Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Horjul
DANES
15°C
6°C
JUTRI
14°C
4°C
Oceni objavo

Podelitev priznanj občanom na slovesni seji

V prazničnem tednu, ko se v občini Horjul odvijajo razni dogodki in aktivnosti v spomin na pogumno odločitev, da si Horjul z okoliškimi vasmi zasluži svojo lastno občino, ki bo v službi naroda, se tradicionalno podeljujejo tudi priznanja občanom, ki so s svojimi aktivnostmi, prizadevnostjo in delom pustili pomemben pečat in naredili veliko za našo skupnost. Na slavnostni seji občinskega zbora je župan Janko Prebil letos podelil dve priznanji in dve plaketi.

V svojem uvodnem nagovoru je izpostavil pravilnost odločitve, da so prebivalci 21. junija 1998 na referendumu odločili, da ustanovijo svojo občino. Poudaril je, kako je občina Horjul v vseh letih obstoja rasla in se krepila ter svojim prebivalcem omogoča kakovostno življenje. "Smo blizu Ljubljane, a hkrati ravno dovolj stran, da lahko uživamo v lepem podeželju in neokrnjeni naravi. Vsako leto se ogromno naredi na področju občinske infrastrukture in pri tem pazi, da so občinske finance usklajene z željami in potrebami občanov, saj svojo zelo pomembno nalogo dobro opravljalo tudi občinski svetniki s svojimi pobudami in predlogi, ki jih dobijo prav od ljudi v njihovi okolici." Izpostavil je tudi, da so se v teh 23 letih zelo spremenili postopki pridobivanja raznih soglasij in načini gradnje. Včasih je bila dovolj pobuda krajanov, ki je nato z veliki številom udarniških ur ob finančnem vložku krajevne skupnosti naredila kar je kraj v tistem času potreboval. Danes je vse drugače. Brez dovoljenj in soglasij ne more in ne sme občina narediti ničesar, zato je potrebno upravljati s proračunom pametno in poskrbeti, da zadosti strogim standardom države ter Evrope, kamor je Slovenija vedno sodila. Dodal je še, da je prav zato današnja gradnja infrastrukture in novih objektov bolj kakovostna.

Ob tej slovesni priložnosti je zbranim občinskim svetnikom in gostom zaželel tudi lep praznik državnosti. "Morda res nismo postali nova Švica, saj je bilo v politiki vse preveč raznih podtikanj, a vseeno ne smemo izgubiti upanja in volje, da našo Slovenijo peljemo v optimistično prihodnost." Zahvalil se je tudi gasilcem, ki so ob praznovanju 30. obletnice samostojnosti postavili dva velika mlaja pred Horjulom.

Po glasbenem premoru, za katerega so poskrbeli učenci glasbene šole Vrhnika – oddelek Horjul, je sledila še slavnostna podelitev. Župan Janko Prebil je podelil dve priznanji in dve plaketi.

Priznanje Občine Horjul je podelil KATARINI VRHOVEC

Katarina Vrhovec je članica gasilske organizacije že dobrih 40 let. Z veliko mero odgovornosti je leta 2003 prevzela vodenje Prostovoljnega gasilskega društva Žažar, kjer še danes opravlja funkcijo predsednice. V času njenega mandata je društvo posegalo po zgodovinskih in najvišjih tekmovalnih uspehih društva (nastop članic na gasilski olimpijadi v Ostravi 2009 in 1. mesto), kar jo je še dodatno motiviralo pri nadaljnjem delu. Od leta 2013 dalje je tudi članica Upravnega odbora Gasilske zveze Horjul, kjer je s svojimi bogatimi izkušnjami na področju vodenja veliko pripomogla k izboljšanju in napredku gasilstva na območju občine ter tudi širše. Njena zavzetnost, odločnost, iskanje rešitev v dobro vseh jo poleg ostalih gasilskih vrlin odlikuje kot človeka z veliko mero požrtvovalnosti, kar uspešno usklajuje z družino, službo in nenazadnje tudi s funkcijo občinske svetnice. Za njen prispevek k razvoju vasi Žažar in gasilstva v Občini Horjul se ji iskreno zahvaljujemo ter ji izrekamo priznanje Občine Horjul.

