Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Celje
JUTRI
14°C
-2°C
SRE.
15°C
-1°C
Oceni objavo

Za zmanjšanje prekomerne prehranjenosti otrok in mladostnikov naj šteje cel dan

V publikacijah Zdravje v občini spremljamo različne kazalnike zdravja, med njimi tudi  prekomerno prehranjenost otrok in mladostnikov med 6. in 15. letom, kar zajema vse preddebele in debele. Izračunali smo trende od leta 2014 do leta 2022 in ugotovili zaskrbljujoč naraščajoč trend za naslednje občine: Celje, Gornji Grad, Podčetrtek, Rogaška Slatina, Sevnica, Slovenske Konjice, Šentjur, Šmartno ob Paki, Velenje, Bistrica ob Sotli in Žalec. Medtem ko pregled podatkov za Slovenijo od leta 2014 do leta 2022 opozarja na zaskrbljujoč naraščajoč trend. Zadnji podatek za leto 2022 kaže, da je v Sloveniji 24,9 % otrok in mladostnikov prekomerno prehranjenih.


Slika 1. Slovenija – Delež prekomerno prehranjenih otrok in mladostnikov, starih od 6 do 15 let Vir: Zdravje v občini (https://obcine.nijz.si/)


Poleg zdrave in urejene prehrane, je eden izmed dejavnikov prekomerne prehranjenosti otrok telesna dejavnost. V času, ko sodoben način življenja vse bolj spodbuja sedeče navade in pretirano uporabo tehnologije, postaja skrb za redno gibanje med mladimi nujnejša kot kdaj koli prej. Zaradi šolskih obveznosti se čas sedenja povečuje, zato je priporočljivo, da otroci in mladostniki omejijo prosti čas, ki ga preživljajo sedentarno, zlasti pred televizijskimi, računalniškimi in drugimi zasloni. Smernice za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih so staršem dostopne na naslednji povezavi.


Vir: Smernice za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih


Telesna dejavnost pa ne prispeva le k fizičnemu zdravju, temveč tudi k izboljšanju kognitivnih sposobnosti, čustvenega počutja in socialnih veščin. Z redno telesno dejavnostjo otroci in mladostniki razvijajo zdrave življenjske navade, ki jim lahko koristijo vse življenje, hkrati pa se z vključenostjo v športno rekrativne dejavnosti učijo discipline, vztrajnosti in timskega duha.

Ker je za optimalno zdravje otrok in mladostnikov potrebno pravo ravnovesje med aktivnostjo in počitkom, je pomembno, da pri spremembah življenjskega sloga vplivamo na tri vedenja: telesno dejavnost, sedentarno vedenje in spanje. Sedentarno vedenje pogovorno pogosto enačimo kar s sedenjem, a po definiciji gre za obnašanje v času budnosti, ki ga zaznamuje nizka energetska poraba, medtem ko sedimo ali ležimo. Priporočljivo je, da so otroci in mladostniki čez teden zmerno do visoko intenzivno telesno dejavni vsaj 60 minut dnevno. Telesna dejavnost naj bo večinoma aerobna (hitra hoja, tek, kolesarjenje, ples…). V telesno dejavnost pa naj poleg tega vsaj 3-krat tedensko vključijo visoko intenzivno aerobno dejavnost in tiste oblike telesne dejavnosti, ki krepijo mišice in kosti.

Za ohranjanje in krepitev zdravja je priporočljivo izkoristiti vsako priložnost za gibanje.Spodbujanje rednega gibanja otrok je naložba v zdravo in aktivno starost. Smernice za telesno dejavnost so dostopne na naslednji povezavi (NIJZ, 2022).


Vir: Smernice za telesno dejavnost in sedeče vedenje


Otroci in mladostniki za zdrav razvoj in nemoteno telesno in duševno delovanje nujno potrebujejo zdravo spanje. Velik del svojega življenja prespimo (po nekaterih podatkih kar tretjino svojega življenja). Spanje in telesna dejavnost sta tesno povezana in medsebojno vplivata. Dovolj dolgo in kakovostno spanje je ključno za optimalno telesno zmogljivost, medtem ko redna telesna dejavnost lahko izboljša kakovost spanja. Za urejeno spanje so poleg zadostne dolžine spanja pomembni tudi kakovost spanja, primerna časovna umeščenost in reden urnik spanja. Koliko ur spanja je priporočljivo za posamezno starostno obdobje, lahko preberete na naslednji povezavi.

Otrokom s čezmerno telesno maso in njihovim družinam je omogočena celostna obravnava v Centrih za krepitev zdravja, kjer izvajajo delavnice »Družinska obravnava za zdrav življenjski slog«. Obravnava je timska, saj z družino ob pediatričnem timu sodelujejo tudi kineziologi, psihologi, dietetiki in diplomirani zdravstveniki. Družine se v sodobnem času srečujejo z velikimi izzivi na področju življenjskega sloga, saj je časa za kakovostno druženje in povezovanje med starši in otroki relativno malo, izpostavljenost medijskim in vrstniškim pritiskom pa je velika. Trženje energijsko bogatih visoko predelanih živil, tudi sladkih in energijskih pijač, je  domiselno in neredko zelo učinkovito, po drugi strani pa se tako starši kot otroci težko orientirajo v poplavi medijskih informacij o življenjskem slogu.

Delavnice družinske obravnave otrok so namenjene čezmerno hranjenim in otrokom z debelostjo in njihovim staršem, ter otrokom z zmanjšano telesno zmogljivostjo, ki si želijo izboljšati življenjski slog in opustiti nezdrave življenjske navade. V delavnice so povabljeni s strani pediatra.

Sama delavnica je sestavljena iz temeljnega in vzdrževalnega dela. V sklopu temeljnega dela so udeleženci deležni individualnega in kontrolnega pregleda pri pediatru, 10 skupinskih srečanj z različnimi strokovnjaki (s kineziologom, dietetikom in psihologom), ter individualnih posvetov s strokovnjaki. Vsa srečanja so gibalno obarvana, saj želijo celotno družino ozavestiti o pomenu izvajanja redne telesne dejavnosti. Ko se zaključi temeljni del delavnice, sledi vzdrževalni del, ki zajema tri kontrolne preglede pri pediatru (3, 6 in 12 mesecev po zaključku temeljnega dela), individualne posvete in timsko obravnavo otroka in družine.




Oglejte si tudi