Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Kobarid
DANES
11°C
-4°C
JUTRI
9°C
1°C
Oceni objavo

Vas Potoki v arhivu Slovenskega etnografskega muzeja

Pričujoče fotografije in risbe so v začetku petdesetih let prejšnjega stoletja zbrali in v Slovenski etnografski muzej prinesli raziskovalci muzejske ekipe, za katero je to pomenilo že sedmo odpravo v predele slovenskega ozemlja, o katerih muzej ni hranil še nobenih predmetov ali dokumentacije. Vas Potoki z vso kobariško okolico vred je sodila mednje. S takšnimi raziskavami je muzej začel pod vodstvom ravnatelja Borisa Orla leta 1948; opravljale so jih petnajst do dvajsetčlanske ekipe, nastanjene v enem izmed večjih krajev, od koder so raziskovalci in risarji potovali po širši okolici, trajale pa so po en mesec.

Pričujoče fotografije in risbe so v začetku petdesetih let prejšnjega stoletja zbrali in v Slovenski etnografski muzej prinesli raziskovalci muzejske ekipe, za katero je to pomenilo že sedmo odpravo v predele slovenskega ozemlja, o katerih muzej ni hranil še nobenih predmetov ali dokumentacije.

 

Vas Potoki z vso kobariško okolico vred je sodila mednje. S takšnimi raziskavami je muzej začel pod vodstvom ravnatelja Borisa Orla leta 1948; opravljale so jih petnajst  do dvajsetčlanske ekipe, nastanjene v enem izmed večjih krajev, od koder so raziskovalci in risarji potovali po širši okolici, trajale pa so po en mesec.

 

Ta raziskovalna ekipa je bila nastanjena v Kobaridu. V Breginjskem kotu, še posebej v Potokih, so imeli njeni člani priložnost spoznavati načine življenja in dela tamkajšnjih ljudi, odvisne od danosti naravnega in kulturnega okolja. Ti so v sožitju z naravo živeli in preživeli s svojo delavnostjo, skromnostjo in vztrajnostjo. Takrat narejene fotografije in risbe ohranjajo sedanjim rodovom spomin na to že zdavnaj opuščeno dragoceno dediščino prednikov. Mnogi domačini so odšli z doma, a tudi zanje je pričujoče gradivo neprecenljivo, saj se v mislih in tudi sicer radi vračajo domov.

 

Danes je tam to arhivsko gradivo s ponosom predstavljeno, najdejo pa ga lahko tudi z brskanjem po svetovnem spletu.

Nad sončnimi Potoki se dviga tudi več kot tisoč metrov visoko strmo pobočje, kjer so vaščani v tistem času še kosili senožeti in si tako zagotavljali skupno, tedaj že zadružno krmo za živino. Ta je Potočanom, poleg skromnega poljedelstva, omogočala osnovno preživetje. Serija fotografij o jesenskem dovažanju sena iz kope, ki je bila narejena v poletni sečnji na Vršanji glavi visoko nad vasjo, prikazuje delo, ki je bilo nekdaj običajno. Priča nam o časih, ko je bilo vse delo ročno in so se vsa bremena prenašala z močjo človekovih mišic, pa čeprav so po strminah bremena prevažali tudi s sanmi.

 

Iz teh fotografij razberemo tudi, da je bila pri takem delu potrebna velika iznajdljivost in moč, predvsem pa medsebojno sodelovanje in pomoč.

Fotografsko in risarsko gradivo priča tudi o tem, kako so Potočani našli predmete za vsakdanjo rabo in ureditev svojega okolja kar v naravi in si jih ustrezno priredili. Pri tem spet lahko občudujemo njihovo iznajdljivost in povezanost z okoljem, v katerem je potekalo njihovo življenje.

 

Barbara Sosič, Dokumentacija Slovenskega etnografskega muzeja,

november 2012

Povezave

www.kobarid.si

Oglejte si tudi