Oprema
Brez ustrezne opreme seveda ne gre. Najprej potrebujemo rolerje ustrezne velikosti, čelado, ščitnike za komolce, zapestja in kolena. Katarina pa priporoča tudi uporabo športnih oblačil, kot so daljše nogavice, tanka majica z dolgimi rokavi in dolge hlače, saj s tem preprečimo odrgnine, ki včasih nastanejo ob nošenju ščitnikov in rolerjev. Pri tem seveda ne pozabite na plastenko z vodo, saj bodo otroci ob gibanju hitro postali žejni.
Pred začetkom učenja preverite naslednje:
1. Preverite zaščitno opremo in rolerje, ali se vsi koleščki vrtijo, ali imajo zavoro, ali so ščitniki in čelada prave velikosti.
2. Ko so rolerji na nogah, preverite, ali so dovolj zapeti (se noga znotraj ne premika) ter, ali so čelada in ščitniki pravilno nameščeni. Še posebej bodite pozorni na dlančnike, če ste v dvomih, kako jih pravilno nosimo, vedite, da mora biti debelejši (močnejši del) na dlani. Zaščita zapestja je izredno pomembna, sploh pri učenju.
3. Z otrokom si oglejte rolerje in zaščitno opremo, da bo čim bolj razumel, čemu kaj služi. Torej, kako se kolesca vrtijo, na katerem rolerju je zavora, kako je roler sestavljen (čevelj, podvozje, ležaji, kolesca, zavora), katero zaščitno opremo je pomembno, da ima otrok na sebi (čelada in ščitniki – dlančniki, komolčniki in zapestniki).
Prva ura učenja rolanja
Če otrok še nikoli ni rolal, mu bo za začetek največji izziv ohranjati ravnotežje na koleščkih. Zato nujno začnite na pokošenem travniku. To pa zato, ker je podlaga na travniku manj drseča in bo otrok lahko samostojno stal na rolerjih. Tudi če pade, ga ne bo bolelo, s tem pa bo pridobil na samozavesti in motivaciji.
Naj bo začetek kot igra
Najboljši način za otroke je skozi igro. Otrok si naj izbere žival in oponaša način gibanja živali po travniku. Lahko se igrate tako, da se spreminja v namišljene živali. Na primer v miško, ki nizko dviguje noge in v rokah drži sirček. Roke spredaj omogočajo, da se otrok nauči padati naprej na ščitnike in ne nazaj.
Potem ga spremenite v račko, ki z nogami ustvari kljunček tako, da peti približa skupaj in prste postavi narazen. Roki naj drži pred seboj. Na ta način se otrok premika po travniku. Nato sledi oponašanje dinozavra. Otrok naj visoko dviguje noge in s tem tudi kolena. Z rokami pred seboj naj kot dinozaver straši naokoli. S tem bodo pridobivali na ravnotežju. Potem se naj spremeni v metulja, ki leti oziroma, se premika malce hitreje. Dodajajte še živali, ki jih ima otrok rad in ga bodo motivirale za nadaljevanje rolanja.
Če je otrok na rolerjih že stabilen, je igrica lahko zanimiva tudi na bolj gladki površini. Predlagamo le, da se pred tem otrok nauči, kako varno pasti in vstati. Varen padec je le, ko pade naprej, zato naj to stori z oponašanjem ježka. Otrok naj pokrči kolena. Ko pride do nevarnosti, se ježek skrije v klopčič tako, da se vrže na ščitnike v zaporedju: kolenčniki – komolčniki – dlančniki. Prste ima obvezno iztegnjene (»bodice«), brado in zadnjico pa dvignjeno navzgor. Ježek ne leži na trebuščku, da se ne popraska.
Za učenje vstajanja pa naredite takole: Otrok naj poklekne in eno nogo postavi naprej. Na kolenu sprednje noge si zamisli čarobni gumb, ki ga mora pritisniti močno, z obema rokama. Hkrati se odrine od sprednje noge, kar mu omogoči, da vstane.
Katarina Leben še dodaja, da je za prijetne začetke učenja rolanja potrebno nekaj potrpežljivosti. Se pa splača vztrajati, saj rolanje prinaša veliko veselja otrokom.
TEČAJ ROLANJA z MIGI-jem
V kolikor bi želeli, da se vaš otrok nauči rolati pod strokovnim vodenjem, pa lepo vabljen na tečaj rolanja, ki se bo izvajal na zunanjem igrišču OŠ Horjul. Tečaj bom vodila Katarina Leben, uni. prof. športne vzgoje. V 8 letih sem pomagala vzljubiti rolanje že več kot 200 otrokom in verjamem, da ga lahko približam tudi vašemu. Na tečaju bo pomagal tudi Jan Leben, profesionalni hokejist, trener in sodnik hokeja otrok.
KDAJ: 21. 6.–25. 6. 2021 (16:30–18:00)
KJE: zunanje igrišče OŠ Horjul
PRIJAVE (do 31. 5. 2021) in VEČ INFORMACIJ:
info@migi-yogi.si
040656963 (Katarina)
Peter Kavčič
Foto: Katarina Leben