Priznanje Občine Horjul je prejel tudi JANEZ JAZBAR

Janez Jazbar se je gasilskim vrstam pridružil kot mlad fant, kjer se je že kaj kmalu izkazal kot nepogrešljiv člen gasilske organizacije. Njegova pripravljenost za nadgrajevanje znanja, požrtvovalnost pri delu, strokovnost in veliko odrekanja v dobrobit ostalih, ga je vodila do zaupanja društva, kjer je nato leta 2003 prevzel operativno vodenje intervencij. Njegovo znanje cenijo tudi na Gasilski zvezi Horjul, kjer je član poveljstva in opravlja delo pomočnika poveljnika GZ od leta 2018 dalje. Njegov velik doprinos gasilski zvezi je bilo tudi delo tajnika zveze ter kasneje ob digitalizaciji članstva gasilske organizacije še delo administratorja programskega sistema Vulkan. Ves čas je preko tekmovanj domačega društva, kjer si je nabiral izkušnje kot tekmovalec ter mentor zmagovalne olimpijske ekipe članic, deloval tudi na tekmovalnem področju gasilske zveze. Njegova organiziranost in medsebojno sodelovanje sta bili dve lastnosti, zaradi katerih je organizacija tekmovanj na nivoju Gasilske zveze Horjul vedno potekala brez težav. Nepogrešljivo pri delu zveze je tudi njegovo sodelovanje pri izobraževanju, in sicer bdi nad organizacijo tečajev, sodeluje pri pridobivanju novih članov gasilskih vrst, zadolžen je še za operativna izobraževanja, kjer svoje bogato znanje razdaja tudi kot predavatelj. Ves čas pa se je kljub pomanjkanju časa tudi sam izobraževal in dosegel enega najvišjih činov, ki ga imajo gasilci v naši zvezi – višji gasilski častnik organizacijske smeri II. stopnje. Za njegov prispevek k razvoju gasilstva se mu iskreno zahvaljujemo ter mu izrekamo priznanje Občine Horjul.

Za njegov prispevek skupnosti je župan podelil Plaketo Občine Horjul PAVLU KOZJEKU. Gospod Kozjek se podelitve zaradi bolezni žal ni mogel udeležiti. V njegovem imenu jo je prevzel občinski svetnik s Korene Bogdan Marolt.
Pavel Kozjek je bil še v takratni Občini Ljubljana Vič-Rudnik predstavnik vasi Koreno v Krajevni skupnosti Horjul. Z njegovo zagnanostjo, delavnostjo in organizacijskimi sposobnostmi je bil glavna gonilna sila pri izgradnji prvega vodovodnega sistema na Koreni ter Samotorici (1990). Njegov trud za pridobitev vodovodne in cestne infrastrukture je bil osnova za ohranjanje in nadaljnji razvoj hribovskih vasi. Odstopil je zemljišče, kjer se nahaja vodni vir. Pri izgradnji vodovodnega sistema je bil ves čas dejaven pri podajanju rešitev, ki so se izkazale za ustrezne, saj sistem še danes, po 30-ih letih, nemoteno deluje. Nato je bil  25 let skrbnik celotnega vodovodnega sistema. 
Prav tako je bil dejaven pri prvih širitvah in asfaltiranju cest proti Koreni. Na zasebnem področju je znan po svoji odlični gobarski žilici, saj je strasten gobar, ki ga poznajo vsi, ki so kadarkoli obiskali ljubljansko tržnico, kjer je svojo bero tudi ponujal. V letih, ko mu je bila zaupana funkcija predstavnika vasi, je le-to opravljal z odliko, bil je gonilna sila vasi in je zelo pripomogel k njenemu razvoju. Za njegov prispevek k razvoju in ureditvi vodne in cestne infrastrukture na Koreni in Samotorici se mu iskreno zahvaljujemo ter mu izrekamo plaketo Občine Horjul.

Plaketo Občine Horjul je župan podelil tudi nekdanji dolgoletni zdravnici v Horjulu JANJI PIRC, dr. med. spec. spl. med.

Dr. Pirc je v letu 1980 zaključila študij na Medicinski fakulteti v Ljubljani. Najprej je delala na področju anesteziologije, nato jo je življenjska pot vodila v splošno medicino. Po opravljenem začetnem delu na Vrhniki in na oddelku za anestezijo v Ljubljani je leta 1985 prevzela splošno ambulanto v Horjulu, kjer je kot zdravnica splošne medicine delovala vseh 35 let, torej do svoje upokojitve v decembru 2020. Kot mlada zdravnica se je uveljavljala v Občini Ljubljana – Vič – Rudnik, nato pa je najprej delala v skupni občini Dobrova – Horjul – Polhov Gradec, v letu 1998 pa je nato začela delati v samostojni Občini Horjul. V času svojega delovanja je postavila temelje splošne ambulante v Horjulu. Svoje delovanje je pričela izvajati v skromnih prostorih v Zadružnem domu, ob izgradnji Doma starejših pa je svojo dejavnost preselila v sodobne, zračne in dostopne zdravstvene prostore. Opremila je kar dve ambulanti ter pri tem ves čas korektno sodelovala z občino in pristojnimi institucijami. V svoji karieri je pokazala veliko mero razumevanja in skrbi za svoje paciente. Delovala je z veliko mero strokovnosti in s trezno presojo. Ves čas svojega delovanja je spodbujala k zdravemu načinu življenja, gibanju in optimistični naravnanosti. Dr. Janja Pirc je ves čas opozarjala na odgovornost do lastnega zdravja in do lastnega telesa. Janja Pirc je svoje poklicno poslanstvo opravljala vestno in resno. Poklicu je bila predana s srcem, kar dokazuje tudi dejstvo, da je bila njena ambulanta vedno dostopna številnim pacientom tudi iz okoliških občin. 

Po končani seji in podelitvi je sledilo še neformalno druženje vseh povabljenih na občinskem trgu.

Besedilo in foto: Peter Kavčič

 

Oglejte si tudi