Apparatus musico-organisticus (1690) spada med najpomembnejše glasbene tiske za orgle in druga glasbila s tipkami v 17. stoletju.
Avtor Georg Muffat (1653-1704), alzaški organist in skladatelj škotskega rodu, je v njem združil dvanajst velikih tokat za orgle, razporejenih v vseh cerkvenih modusih, in tri variacijske skladbe posvetnega karakterja, ki so verjetno namenjene čembalu. Muffat se je pri oblikovanju cikla zgledoval po velikem Girolamu Frescobaldiju, ki je v letih 1615 in 1627 izdal dve vplivni zbirki za čembalo in orgle z obsežnimi tokatami z več kontrastnimi odseki različnih karakterjev in afektov. V Muffatovih skladbah je prepoznaven vpliv najpomembnejših skladateljev iz druge polovice 17. stoletja, ki jih je poznal tudi osebno, J.-B. Lullyja iz Francije in A. Corellija iz Italije. Izvod Muffatovega cikla Apparatus musico-organisticus se je ohranil v arhivu Frančiškanskega samostana v Novem mestu.
Koncertna izvedba Muffatovega cikla (Domen Marinčič, Pavao Mašić, Luka Posavec in Tomaž Sevšek Šramel, orgle in čembalo) na Močnikovih orglah v srednjenemškem baročnem slogu (2007) je verjetno prva integralna slovenska izvedba v zadnjih desetletjih.
Ob koncertih bo med 26. in 28. junijem 2025 potekala delavnica baročne glasbe za inštrumente s tipkami v samostanskem poslopju in cerkvi Marijinega oznanjenja v Velesovem (Adergas).
Velesovo (Adergas), 26. 6. – 28. 6. 2025
Delavnica baročne glasbe za orgle in čembalo
Župnijska cerkev Marijinega oznanjenja z orglami v nemškem baročnem slogu iz delavnice Tomaža Močnika in starodavni samostan dominikank v Velesovem (Adergas) bosta prizorišči delavnice baročne glasbe za orglavce in čembaliste, ki jih zanimajo nemška glasba 16.–18. stoletja in zgodovinska glasbila s tipkami, kot so orgle, čembalo in klavikord. Poudarek je na glasbi Georga Muffata in njegovem ciklu Apparatus musico-organisticus.
Tečaj vključuje individualni pouk na orglah, čembalu in klavikordu (vsaj tri pedagoške ure), obisk dveh koncertov in obisk predavanj. Za bivanje in prehrano po ugodni ceni bo poskrbljeno v župnijskem domu Velesovo. Število aktivnih udeležencev je omejeno.
Prijavnina znaša 135 € in ne vključuje stroškov bivanja in prehrane. Poravnati jo je treba z bančnim nakazilom do 1. junija 2025 ter se prijaviti na harmonia@antiqua.si.
Vsaka prijava mora vsebovati vaše ime in naslov, podatke o starosti in glasbeni izobrazbi in naslove skladb, ki jih nameravate igrati na tečaju.
HARMONIA ANTIQUA LABACENSIS
Koroška ulica 8, 1000 Ljubljana
SI56 0400 1005 0132 790
KBMASI2X
Nova KBM, Slovenska c. 58, SI-1000 LJUBLJANA, SLOVENIJA
+386 41 557 912 Tomaž Sevšek Šramel