Na Ta veseli dan kulture, 3. decembra 2024, so Združenje splošnih knjižnic, Ministrstvo za kulturo RS in Skupnost občin Slovenije podelili nazive Branju prijazna občina. Naziv je namenjen spodbujanju lokalnih aktivnosti za izboljšanje bralne pismenosti in kulture ter grajenju dostopnega okolja za knjige. Občina Jesenice, ki naziv nosi že od leta 2018, ga je uspešno podaljšala tudi za naslednje triletno obdobje, kar potrjuje njeno zavezanost spodbujanju bralne kulture v lokalni skupnosti.
Med novimi prejemnicami naziva so občine Dravograd, Semič, Središče ob Dravi, Sveti Tomaž, Šoštanj, Tolmin in Vojnik. Od leta 2017 je naziv prejelo že 70 občin. Certifikat je veljaven tri leta, po tem obdobju pa občine svoje aktivnosti in dosežke ponovno predstavijo strokovni komisiji. Letos so nazive za naslednja tri leta obnovile poleg občine Jesenice tudi občine Brežice, Domžale, Grosuplje, Hrpelje-Kozina, Kamnik, Kozje, Mestna občina Novo mesto, Medvode, Ribnica, Ruše, Mestna občina Slovenj Gradec, Trbovlje, Velike Lašče in Vodice.
Kot opisujejo na spletni strani Skupnosti občin Slovenije, je Nejc Smole, podpredsednik Skupnosti občin Slovenije, v nagovoru zbranim izpostavil pomen ukrepov, ki zagotavljajo dostop do knjig in spodbujajo bralno kulturo kot ključni dejavnik medgeneracijskega dialoga. Državni sekretar mag. Marko Rusjan pa je poudaril širšo simboliko branja kot temelja za kakovostno življenje in povezano skupnost. Oba sta se strinjala, da branje ni zgolj osebna dejavnost, temveč gonilo družbenih sprememb in solidarnosti, kar daje projektu Branju prijazna občina še globlji pomen.
Občina Jesenice se zahvaljuje Občinski knjižnici Jesenice, vsem vzgojno-izobraževalnim javnim zavodom, muzeju, območni izpostavi Javnega sklada za kulturne dejavnosti, Zvezi kulturnih društev ter ostalim društvom, gledališču, organizacijam za mlade, zavodu za šport ter posameznikom, ki z različnimi projekti in aktivnostmi prispevate k bralni kulturi v lokalnem okolju.