V nedeljo, 29. septembra 2024, zvečer, na praznik svetih nadangelov, Mihaela, Gabriela in Rafaela, je na gradu Turjak potekal Sakralni koncert zbora ArtVoicess.
Pod umetniškim vodstvom dirigentke prof. Irene Vidic in ob spremljavi dveh odličnih pianistov, Lovorke Nemeš Dular in Blaža Jurjevčiča, je zbor ArtVoicess izvedel skrbno izbran program dvanajstih pesmi, ki ga je povezovala Tina Kadunc, med katerimi so poslušalci lahko prisluhnili tudi pesmim Precious Lord, Elijah Rock in Nad vsem.
Zbor ArtVoicess združuje pevke in pevce z raznolikim glasbenim znanjem. Deluje od leta 2003 pod vodstvom prof. Irene Vidic in okriljem Glasbene šole Grosuplje. V njem prepevajo Helena Adamič, Sanja Avsenak, Karmen Čakš, Vid Čakš, Mirijam Černe Prelovšek, Damjana Gligič, Metod Hribar, Maja Miklavčič, Ina Puntar, Aleksandr Simić, Krištof Strmčnik, Urška Strnad, Borut Usenik, Roman Virant, Ajda Zupančič in Jan Zupan Žibrat. S klasičnim, ljudskim, jazz, pop, sakralnim in gospel repertoarjem nastopajo širom Slovenije.
Pevci so za svoj sakralni koncert izbrali grad Turjak, ker ima ta zanimivo zgodovino. Njegovo ime, kot tudi ime kraja Turjak, izhaja iz imena izumrlega goveda tur, ki ga imajo grofje Turjaški v svojem grbu. V 16. stoletju so bili Auerspergi sposobni vojaški voditelji in veliki podporniki protestantizma v Sloveniji. Glavna slovenska protestantska voditelja Primož Trubar in Jurij Dalmatin sta imela zatočišče in podporo na gradu. Veliko slavo pa je gradu naredil tudi pesnik France Prešeren z balado Turjaška Rozamunda.
Zadnja leta je bil grad ponovno odprt za javnost. Njegov desni del je bil poln zanimivih eksponatov in zbirk, ki je privabljal številne obiskovalce, med katerimi je bilo tudi veliko tujcev. V njem je potekalo tudi veliko zanimivih dogodkov, ki jih je pripravil zadnji upravitelj Jože Zalar s sodelavci. A zdaj bo grad za nekaj časa žal spet zaprl svoja vrata, saj čaka na obnovo še drugega dela z evropskimi sredstvi in sredstvi Ministrstva za kulturo, zato sta organizatorja včerajšnjega koncerta, zbor in Kulturno društvo Škocjan, še toliko bolj hvaležna zadnjemu upravitelju za dovoljenje, da je koncert lahko potekal v njem.
Sakralni koncert se je zaključil z bučnim aplavzom in stoječimi ovacijami, saj so pevke in pevci obiskovalcem ponudili več kot le glasbeno doživetje, tudi trenutek globoke umirjenosti in stik z večnostjo. Njihovi mogočni glasovi in navdihujoče okolje gradu so ustvarili nepozaben večer, ki je v vsakem srcu prižgal toplino in dal občutek, da je umetnost tista, ki nas lahko povzdigne onkraj vsakdanjega.
Nataša Virant
Vir: grosuplje.si