Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Cerklje na Gorenjskem
JUTRI
15°C
8°C
SOB.
17°C
7°C
Oceni objavo

Dvajset let folklore v Cerkljah v glasbi, plesu in petju

Kulturno društvo Folklora Cerklje je v petek, 11. aprila pripravilo v polni dvorani  Kulturnega hrama Ignacija Borštnika v Cerkljah na Gorenjskem slovesnost, s katero je zaznamovalo 15. večer folklore, s katerim so zaznamovali  20. obletnico delovanja  KD Folklora Cerklje. V 20 letih so skupaj izvedli 530 nastopov. Prvi nastop so imeli 15. julija. Za vso pomoč pa so se zahvalili Občini Cerklje na Gorenjskem in njenemu županu Francu Čebulju.

Na Večerji na zajli na Krvavec so od leta 2014  nastopili kar 192 krat, lansko leto pa so jih imeli 37 nastopov.  Za prvega predsednika KD Folklora Cerklje je bil izvoljen Branko Lipar. Leta 2019 je društvo zapustil  iz zdravstvenih razlogov Brane Šmid, novi strokovni umetniški vodja folklorne skupine pa je postal Miran Murnik iz Preddvora. Vsako leto so se naučili nov splet plesov z Gorenjske, Štajerske, Bele krajine  in Prekmurja.

Poleg članov KD Folklora Cerklje so nastopili tudi gostje iz občine Cerklje na Gorenjskem in sicer Godba Cerklje,  citrarka Janja Petrič,  člani Kulturno umetniškega društva Pod lipo Adergas so odigrali odlomek  iz povesti Cvetje v jeseni, otroški folklorni skupini iz vrtca Murenčki in osnovne šole Davorin Jenko, Anika in Lovro Zarnik s pesmijo Slovenija odkot lepote tvoje, Cvilijevi  godci AFS  Ozara Kranj, in pevke ljudskih pesmi Tičice Akademske folklorne skupine Ozara iz Kranja.

Občinstvo je vse nastopajoče nagradilo z bučnim aplavzom, še posebej najmlajše plesalce in pevce. Navdušila je tudi citrarka Janja Petrič. Program je domiselno in dobro povezovala Angelca Maček iz Adergasa.

Slovesnosti so se udeležili tudi številni gostje, med njimi  župan občine Cerklje na Gorenjskem Franc Čebulj, podžupan Miha Zevnik, častna člana KD Folklora Cerklje dr. Bojan Knific, priznani etnolog in Brane Šmid, bivši mentor folklorne skupine.  Med gosti so bili tudi predstavniki Zveze ljudskih tradicijskih skupin Slovenije (ZLTSS) s predsednico Janjo Ravnikar in predstavnik Javnega sklada kulturnih dejavnosti (JSKD) – območne izpostave Kranj Sašo Zupan, Mijo Aleš iz ZKD Kranj in Slavica Okorn, ki je ob koncu  prireditve podelila Maroltova   priznanja.

Delo društva je predstavila predsednica  KD  Folklora Cerklje  Irena Naglič, ki je povedala:  »V dveh desetletjih smo postali tesno povezana družina plesalcev, pevcev in godcev. Skupaj smo ustvarili nepozabne spomine, stkali pristnaprijateljstva in ohranjali ljubezen do tradicije. Vse se je začelo na pobudo Vide Plevel, takratne tajnice DU Cerklje, da je v letu 2005 nastala  sekcija narodnih noš,  kmalu pa je zatem nastala Folklorna skupina Strmol.  Vodenje je prevzela  učiteljica v OŠ  Davorin Jenko  Petra Fajdiga, zatem pa začasno Damjana Praprotnik, na harmoniki pa jih  je spremljal Marjan Rozman. Vadili so na različnih lokacijah, dokler jim občina leta 2007 ni odstopila prostora nad športno dvorano v Cerkljah. Že po treh mesecih so 15. julija 2005 prvič nastopili s spletom gorenjskih svatbenih plesov.  Kmalu so sledila nova povabila  in sicer fantovščina v Adergasu, Bučarijada v Kamniku, otvoritev ceste na Štefanji Gori in nastop ob 70-letnici Ivana Baseja, ki je veliko prispeval k nastanku skupine. Leta 2006 smo se odločili za pridobitev avtentičnih noš, izdelanih po fotografiji iz leta 1911. Šivanje je prevzela naša članica Pavla Janežič ob pomoči dr. Bojana Knifica. Tako so nastale cerkljanske noše.

Na prvi območni reviji folklornih skupin jih je opazil Brane Šmid, priznani folklorni strokovnjak, ki je postal njihov mentor in ostal z nami do leta 2019. V dveh desetletjih so osvojili plese Gorenjske, Štajerske in Prekmurja ter ponosno ohranjali slovensko folklorno dediščino.

Folklorna skupina Cerklje veliko nastopa na različnih prireditvah v domači občini Cerklje na Gorenjskem, po Sloveniji ter na domačih in tujih folklornih festivalih. Sodelovali so  na srečanjih DU Cerklje, Komenda in Vodice na prireditvi  Skupaj  se imamo fletno. Na prvo turnejo so odšli v Litvo na folklorni festival »Baltik 2011«, kjer so predstavili slovensko folklorno kulturno dediščino, oblačila in kulinariko, značilno za naše kraje. Gostovali so v Litvi, Italiji, Avstriji, Bosni, na Hrvaškem, v Makedoniji, Češkem, Albaniji in na Madžarskem. V tem času so prejeli tudi več priznanj, priznanja pa je prejela tudi njihova pevska skupina  Klasje.

Pred zaključkom prireditve pa so  jubilantom KD Folklora Cerklje čestitali in zaželeli še veliko nastopov župan Občine Cerklje Franc Čebulj, Sašo Zupan, Mija Aleš, Janja Ravnikar in Slavica Okorn.

Besedilo in foto Janez Kuhar, Cerklje,13.4.2025

Oglejte si tudi