje župnika Cristiana Balinta
Navzoči vaščani in drugi obiskovalci so takoj začutili, da bo ta večer zares slavnosten in takšen je tudi bil. Tudi v liturgičnem pomenu besede, saj je komendski župnik p. Cristian Balint most, kot se spodobi, najprej blagoslovil in pokropil z blagoslovljeno vodo, obenem pa tudi navzoče vaščane, vso vas Suhadole in tudi reko Pšato. Upravičeno, saj je ta vzela veliko življenj. Posebej v nočnih urah, ko so ljudje ob visoki vodi zdrsnili ali zabredli vanjo, pa jih je ta pogoltnila in odnesla.
Vsem voznikom in pešcem je zaželel srečno vožnjo in hojo po mostu. Pobudnikom mostu, snovalcem in graditeljem se je zahvalil za veliko dejanje. Ob praznikih jim je zaželel Božjega blagoslova, zdravja in sreče. Prav tako vsem navzočim in odsotnim vaščanom Suhadol.
Preudarna beseda in povabilo župana Jurija Kerna
Praznično voščilo župnika Balinta je bila dobra iztočnica za nagovor župana komendske občine Jurija Kerna, ki se je skupaj s »Skadovci« (Suhadolčani), veselil velike pridobitve za vas in vso občino. Ne le postavitve novega mostu, marveč tudi asfaltiranja dveh krajših cestnih odsekov, ureditve razsvetljave, vzdolž struge reke Pšate njene poglobitve, očiščenja, ureditve brežin in postavitve ograje. Skupaj z njim se je še posebej veselila podžupanja Nada Jamšek, ki si je zelo prizadevala za posek nevarno nagibajočega in pregostega drevja ob reki Pšati ter njeno celostno ureditev; prav tako suhadolska občinska svetnica Klara Berlec, ki je skupaj z županom prerezala trak in sta s tem dejanjem odprla most njegovemu namenu.
Most bo še bolj povezoval krajane
Ta pa ni le prometnega in varnostnega značaja, marveč veliko več, je poudaril župan Kern v slavnostnem nagovoru, v katerem je na začetku omenil še vsa druga letošnja dela v Suhadolah. Novi most je »stična točka Suhadol«, je povedal še posebej zaslužni zanj in druga velika že opravljena in potekajoča dela v občini, med drugim gradnjo izboljšane cestne povezave med Mostami in Goro. Dejal je, da je vedno, kadar je prišel v Suhadole, opazil ljudi ob mostu; kako se tam zbirajo, pogovarjajo, opazujejo tok reke Pšate. Tudi, ko še niso mogli po njem z ene in druge strani. Novi most povezuje oba dela Suhadol, vaščane pa bo v prihodnje še bolj. Kako jih je že te dni, ko so urejali zadnja dela ob njem in strugi, asfaltirali levi cestni odsek vzdolž Pšate, so bili priča številni sprehajalci, ki so se zaustavljali ob reki in sprehodili po njem. Ne le, da bi preverili staro vprašanje: Ali je kaj trden most?, kajti novi bo zlahka zdržal veliko težo, mi je zatrdila podžupanja Nada Jamšek. Povedala mi je, da so ga zaradi tega tako dvignili, ker to zahtevajo novi varnostni predpisi pred poplavami.
Druženje in lepo petje globoko v noč
Slavnostnemu županovemu nagovoru in prerezu traku je sledilo veselo in hvaležno druženje ob bližnjem šotoru, kjer so bili obiskovalci postreženi ne le s toplo pijačo, marveč tudi dobrotami, posebej še pecivom suhadolskih gospodinj. Vse to, predvsem pa veselje in hvaležnost, da so dobili novi most, je močno polepšalo petje kvarteta Marjanovi prijatelji (tako ga neuradno imenujem), kateremu so pritegnili nekateri pevsko nadarjeni in povzdignjeni Skadovci, posebej Skadovke. Med njimi tudi pevcu Robertu Golobu! Prvi hip sem ob tem imenu in priimku celo pomislil, da je med nami sam predsednik slovenske vlade, potem pa se je izkazalo, da ga ni, bi se pa gotovo dobro počutil ob prijaznih, veselih in gostoljubnih domačinih.
Večja pretočnost vode in tudi med ljudmi
Nič čudnega, da si je ena pevka glasno zaželela: »Ali nisem za oženit?« Mogoče bo novi most prispeval tudi k temu, ne le k »večji pretočnosti reke Pšate«, kot je ugotavljala podžupanja Nada? Stikih med še neporočenimi fanti in dekleti (teh je kar dosti v vasi), pa tudi povečanju natalitete pri demografsko ogroženih Slovencih, za kar sedaj skrbijo tudi prišleki in begunci. Mogoče bo temu dodal blagoslov tudi papež Klemen, zavetnik bližnje cerkve, le nekaj deset metrov oddaljene od mostu? Če bi bila odprta, bi pevci zapeli tudi v njej, vsaj zadnjo pesem Angelček varuh moj … Tako pa jo bodo kdaj drugič ob kakšnem drugem dogodku gradbene ali kulturne, predvsem pa verske narave. Njihov vodja Marjan Potočnik je obljubil, da še pridejo v vas. Tudi vaščani sami so izrazili to željo. Predvsem pa po tistem, kar je povedal župan Jurij Kern: da bolj še bolj povezani med seboj in se še raje družili. Svoj blagoslov naj jim pri tem da tudi podružnični zavetnik sv. Klemen.
Kaj pa, če bi novi most poimenovali Klemenov most?
Ker most še nima imena, preveč prozaično pa bi bilo, da bi ga krstili za »skadovski most«, mi je šinila v glavo misel: kaj pa, če bi ga imenovali Klemenov most? Menim, da bi bilo to zelo primerno suhadolskim starožitnostim in izročilom, Skadovci pa bi imeli res pravega zavetnika tudi pri uporabi mostu.
Besedilo in fotografije: Jožef Pavlič