Občina Naklo se razteza na površini 28,3 km² in leži na nadmorski višini 407 m. Kljub temu, da sodi med manjše občine, ima skupaj približno 5380 prebivalcev. Občina Naklo združuje tri centre s skupaj 13 naselji, in sicer: Bistrica, Cegelnica, Gobovce, Malo Naklo, Naklo, Okroglo, Podbrezje, Polica, Spodnje Duplje, Strahinj, Zadraga, Zgornje Duplje in Žeje.
Občina Naklo leži v Ljubljanjski kotlini, na Kranjski ravnini, in sicer sredi nakelske doline med dvema najstarejšima terasama Save in Tržiške Bistrice. Z obeh strani jo obdaja gozdna površina Dobrave in Udin boršta.
Kratka zgodovina
V virih se Naklo prvič omenja leta 1241. Srednji vek so zaznamovali Turki. Po kraju so robantili rokovnjači, Napoleonova vojska pa ga je obiskala kar dvakrat. V tej dobi je bilo Naklo gručasto kmečko naselje, nanizano okrog cerkve.
Ljudje v Naklem so se do prihoda železnice (1908) ukvarjali s poljedelstvom, veliko so sejali ajdo, ki je dandanes zopet našla prostor na njivah. Že takrat se je v Naklem pojedlo največ ajdovih žgancev in zelja in del kmetijske tradicije živi še danes.
V tem času so dobro služili s prevozništvom. V Naklem je bila prekladalna postaja za furmane, ki so svoje blago vozili iz Postojne in Kopra, Naklanci pa so jo tovorili dalje na Koroško in v Italijo. Že takrat so bile dobro razvite dejavnosti, kot npr.: gostinstvo, kovaštvo, kolarstvo, posebno pa pletilstvo.
Iz nekdanjega kmečkega naselja se Naklo danes razvija v pravo urbano naselje s številnimi podjetji, obrtnimi delavnicami in gostišči, zgodovino Nakla pa naprej pišejo njegovi prebivalci. Med njimi naj omenimo svetovnega popotnika in pisatelja ter danes gotovo najbolj prepoznavnega Naklanca Toma Križnarja.
Doživetja, ki vam jih ponuja občina Naklo
Ob lepi naravi, prijaznih ljudeh in ne nazadnje kar nekaj zgodovinskih znamenitosti imamo v občini Naklo pestro turistično ponudbo. Popotniki lahko letujejo ali prenočujejo v hotelu, turističnih sobah, tisti, ki ljubijo naravo pa lahko pridejo v kamp ob Tržiški Bistrici, rekreativci pa svojo energijo lahko sproščajo v gozdovih Udinboršta in Dobrave, igrajo tenis na urejenih teniških igriščih, uživajo ob jahanju konj, kolesarijo kot tudi ribarijo ali pa obiščejo bližnje gorenjske gore.
Za vrnitev v preteklost si lahko ogledate Vogvarjevo hišo, ki je danes stara že preko 200 let in se je skoraj nespremenjena ohranila iz druge polovice 18. stoletja. Gre za pritlično leseno stanovanjsko stavbo z gospodarskim poslopjem, v katerem se danes nahaja muzej. Leta 2003 je bil odprt tudi Muzej mlinskih kamnov, saj je na Polici včasih cvetela obrt izdelovanja mlinskih kamnov izpod rok kamnosekov Puhar iz Kranja. Muzej prikazuje več kot 350-letno zgodovino delovanja kamnoloma, ki pa danes ne obratuje več, saj se je leta 1975 upokojil zadnji kamnosek Franc Puhar. Vsekakor pa si je vredno ogledati tudi Graščino Duplje, kjer sicer ne gre za bogat srednjeveški grad, pač pa za skromno podeželsko prebivališče vitezov. Graščina je bila omenjena že v 13. stoletju, in sicer je v starejših zapisih poimenovana tudi Vojvodov grad. Graščina Duplje je barokizirana renesančna stavba, ki ima arhitekturne elemente 16.-18. stoletja, krasijo pa jo tudi baročne poslikave.
