V sodobnem hitrem tempu življenja, kjer smo nenehno izpostavljeni stresu in pritiskom, postaja vedno bolj pomembno skrbeti za svoje duševno zdravje. Zanj lahko skrbimo na različne načine npr. z izvajanjem aktivnosti, ki jih imamo radi (športne aktivnosti, vrtnarjenje, poslušanje glasbe…), eden izmed načinov skrbi pa je tudi izvajanje tehnik sproščanja.
Z izrazom tehnike sproščanja označujemo številne različne pristope, ki so lahko bolj usmerjeni na telo, na primer postopno mišično sproščanje, pasivno mišično sproščanje in raztezanje, ali pa na um in misli, kot na primer vizualizacija, avtogeni trening in meditacija. Te tehnike niso zgolj način trenutnega olajšanja stresa, ampak imajo tudi dolgoročne koristi za telo in um. Z rednim izvajanjem tehnik sproščanja lahko zmanjšamo raven stresnih hormonov, izboljšamo koncentracijo, uravnavamo čustva ter dosežemo notranji mir.
V sklopu delavnic, ki so usmerjene v krepitev duševnega zdravja, v Centru za krepitev zdravja Kranj izvajamo različne delavnice. Med njimi so »Podpora pri spoprijemanju z depresijo«, »Podpora pri spoprijemanju s tesnobo«, »Spoprijemanje s stresom« in »Tehnike sproščanja«. Te delavnice ponujajo praktična orodja in usmeritve za učinkovito obvladovanje stresa ter ohranjanje dobrega duševnega počutja v današnjem zahtevnem svetu. Delavnica »Tehnike sproščanja« spada med t.i. krajše delavnice in traja 90 min. Namen delavnice je, da se udeleženci seznanijo z osnovnimi značilnostmi sproščanja, spoznajo njihove prednosti in uporabno vrednost, hkrati pa tudi ob izvedbi različnih tehnik sproščanja dobijo tudi priporočila, kako lahko izvajajo te delavnice tudi sami doma.
Tehnike sproščanja so ob pravilnem izvajanju primerne za vsakogar. Pomembno je sicer, da se zavedamo svojih morebitnih omejitev, kot so npr. telesne ali psihične težave, vendar bi lahko posplošeno rekli, da nimajo resnejših škodljivih posledic. Na delavnici se udeleženci spoznajo s tremi tehnikami sproščanja in sicer z dihalnimi vajami, postopnim mišičnim sproščanjem in tehniko vizualizacije pomirjajočega kraja.
Učinkovitost tehnik sproščanja se pokaže le takrat, ko ustrezno izberemo pravo tehniko (tehniko, ki nam ustreza) in jo tudi redno izvajamo. Tako kot ostalih veščin se je potrebno tudi tehnik naučiti ter jih za doseganje želenih učinkov redno izvajati. Tehnike so kratke, zadostuje lahko le 5, 10 minut na dan.
Najpogosteje uporabljene so dihalne tehnike. Njihov namen je doseči zavedanje trenutnega dihalnega vzorca ter hkrati krepiti sposobnost zavestnega usmerjanja dihanja z namenom sprostitve in izboljšanja psihofizičnega počutja. Dihanje se nam pomaga sprostiti preko delovanja na avtonomni živčni sistem, saj ga globoko in počasno dihanje uravnoteži. Druga tehnika, ki jo udeleženci spoznajo, je progresivna mišična relaksacija s katero se učimo zavestnega sproščanja mišic. Samo izvajanje tehnike običajno traja okoli 15 min, redno izvajanje pa pomaga pri zmanjševanju mišične napetosti, spoprijemanju z anksioznostjo in depresijo, zmanjševanju bolečin v vratu in križu…
Tehnika sproščanja, ki je bolj usmerjena na misli, pa je imenovana vizualizacija pomirjajočega kraja oz. na kratko samo vizualizacija. Z njo želimo s pomočjo ustvarjanja pomirjajočih miselnih podob doseči miselno sproščenost, s tem pa posledično tudi sproščenost na telesni in drugih ravneh.
Tehnike sproščanja predstavljajo hiter in preprost način sprostitve, ki jih lahko uporabimo v različnih situacijah. Za ohranjanje dobrega duševnega zdravja je torej ključno, da si vsak dan vzamemo čas za sprostitev in skrb za dobro počutje.
Na gorenjskem so vam na voljo delavnice v Centru za Krepitev zdravja Kranj, v Centru za krepitev zdravja Radovljica, v Zdravstveno vzgojnem centru Jesenice, v Zdravstveno vzgojnem centru Škofja Loka, v Zdravstveno vzgojnem centru Tržič in v Zdravstveno vzgojnem centru Bled – Bohinj.
Center za krepitev zdravja,
Teja Dečman, mag. psih.
Povzeto po:
Tančič Grum, A. in Zupančič-Tisovec, B. (2019). Tehnike sproščanja: priročnik za udeležence. Ljubljana: Nacionalni inštitut za javno zdravje. https://www.skupajzazdravje.si/wp-content/uploads/2020/05/Tehnike-sproscanja_okt2019_SPLET.pdf
Do več informacij o tehnikah sproščanja in do zvočnih posnetkov tehnik lahko dostopate na povezavi: https://www.skupajzazdravje.si/dusevno-zdravje/sproscanje/