Odprto prvenstvo Slovenije v agilityju je mednarodno športno tekmovanje v premagovanju ovir vodnika in psa na progi, ki jo postavi sodnik. Merita se tako čas kot tudi pravilnost premagovanja ovir. Zmaga ekipa (pes in vodnik), ki najhitreje in najnatančneje ter v pravilnem zaporedju premaga postavljeno stezo. Letos so se od 28. do 30. junija v Gerečji vasi pri Ptuju najboljši tekmovalci iz Slovenije in celega sveta pomerili že četrtič zapored (leta 2020 je tekmovanje odpadlo zaradi pandemije covid-19). Za samo tekmovanje zaradi dobrega termina (mesec dni pred prvim vrhuncem sezone – evropskim prvenstvom), odličnega prizorišča ter prijetnega vzdušja velja izredno veliko zanimanje. Prijave na tekmovanje so namreč tako številne, da so organizatorji primorani izbrati le 355 ekip izmed vseh, ki si želijo preizkusiti svoje sposobnosti in pridobljeno znanje na tem tekmovanju. V samo nekaj minutah po odprtju prijav v mesecu februarju organizatorji namreč prejmejo več kot 800 vpisov. Tekmovalci prihajajo iz tridesetih držav, med njimi so tudi svetovni in evropski prvaki: Max Sprinz iz Nemčije, Aneta Obrusnikova iz Češke in drugi. Prijavljenih pa je tudi 28 različnih pasem, vključno z mešančki. Prireditev se je pričela sicer že v četrtek z registracijo in seminarji pri uveljavljenih mednarodnih trenerjih oz. tekmovalcih, kot sta Nicola Giraudi iz Italije in Aneta Obrusnikova iz Češke. Zadnji dan za prijavo na tekmovanje uvrščenih ekip je sicer bil v petek, 28. junija, pred prvo tekmo. Ob prijavi mora psa pregledati tudi veterinar, da potrdi, da je pes zdrav in pripravljen na tekmovanje (brez poškodb).
Na letošnjem prvenstvu so sodili naslednji mednarodno uveljavljeni sodniki: Jeremy Manno (ZDA), ki bo sodil tudi na letošnjem svetovnem prvenstvu v agilityju (1.–6. 10. 2024 v Oudsbergen-Opglabbeek, Belgija), Daniel Walz (ŠVI), Lisa Frick (AVT) ter Slovenka Manca Mikec, ki zadnja leta živi in dela v Kanadi. Med organizatorji dogodka je tudi Sandi Okanović, ki je leta 2015 s svojo prvo psičko Miyo, šetlandsko ovčarko, postal evropski prvak, v letih 2016 in 2018 pa podprvak. Z njo uspešno tekmuje še danes. Tudi letos bo zastopal barve Slovenije na svetovnem prvenstvu: »Za organizacijo tako velikega tekmovanja v Sloveniji smo se odločili, saj so takšne prireditve odlične za promocijo kinološkega športa pri nas.«
Tekmovanje je potekalo v štirih kategorijah, in sicer: Small (za pse do plečne višine 35 cm; letvica na skokih je postavljena na 30 cm), Medium (za pse do plečne višine 43 cm; letvica na skokih je postavljena na 40 cm), Intermediate (za pse do plečne višine 48 cm; letvica na skokih je postavljena na 50 cm) in Large (za pse od plečne višine 48 cm in več; letvica na skokih je postavljena na 60 cm). Rezultati tekov se merijo z elektronsko napravo, ki je nastavljena na prvi in zadnji oviri, v skladu s FCI (mednarodna kinološka zveza, op. a) pravili. Ekipe, ki so bile uvrščene na tekmovanje, so odtekle šest kvalifikacijskih tekov, in sicer trikrat agility tek (sestavljen in skokov, slaloma in tehničnih ovir: most, palisada, gugalnica) ter trikrat jumping teka (sestavljen iz skokov in slaloma). V vsakem od teh tekov je lahko ovira tudi guma (krog, skozi katerega mora pes skočiti), zid, daljinski ali dvojni skok. Teki so odprti. To pomeni, da tekmovalci ne tečejo tekov, s katerimi bi si lahko pridobili pogoje za prehod v višji težavnostni nivo tekmovanja.
Tekmovanja so se udeležili tudi slovenski tekmovalci, ki so si letošnji nastop na evropskem oz. svetovnem prvenstvu zagotovili na nedavno končanih kvalifikacijah, saj je tovrstno tekmovanje tudi izredno dober trening za prihajajoči vrhunec agilitaške sezone.
Za več informacij se lahko obrnete na organizatorje dogodka: Nuša Pečnik, 040 355 499, e-mail: slovenianagilityopen@gmail.com ali na uradno spletno Facebook in Instagram stran.
Za nemoteno izvedbo tekmovanja so poskrbeli sponzorji dogodka: Sa-Nu, pasja šola, Dogs4motion, Floramicato, Pet House Sonny, Conor's Adventure ter Hana Lah Photography, ki je bila tudi uradna fotografinja dogodka.
Nuša Pečnik