Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Ig
JUTRI
19°C
6°C
PET.
18°C
5°C
Oceni objavo

Podkrimski pustni karneval uspešen

Letošnja pustna sobota je v središče Iga privabila množico obiskovalcev, od najmlajših za katere smo pripravili otroški program do vseh, ki so z zanimanjem spremljali pustno povorko po ulicah Iga, in se je letos zaključila pri gasilskem domu na Igu, pod šotorom, kjer se je pustna zabava odvijala še dolgo v noč.
Praznično okrašene ulice so napovedovale, da 1. marec 2025 ne bo običajen dan, bila je pustna sobota in na Igu se je odvijal Podkrimski pustni karneval. Zgodovina karnevala sega v leto 1995, ko ga je organiziralo Društvo Fran Govekar Ig, od leta 2008 pa so vajeti organizacije v rokah Občine Ig. Seveda brez tesnega sodelovanja z društvi ne gre. Zadnji leti sta v organizacijo močno vpeti gasilski društvi z Iga in Iške vasi, ki s številnimi prostovoljci poskrbita za gostinsko ponudbo in večerni del pustovanja.
Začeli smo z otroškim programom pod ogrevanim šotorom, poskrbeli smo za poslikavo obrazov in pustno plesno zabavo s Piko Nogavičko in drugimi pravljičnimi junaki. Potekal je izbor najboljših pustnih mask, kjer je komisija iskala tiste najbolj izvirne – zmagali so rdeča jagoda, čebelica Maja in skupinska maska potopljenega Titanika.
Dogajanje se je nadaljevalo ob 14.00, ko se je začela povorka pustnih mask po ulicah Iga. Letos potekala po malce spremenjeni trasi, saj se od Banije nadaljevala po Zabrvi do šotora pri gasilskem domu Ig. Ob krožišču, kjer je glavno dogajanje se je zbrala množica obiskovalcev in pozdravila številke maske. Ko smo zaslišali himno karnevala, je šlo zares. Najprej so nas pozdravili Asgardijci (KD Krim), ki so oživili nordijska mitološka božanstva. Sledila sta maskoti karnevala Krimski in Povodni mož (TD Krim), ki sta del ljudskega izročila ižanskega konca. Sledil je ples meduz v izvedbi Vrtca Ig, ki so k nam prišle iz morskih globin. Bolj domače 'obravani' so prišli člani Gobarsko mikološkega društva Ig – med mušnicami smo prepoznali tudi nekaj jurčkov.
Nato pa je bil čas za Kremenčkove, pardon, Matenčkove (PGD Matena), ki so nas prestavili v prazgodovino. Omislili so si tudi mrcinamobil na nožni pogon. V povorki je tudi letos sodelovala družina Kunaver, ki nas vedno preseneti z domiselnimi maskami, tokrat so nas prepričali z optičnimi iluzijami. Z Gorenjske so priletele pikapolonice (Vrtačarji) in nam tako prinesle srečo.
Iz temnih Krimskih gozdov je na svoji vinkl metli prispela čarovnica Johanca in njene coprnice (TD Krim). Iz Iške Loke so pripluli Loški vikingi (PGD in SVS Iška Loka) – pogumni in izkušeni pomorščaki, ki jih tudi asfaltna cesta ni ustavila. Skoraj vzletela pa je letalska družba Bevke airlines (Bevške maškare), ki je imela prav ta dan na voznem redu prvi mednarodni let: z Iga v Istanbul.
Pustna kamela je del tradicionalnih pustnih likov iz Iške vas (PGD Iška vas), kjer na pustni torek ohranjajo živo tradicijo s povorko, ki obišče hiše po vasi.
Z okolice Reke so na ulice Iga ponovno prišli Halubajski zvončarji – oblečeni v ovčje kože, z veliki zvonci in rogatimi maskami so odganjali zimo. Vpisani so tudi med nesnovno dediščino Unesca, tako kot naslednje tradicionalne maske s Ptujskega polja (Pobrežje, Vitomarci), s katerimi se je povorka zaključila. Najprej je prišla rusa, sledili so orači, glasni pokači in nato en najbolj prepoznavnih pustnih likov, korant. Program na krožišču je ogreval in povezoval 'poštar' Franci Peternel.
Povorka in gledalci so se nato skupaj preselili pod šotor, kjer je se začelo pravo pustno rajanje, najprej ob glasbi DJ Branzyja, nato pa vse do polnoči, ko je zbrane zabaval Ansambel Banovšek. Za hrano in pijačo so skrbele združene moči gasilcev z Iga in iz Iške vasi.
Za konec naj se zahvalimo vsem gasilcem, ki so združili moči že pri postavljanju in podiranju šotora, ter skrbeli za gostinsko ponudbo in zabavni večerni program. Zahvaljujemo se tudi Pekarni Pečjak in Mesarstvu Blatnik za donacijo krofov.

Oglejte si tudi