Življenje se je v zadnjih petdesetih letih tako spremenilo, da bi se naše prababice in pradedki ter stari starši v njem verjetno težko znašli. Vsakodnevno hitenje, pehanje, da ulovimo čas, zadostimo potrebam, za katere menimo, da so nujne ... Dobrine, ki nam več pomenijo takrat, ko jih nimamo, kot takrat, ko so nam dane ... Ljudje živimo v betonskih čebelnjakih, ki jih vsako jutro v naglici zapustimo in se zvečer utrujeni vračamo vanje. Takrat zapremo vrata in okna, vklopimo televizijo ali računalnik ter zaživimo sami. Vse manj se družimo, naše delo ni več povezano z zasebnim življenjem in naši otroci več časa preživijo v šolah in vrtcih, ločeni od družine. Takšno je pač naše življenje zdaj. Nekdaj ni bilo tako, otroci so s starejšimi člani družine preživeli cele dneve, se od njih naučili raznih opravil, slišali razne zgodbe, življenje pa je kljub številnim tegobam in težavam teklo bolj počasi. S temi besedami je zbrane obiskovalce v prireditev popeljala povezovalka Kinda Al-Mansour Kranjec.
Čisto pravi utrip starega vaškega življenja je poskušala pričarati Folklorna skupine Klas, ki se je predstavila štirikrat. Prvi utrinek, pred novim spletom plesov iz okolice Ljubljane, s katerim so se pred tedni uspešno predstavili na območni reviji folklornih skupin v Velikih Laščah, je prikazoval želje in sanje mladega dekleta, ki z žuljavimi rokami ob potoku pere perilo in za hip zbeži daleč stran od krutega realnega sveta. Pred spletom plesov iz Trente pa sta Majda Zdešar in Primož Jereb zaigrala drugi utrinek; ta je prikazoval delo šuštarjev oziroma čevljarjev, ki so bili nekdaj v kraju nujno potrebni, saj so popravljali stare čevlje in izdelovali nove. Včasih zelo pogosta in pomembna obrtna panoga je bilo kovaštvo, saj so kovaški mojstri izdelovali poljedelska orodja, kovane dele vozov, orodja za dela v vinogradih, za dela v gozdu, pripomočke za gradnjo hiš, podkovali so konje in drugo.
Sledil je tretji utrinek, iz kovaške delavnice, nato pa so horjulski folkloristi zaplesali nov splet plesov z Razkrižja, majhnega kraja na Štajerskem, ki leži na križišču poti med slovenskim in hrvaškim prostorom, kjer nastaja zanimiva mešanica tako jezikov kot kultur. V zadnjem izmed utrinkov iz starega vaškega življenja so prikazali brusača nožev. Zatem pa je FS Klas predstavila svoj najljubši splet – splet rezijanskih plesov, ki je nekaj posebnega, saj se plesalca ne dotikata in plešeta eden okrog drugega.
Dogodek so obogatili gosti. Otroška folklorna skupina Stara Vrhnika se je predstavila s spletom plesov, ki so ga prvič zaplesali svojim mamam na letošnji materinski dan (Rož'ce za mam'co), zapeli in zaplesali pa so še nekaj naših ljudskih. Navihanci iz Horjula, ki delujejo v osnovni šoli v Horjulu v okviru izbirnega predmeta ljudski ples, so se domačim gledalcem predstavili s spletom živahnih gorenjskih plesov ob spremljavi mladih glasbenikov.
Letni koncert FS Klas ima to tradicijo, da se ob koncu domačemu občinstvu predstavijo novinci v skupini ter tisti, ki že več let soustvarjajo folklorno skupino, in tudi tokrat je bilo tako. Na odru pa so se jim pridružili instrumentalisti, ki folkloriste spremljajo vsepovsod, ter mentorici Marija Čipić Rehar in Katarina Grdadolnik, ki skrbita, da plesno znanje folkloristov ne zastane, temveč se nadgrajuje z novimi koraki in ritmi. Novih se že veselimo; bojda jih bodo zaplesali v čisto novih belokranjskih oblačilih.
Nadja Prosen Verbič
Foto: npv