Cerkve
Občina Naklo se ponaša s številnimi zanimivimi cerkvami, ki so vsekakor vredne ogleda. Ena najkakovostnejših baročnih cerkev je Cerkev sv. Petra v Naklem (župnijska cerkev Naklo), za katero je načrt izdelal arhitekt Matija Perski, zgrajena pa je bila leta 1755. Cerkev ima kar 5 oltarjev, ki so posvečeni različnim svetnikom. Leta 1769 je bila zgrajena tudi baročna Cerkev sv. Nikolaja v Strahinju, ki ima tri oltarje ter čudovito zakristijsko omaro, ki jo krasijo stranice v obliki levje glave. V vasi Okroglo pa si lahko ogledate Cerkev sv. Marije Magdalene, ki pa je bila že večkrat prezidana, saj nam določeni elementi v cerkvi dajejo renesančni, baročni, romanski ter tudi gotski pridih. Čudovito baročno cerkev si lahko ogledate tudi v Spodnjih Dupljah, kjer je bila leta 1789 zgrajena Cerkev sv. Vida. Ob robu strnjenega dela vasi Zgornje Duplje pa leži Cerkev sv. Mihaela, ki je bila prvotno zgrajena v gotskem slogu, kasneje pa je bila barokizirana. V Podbrezjah stoji župnijska cerkev, Cerkev sv. Jakoba, ki ima sicer zunaj gotski slog, notranjost pa so kasneje predelali v baročnem stilu. Prav tako si lahko v tem kraju ogledate tudi Cerkev Žalostne Matere božje.
Druga znamenja
Ob obisku občine Naklo, boste zagotovo naleteli tudi na druga zanimiva znamenja, ki imajo za občane prav poseben namen. Ena pomembnejših je vsekakor Kapelica lurške Matere Božje, katero so prebivalci postavili v zahvalo dr. Gregorju Voglarju in župniku Jožefu Kosu, ki sta sredi 18. stoletja darovala denar za gradnjo vodovoda. Pod vasjo Okroglo pa si lahko ogledate tudi Alpsko slopno znamenje, ki naj bi bilo tudi najstarejše znamenje v župniji. Znamenje naj bi predstavljalo vmesno molitveno postajo, kjer so se ustavljali romarji.
Kam na izlet
Občina Naklo je zagotovo prava izbira za izlet, saj se lahko obiskovalci peš ali s kolesi razmigajo na številnih slikovitih potek. Svoje možgančke pa lahko razgibajo tudi na Dupljanski orientacijski poti. Za hiter popoldanski sprehod pa se lahko odpravite tudi na Dupljansko rokovnjaško pot, kjer vas bodo spremljali številni čudoviti razgledi in narava.
Ostale poti za navdušene sprehajalce ali kolesarje:
- Na Cegelnico in k mlinčkom – 20 minut s kolesom, 30 minut peš
- Do Krive Jelke – 1 ura iz središča Dupelj in nazaj
- Iz Dupelj v Zadrago – 20 minut s kolesom
- K potočku Želin – 1 ura, lahko tudi več če nas prevzamejo lepote Udin boršta
- Na Okroglo – 2 - 3 km; 20 minut + dodatna ura za ogled
- Na Štucelj – 30 - 50 minut za vožnjo, hojo in razgled
- Na Tabor in v Gobovce – 40 minut vožnje
- Od Nakla do Police – 2,2 km; 15 minut s kolesom ali več
- Okoli Strahinja – 4 km; 10 - 15 minut s kolesom
- Osnovni kolesarski krog (Naklo-Strahinj-Duplje-Podbrezje-Naklo) – 16 km; 1 ura brez postankov
- Sotočje Bistrice (Bistrica – Sotočje Bistrice) – 1 ura