V eni številnih pesmi enkratnega kantavtorja Iztoka Mlakarja, v katerih opeva življenjske resnice iz preteklosti in sedanjosti, ki dokazano še kako držijo, sem si izposodila trditev: »Kar cajt uzame, več ne vrne.«
Komu in čemu so bile v napoto poslikave na
stenah stopnišča Osnovne šole Kanal?
Prvi dan novega šolskega leta 2024/25 so me starši spraševali, zakaj so prepleskane poslikave odbojkarjev. Poslikave odbojkarjev in odbojkaric, simbol Kanala in kanalskega športa oziroma slavne kanalske odbojke s sedemdesetletno tradicijo, smo člani Likovne skupine Svetloba Deskle z umetniškim vodjo mag. Stipetom Hečimovičem poslikali poleti 2019.
Na pobudo takratne ravnateljice Milke Zimic smo več tednov barvali utrinke športnega dogajanja v Kanalu. V poslikave na treh stenah je bilo vloženih veliko prostovoljnih ur. Spomnimo naj, da odbojka v Kanalu vzgaja mladino v športnem duhu, jih navaja na red in disciplino, s čimer jih vodi na pozitivno pot. Življenje je in bo mladim vedno ponujalo vabljive mikavne stranpoti. Pred petdesetimi in več leti, mladi niso imeli možnosti udejstvovanja v različnih športih izven Kanala, Deskel in okoliških vasi kot jih imajo danes. Odbojka je bila vsem dostopna.
Ker se je odbojka v Kanalu skozi desetletja ohranila in krepila, ji moramo dati posebno mesto in priznanje. Prav temu smo namenili poslikave na stenah stopnišča na igrišču Osnovne šole Kanal. Slikali smo v poletni vročini z nasmehom na licih in dobro voljo v srcih, da bi ustvarili nekaj lepega za otroke in odrasle, ki obiskujejo igrišče, šolo in telovadnico. Barve je priskrbela Osnovna šola Kanal, kar pomeni, da je bila njena investicija. Ostalo smo omogočili slikarji Likovne skupine Svetloba. Z dobro voljo in prostovoljnim delom smo pričarali delček svetlobe, ki jo vsi še kako potrebujemo.
Poslikave je otvorila takratna županja Občine Kanal Ob Soči Tina Gerbec ob prisotnosti predsednika Turističnega društva Kanal Branka Dolenc.
Kako lahko nekdo brezvestno uniči kulturni pečat prav tam, na očeh devetošolcev in športnikov in to v času intenzivnega vzgojno-izobraževalnega programa, ki mlade pripravlja na vestne in marljive državljane? Psihologi nas opominjajo, da mladino vzgajamo s svojim zgledom, to je obnašanjem in dejanji. Mar tako dejanje daje pozitiven vzor mladim?
Sprašujemo se tudi, zakaj v drugih občinah znajo ceniti in spoštovati delo slikarjev svojih likovnih društev? Eno takih je v novogoriškem podhodu na Gradnikovi ulici v bližini Točke, kjer se slikarji Kulturno umetniškega društva Goriška paleta skupaj s slikarji C.C. Culturale Mazzini ENDAS iz Tržiča ponosno fotografirajo ob poslikavah sten?
Vanda Colja, vodja in člani Likovne skupine Svoboda