Prvi sončni dnevi so v življenje priklicali ne le rastlinje in zelenje, ki je kaj hitro ozelenelo in zacvetelo, temveč tudi nekaj novih "družinskih članov" ZOO parka Rožman. Štirje divji pujski, ki že veselo spuščajo pujsaste glasove, in lama, ki se je zelo spretno in hitro postavila na dolge noge, so povsem sveža domača pridobitev živalskega vrta, ki zdaj šteje že več kot 200 živali oziroma več kot 20 živalskih vrst.
Da bo nekoč temu tako, ni pomislil niti lastnik in gonilna sila živalskega vrta Jože Rožmanec, ki je še kot otrok, ki je imel le rad živali, v svoje varstvo vzel malo srnico in ji tako rešil življenje. Ta je kmalu dobila družbo mladih srnic, ki so jih k Rožmančevim pripeljali okoliški kmetje, najpogosteje ker so se poškodovale ob košnji ali prometni nesreči. Za njimi pa so v oskrbo prišli še mladi divji pujsi, dva medvedja mladiča in številne druge živali. Tako se je začela pisati zgodba – drugi dom za poškodovane, bolne in osirotele živali je prerasel v pravi družinski živalski vrt. Toda vmes so posegle številne ovire. Največje so prišle z vstopom v Evropsko unijo, ko je Slovenija prevzela evropsko zakonodajo. Takrat je namreč Rožmančeve obiskala inšpekcija in jim zagrozila z odstranitvijo živali, če ne pridobijo vseh ustreznih dovoljenj. Uspelo jim je – storili so vse, da so živali ostale žive. Iskanje dokumentacije so nadaljevali in leta 2007 pridobili vsa dovoljenja za zadrževanje in prikazovanje živali, kar je pomenilo, da se je ZOO park Rožman lahko odprl tudi za javnost. Ker pa število živali iz meseca v mesec narašča, so 19. aprila letos tudi uradno postali čisto pravi živalski vrt. Ob tej priložnosti so ob vhodu postavili predstavitveno tablo, ki na slikovit način opiše njihov začetek in pot.
Večina živali je s seboj v park prinesla žalostno zgodbo, zato se Rožmančevi še posebej trudijo, da je življenje teh živali pri njih popolnoma drugačno. Zagotavljajo jim prijetno počutje in dobro oskrbo, za kar pa so potrebna kar precejšnja sredstva, ki so v celoti na bremenu lastnika. Še dobro, da so tu spet topli in sončni dnevi, saj se z njimi stroški nižajo. Mnoge živali namreč potrebujejo toplejši prostor, zato jih na odprto spustijo šele spomladi. Takrat je tudi hrana lažje dosegljiva; večino živali v teh dneh razveseli že ravno pravšnji šop travniškega regrata.
Ljubezen do živali je Jože Rožmanec prenesel tudi na ženo in otroke, ki mu danes skrbno in pridno pomagajo pri dnevnih ali občasnih opravilih. Vsi skupaj pa ljubezen do živali prenašajo na obiskovalce ZOO parka Rožman, ki si ga pridejo ogledat. Ta je na ogled prav vse dni v letu. Ob obisku lahko vedno srečate koga od domačih, ki vas bo nagovoril s pripovedovanjem zanimivih zgodb, ki jih je doživel s katero od živali, in prepričal o tem, da so živali zares čudovita bitja, le spoznati jih je treba.
Nadja Prosen Verbič
Foto: npv