Leto 2024 je bilo za občino Dobrova-Polhov Gradec polno medijske pozornosti, saj so številni prispevki na različnih televizijskih postajah poudarili bogato kulturno dediščino, kulinarične posebnosti in dogodke lokalne skupnosti.
Februarja je ekipa Kanala A obiskala smučišče Šentjošt, kjer so predstavili predanost upravljavcev manjših slovenskih smučišč. Prispevek je prikazal tekmovanje mladih smučarjev, razpravo o problematiki neugodnih vremenskih razmer, umetnem zasneževanju ter izzive zaradi pomanjkanja sredstev. Zgodba v prispevku je predstavila, kako kljub težavam lokalni entuziasti ohranjajo tradicijo in željo do smučanja.
Prvega maja je kamera že drugič spremljala Godbo Dobrova-Polhov Gradec ob bujenju občanov na tradicionalni Prvomajski budnici. Prispevek je prikazoval veselje in pomembnost ohranjanja tradicije ter druženja in povezovanja občanov, gasilcev ter celotne občine.
V preteklem letu sta se v rubriki Kraji z nenavadnimi imeni na Planet TV znašli vasi Črni Vrh in Podsmreka. V Črnem Vrhu so na črni petek iskali popuste, v Podsmreki pa so teden dni pred Božičem razveseljevali s prispevkom o iskanju daril pod smreko v Podsmreki.
V preteklem letu so bili naši občani večkrat posneti in predstavljeni tudi na nacionalni televiziji RTV SLO. Denimo poleti so v Šentjoštu posneli prispevek o cerkvi sv. Jošta in slikarski razstavi Preobrazba sveta, ki je bila na ogled v cerkvi. Razstavo je predstavil njen avtor, akademski slikar Jošt Snoj, cerkev in gotske freske v njej pa Anita Klančar Kavčič. Prispevek je bil objavljen v oddaji Kultura po večernih Odmevih. Poleg tega so predstavili tudi restavriranje gotskih fresk v cerkvi in izdelavo kopije poškodovanega zvona iz leta 1354, ki je eden najstarejših v Sloveniji. V oddaji Infodrom za mlade so večkrat nastopili učenci OŠ Polhov Gradec in OŠ Dobrova.
Decembra so na nacionalni televiziji RTV Slovenija v oddaji Ljudje in zemlja predstavili domače dobrote občine. Posebna pozornost je bila namenjena kmetiji Na Prosenov iz Črnega Vrha, kjer je gospa Marija Končan pokazala postopek peke kruha na tradicionalen način. Prispevek je obogatil še vpogled v kulinarični spominek Cula dobrot Blagajeve dežele, ki vključuje lokalne izdelke, kot so kozji sir, nojeva salama, čokolada in domači kruh.
Poleg tega je bil avgusta medijsko podprt blagoslov in dvig novih zvonov v Setniku, kar je predstavljalo simbol povezanosti in ohranjanja verske kulture na podeželju. Pred Miklavževim večerom je Dobrovo obiskal Miklavž in se v živo javil med glavnimi novicami dneva v studio in pozdravil prebivalce celotne Slovenije in pohvalil pridnost dobrovskih otrok.
V oddaji Jutro na Planetu pa so se predstavili Godbeniki domače godbe Dobrova-Polhov Gradec, kjer je besed predvsem tekla o letnem dogodku Noč godbe, mesec dni kasneje pa se je predstavila še Glasbena šola Emil Adamič, kjer pa je beseda tekla o tem, kdaj je pravi čas z vpis otroka v glasbeno šolo.
Občina Dobrova-Polhov Gradec se je skozi številne medijske prispevke pokazala kot prostor z bogato kulturno, kulinarično in družbeno dediščino, ki jo zaznamujejo povezovanje, predanost in ponos lokalnih prebivalcev. Ta medijska podpora je pomembno prispevala k prepoznavnosti kraja na nacionalni ravni in spodbudila zanimanje za obisk te idilične regije.
M.D.