Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Horjul
DANES
2°C
-4°C
JUTRI
2°C
1°C
Oceni objavo

20-letnica plebiscita in praznično voščilo

Referendumsko odločanje o slovenski samostojnosti in neodvisnosti leta 1990 je potekalo le dan pred svetim večerom, 23. decembra. Vprašanje na glasovnici se je glasilo: »Ali naj Republika Slovenija postane samostojna in neodvisna država?« Republiška volilna komisija je ob izidu glasovanja ugotovila, da se je glasovanja udeležilo 1.361.738 ali 93,2 % volilnih upravičencev.

Za samostojno Slovenijo je glasovalo 1.289.369 ali 88,5 % vseh volilnih upravičencev.

Prijetno se je vrniti dobri dve desetletji nazaj, ko je bila samostojna Slovenija še velika vrednota. Ideja o samostojni državi je sicer zelo stara, v novejši zgodovini pa korenini v Majniški deklaraciji, v politični platformi slovenske pomladi, ki se je udejanjila v Demosu. Naj spomnimo, da je pobudo za plebiscit prvič omenjal podmladek Pučnikove stranke SDM aprila 1990, Socialistična stranka pa jo je oktobra 1990 predstavila v parlamentu. Ideja osamosvojitve je nosila v sebi ogromen politični naboj. A bolj ko se je bližala realizaciji, več je bilo odprtih vprašanj in tudi negotovosti. Zato so jo v Demosu sprejeli, z dolžnim spoštovanjem. Kako tudi ne, saj so bili vsi mednarodni akterji proti razpadu Jugoslavije, pa tudi nova Demosova vlada, razen z zaznano voljo ljudstva prek anketiranja, jeseni 1990 še ni razpolagala s sredstvi, da bi osamosvojitev izvedla v praksi. Kljub temu se je vodstvo Demosa poenotilo in v začetku novembra v Poljčah dokončno pokopalo konfederalni koncept ter usvojilo idejo, ki se je ob Pučnikovi trdni odločenosti spremenila v najznamenitejši slovenski narodni projekt. Še isti večer je dr. Jože Pučnik na sestanku strankinega lokalnega odbora na Ptuju javno oznanil, da je 23. december datum plebiscita. S tem dejanjem si je sicer nakopal jezo nekaterih kolegov, še ostreje pa se je odzvala tedanja opozicija, ki je želela usodne odločitve čim bolj odlagati. A poti nazaj tako ni več bilo. In to je bila, kot se je kasneje izkazalo, zelo modra poteza Jožeta Pučnika.

Demosov poslanski klub je kasneje svoj predlog predstavil javnosti, povabil vse stranke k sodelovanju in izrazil željo, da se jugoslovanska kriza razreši po »mirni, legitimni in legalni poti«. Plebiscit je zagotovil tudi mednarodno legitimnost in podlago za našo državo.

 

Usmerimo skupaj pogled naprej in ne pozabimo svojih korenin in vrednot, iz katerih smo rasli kljub oviram!

 

Čestitke za vaš in naš praznik, dan samostojnosti in enotnosti!


Vsem občankam in občanom želim v svojem in strankinem imenu prijetno praznovanje božiča ter veliko miru, blagoslova in sreče v letu 2013!

 

Andrej Zelnik

 

Oglejte si tudi