Krajanke in krajani Spodnje Slivnice so 12. oktobra 2024 s praznovanjem obeležili 60. obletnico Krajevne skupnosti Spodnja Slivnica, slavje pa je bilo še toliko večje, ker so se v teh dneh razveselili tudi lepo prenovljene, moderne ceste, ki Spodnjo Slivnico povezuje z mestom Grosuplje, ob krajevnem prazniku pa smo jo tudi slavnostno predali svojemu namenu.
Slovesnega dogodka so se udeležili župan dr. Peter Verlič s soprogo Barbaro, podžupana Janez Pintar in Matjaž Trontelj, direktorica občinske uprave Zdenka Grozde, predsednik Krajevne skupnosti Spodnja Slivnica Alojz Bavdek, občinski svetnice in svetniki, župnik Martin Golob, župnik in častni kanonik Janez Kebe, drugi gostje, krajanke in krajani.
Zbrane je pozdravil predsednik Krajevne skupnosti Spodnja Slivnica Alojz Bavdek. »Zbrali smo se ob 60. rojstnem dnevu naše krajevne skupnosti, zato da bi hkrati proslavili dogodek, ki smo ga dolgo in nestrpno pričakovali, otvoritev nove ceste Spodnja Slivnica-Grosuplje. Lepo darilo za rojstni dan, mar ne,« je dejal in nas ob tej priložnosti popeljal skozi dolgo zgodovino tega kraja, nas seznanil z nekaterimi pomembnimi mejniki.
Povedal je, da je kopanjski župnik Janez Kebe in častni kanonik za utrditev zgodovinske zavesti namenil prebivalcem teh krajev svoje znanstveno literarno delo Kopanjska knjiga, v uvodu katere so zapisane besede sv. Ciprijana, globoko ukoreninjenih dreves niti viharji ne izrujejo. In korenine na Slivnici sežejo globoko v preteklost. Med drugim je povedal, da se sodeč po pisnih virih ime kraja Spodnja Slivnica prvič najde v listinah iz leta 1409, vendar lahko sklepamo o poselitvi že v obdobju antike. Nad naseljem so bile namreč najdene izkopanine, ruševine rimskega gradišča. Leta 1770 so bile v času Marije Terezije uvedene hišne številke, leta 1984 pa je cesar Jožef II ustanovil katastrske občine, med njimi tudi Slivnico. »Leta 1890 je na Spodnji Slivnici živelo 147 prebivalcev, leta 1981 nas je bilo 342, danes pa je nas okrog 600,« je še povedal. »Krajevna skupnost Spodnja Slivnica pa je bila ustanovljena leta 1964.« Omenil je nekatera večja dela, projekte, ki so se v preteklosti naredili v kraju, tokrat pa se veselijo res velike pridobitve, celostno prenovljene ceste Grosuplje-Spodnja Slivnica. Županu in občinski upravi se je ob tej priložnosti za to še posebej zahvalil.
Slavnostno nas je nato nagovoril župan občine Grosuplje dr. Peter Verlič.
»Spoštovani, tudi jaz vas prav lepo pozdravljam ob tem tako čudovitem dogodku in tako lepo realiziranem projektu,« je dejal župan. Povedal je, da politika Evropske unije na področju prometa za naslednje desetletje, in temu mora seveda slediti tudi vsaka članica Evropske unije, tudi Slovenija, pa konec koncev tudi Občina Grosuplje, uveljavlja načelo obrnjenega »modal splita«. Gre pa preprosto za to, da se daje prednost pešcem, kolesarjem, da se želi zmanjšati število avtomobilov na račun tega, da bi več hodili peš, da bi več kolesarili in pa seveda, da bi več uporabljali javni potniški promet.
»In tukaj na Spodnji Slivnici skoraj tako že je. Ste že visoko na lestvici tega. Imate novo lepo cesto, imate površino za pešce, kolesarje, ki je ločena od vozišča, imate novo železniško postajališče, od kar vozi vlak v Kočevje in nazaj, in nenazadnje, če bo uspel pilotni projekt uvedbe prevozov na klic za lokalne avtobuse na Polici, če se bo to tam izkazalo kot dobro, boste te storitve kmalu lahko deležni tudi na Spodnji Slivnici,« je dejal župan.
Ob tej priložnosti se je tudi zahvalil krajankam in krajanom Spodnje Slivnice za potrpežljivost v času gradnje, Krajevni skupnosti Spodnja Slivnica in predsedniku Alojzu Bavdku za vso vloženo energijo, da je projekt lepo potekal, hvala tudi sodelavkam in sodelavcem na občinski upravi za dobro vodenje projekta, pa tudi projektantom, izvajalcem, nadzoru. »Zagotovo lepo darilo za 60 let Krajevne skupnosti Spodnja Slivnica, iskrene čestitke!«
Sledil je slovesen prerez traku. Trak so prerezali župan dr. Peter Verlič, direktorica občinske uprave Zdenka Grozde in predsednik krajevne skupnosti Alojz Bavdek. Lepo prenovljeno cesto pa sta nato blagoslovila župnika Martin Golob in Janez Kebe.
Slovesen pridih dogodku je dala tudi glasba. Nastopili so člani Kulturnega društva Mati domovina in Trio Šifrar. Prireditev je povezoval Dominik Jakšič.
Praznovanje se je nadaljevalo v Zavrhu, ob hrani, pijači, glasbi, predvsem pa v dobri družbi.
Grosuplje z zalednim naseljem Spodnjo Slivnico tako danes povezuje lepo urejena cesta. Rekonstrukcija ceste Spodnja Slivnica-Grosuplje se je sicer izvedla v dolžini cca 1.200 m. Širina vozišča po rekonstrukciji znaša 6 m oz. vsak vozni pas je širine 3 m. Zgradila se je tudi dvosmerna kolesarska steza in v naselju Spodnja Slivnica tudi nov pločnik. Prav tako se je na območju kolesarske steze uredila javna razsvetljava. V sklopu rekonstrukcije ceste pa je bil zgrajen tudi nov most, širši, varnejši, čez potok Podlomščico.
Jana Roštan
Foto: Foto Travnik
Foto: Foto Travnik
Video: Brane Petrovič
Vir: grosuplje.si