Zaključuje se prva faza projekta Oživitev ribogojnice v Kobaridu (KOBARIBA), ki ga sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo. Vodilni partner projekta je Občina Kobarid, partnerja v projektu sta Zavod za turizem Dolina Soče in podjetje Faronika. Kot zunanja izvajalca je Občina izbrala Zavod za ribištvo in Zavod VseUk.
V sklopu prve faze je potekala adaptacija stavbe z ureditvijo razstavnega prostora, sanitarij in multimedijske dvorane v pritličju stavbe, kjer že potekajo prve delavnice, predavanja in drugi dogodki.
Občina Kobarid je za izvedbo delavnic izbrala Zavod VseUk, ki je specializiran in izkušen v izobraževanju 4.0 ter skupaj z njim zasnovala načrt oživitve ribogojnice v Kobaridu na virtualen in izkustveno-raziskovalen način, kar sovpada s prehodom na izobraževanje 4.0 in digitalizacijo izobraževanja. Tovrstno izobraževanje se fokusira v pametno tehnologijo, izkustveno učenje, umetno inteligenco in robotiko.
Zavod VseUk je aktiven projektni partner na naravoslovnih Evropskih projektih za inovacije v šolstvu, vodi naravoslovne delavnice Mali radovednež, razvili pa so tudi InnoBox, prvi znanstven zabojček za otroke s poskusi v Sloveniji, ki za izvajanje poskusov doma otrokom nudi video navodila v slovenskem jeziku. Pri svojem delu se tako konstantno srečujejo z uporabo sodobnih tehnologij na področju izobraževanja.
V sklopu oživitve kobariške ribogojnice so v mesecu juliju organizirane prve delavnice. Zavod VseUk bo poskrbel za interaktivni in raziskovalni del delavnic, medtem ko bo Zavod za ribištvo udeležence popeljal po ribogojnici sami. Zavod VseUk bo udeležence prek virtualnih očal popeljal na popotovanje po znamenitostih občine Kobarid prek 360-stopinjskega filma in jim predstavil Soško postrv prek mobilne aplikacije za nadgrajeno resničnost (augmented reality - AR).
S prehodom iz virtualnega v realnost bodo udeleženci spoznali pravo ribo z njeno anatomijo in biološke potrebe Soške postrvi z omogočeno pristno izkušnjo dela biokemijskega strokovnjaka - raziskovalca v laboratoriju z opravljanjem biokemijskih testov. Pri raziskovalnem delu jim bodo vedno na voljo mentorji Zavoda VseUk, ki bodo poskrbeli, da bodo udeleženci dobili odgovore na raziskovalna vprašanja in sestavili širšo in, kar je najbolj pomembno, strokovno pravilno sliko v spoznavanju značilnosti in posebnosti Soške postrvi. Zavod za ribištvo bo vsa spoznanja še dodatno nadgradil s predstavitvijo zgodovine ribogojnice ter prikazom gojenja Soške postrvi in predstavitve njenega naravnega okolja.
Projektni partner Turizem Dolina Soče je priskrbel številne posnetke podvodnih fotografij, fotografij na temo ribištva ter serijo kratkih filmov za promocijo ribiškega turizma v Dolini Soče. Nekateri posnetki fotografij so razstavljeni v pritličju stavbe ribogojnice Kobarid, kjer bo projektni partner Faronika izvedel dogodek na temo ekologije in delavnico na temo predelave rib in turizma. Zavod za ribištvo pa bo vsem udeležencem delavnic omogočil ogled in predstavitev kobariške ribogojnice ter Soške postrvi.
Prva delavnica je bila izvedena v petek, 17. julija 2020. Za razpisane delavnice je bilo izjemno zanimanje in vsa mesta so bila takoj zapolnjena, kar nam potrjuje, da je zanimanje za tovrstne vsebine veliko in verjamemo, da bo kobariška ribogojnica v prihodnje obogatila turistično ponudbo v dolini Soče.