Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Horjul
DANES
2°C
-4°C
JUTRI
2°C
1°C
Oceni objavo

Srečanje starih ročnih brizgaln

V soboto, 13. julija, je v športnem parku Horjul potekalo srečanje gasilcev, ki ohranjajo tehnično gasilsko dediščino. Srečanje starih ročnih brizgaln je posvečeno spominu na Bernarda Kozjeka.

Tomaž Zdešar, predsednik PGD Horjul, je s temi besedami opisal dogodek, ki so ga prvič organizirali na domačih tleh: "Organizacija je bila kar zahtevna, sploh ker smo tovrstni dogodek organizirali prvič. Predhodno smo si ogledali, kako takšno srečanje poteka pri drugih društvih. Bili smo na tekmi v Studenem in v Novi vasi ter pridobili pomembne informacije. Na našem dogodku je sodelovalo 12 ekip iz celotne Slovenije. Zelo pa nas veseli, da smo tokrat imeli kar dve domači ekipi, eno iz Horjula in drugo iz Vrzdenca. Poleg tega smo videli tudi nastop dveh ženskih ekip, kar je prav tako poskrbelo za pestrost dogodka."
Namen takšnega srečanja je v prvi vrsti ohranjanje gasilske dediščine ter stare tehnike in opreme, ki jo imajo prostovoljna gasilska društva. Tudi na ta način se vsa ta oprema ohranja v funkciji, hkrati pa mlajšim rodovom prikazuje, kako se je z ognjem borilo nekoč, ko so gasilske črpalke vlekla konjska vprega in ko je bilo treba črpalke še ročno poganjati. Bolj kot sam športni rezultat je pomembno, da ohranjajo originalno opremo ter da z druženjem in sodelovanjem na tekmovanjih krepijo dobre odnose med gasilskimi društvi iz celotne Slovenije. Dogodek naj bi postal tradicionalen in je zanimiv tudi za publiko, saj lahko na enem mestu podoživijo delček zgodovine in bogato izročilo prostovoljnega gasilstva.
Prvič so na takšnem srečanju veteranov sodelovali tudi veterani – člani PGD Vrzdenec, ki so se publiki predstavili z zelo dobro izpeljano vajo. Sodelovalo je 9 članov ekipe, ki kljub temu, da so premierno sodelovali na takšnem dogodku, niso imeli treme. Na nastop so se pripravljali dva meseca. Priprave so potekale v večernih urah, naši veterani pa so ob vsakem treningu ponovili samo izvedbo štirikrat, da so dodobra izpilili postopek vaje in se pripravili na vse izzive, ki jih prinaša gašenje z ročno črpalko oziroma "pumpo na žgance", kot se gasilci radi pošalijo.
Sama vaja – torej simulacija gašenja požara – traja sicer le pol minute, a teh 30 sekund je zelo intenzivnih. Na samem tekmovanju pa je pod žgočim julijskim soncem prav pripravljenost gasilcev igrala pomembno vlogo, saj so morali v tem kratkem času dati vse od sebe. Lahko si samo predstavljate, kako naporno je ročno poganjati črpalko v opremi, vključno s čelado na glavi. Črpalka, s katero so sodelovali Vrzdenčani, je stara kar 128 let, kljub starosti pa zmore kar 200 litrov pretoka vode na minuto. To pomeni, da so med samo vajo za simulacijo gašenja porabili kar 100 litrov.
Nastopili so tudi veterani gasilskega društva Horjul, ki na tovrstnih srečanjih sodijo med zelo izkušene in se na tekmovanjih lahko pohvalijo z osvojenimi najvišjimi mesti. Tokratni dogodek v Horjulu je bil za može v belih uniformah, po katerih jih hitro prepoznamo, v letošnji sezoni že tretji, teden kasneje pa je sledilo že novo tekmovanje. Do konca sezone jih čaka še zaključek v septembru. Kljub temu, da niso nastopili v prvi postavi, saj sta manjkala dva ključna napadalca, so bili s samo vajo zadovoljni.

Peter Kavčič

Oglejte si tudi