Celje,12. november 2024 – Družbi Simbio in Energetika Celje ter Mestna občina Celje že drugo leto zapored izvajamo projekt "Od odpadkov do energije", ki je zasnovan z namenom spodbujanja odgovornega ravnanja s komunalnimi odpadki med mladimi v Mestni občini Celje. V projektu sodelujejo osmošolci z vseh desetih celjskih osnovnih šol, to je okoli 450 otrok na leto skupaj s spremljevalci.
Projekt prinaša več koristi. Učencem omogoča celovit vpogled v potovanje odpadkov – od njihovega nastanka in razvrščanja do kompleksnejših oblik predelave, vključno s termično obdelavo komunalnih odpadkov, ki je edinstvena v Sloveniji. Hkrati prispeva k okoljski ozaveščenosti lokalne skupnosti ter mlade spodbuja k aktivni vlogi pri ohranjanju okolja.
Glavni cilj projekta je namreč izboljšati znanje učencev o pomembnosti zmanjševanja količin odpadkov in spodbujati razvoj veščin za odgovorno ravnanje z njimi. V sklopu aktivnosti organiziramo delavnice ločevanja odpadkov, ki potekajo na šolah, učenci pa gredo tudi na terenske oglede Regijskega centra za ravnanje z odpadki Celje (RCERO Celje) in Toplarne Celje. Tako se seznanijo s postopki, ki omogočajo pretvorbo odpadkov v potencialne surovine ter v električno in toplotno energijo – proces, ki v Sloveniji še vedno velja za pionirski pristop pri obvladovanju odpadkov.
Za vse sodelujoče otroke in njihove spremljevalce so delavnice, ogledi in prevozi, ki se izvajajo z lokalnimi potniškimi avtobusi Celebus, brezplačni, kar omogoča dostopnost projekta vsem osnovnim šolam v Celju. Prvi odzivi učencev kažejo, da jim nova spoznanja omogočajo drugačen, bolj odgovoren pogled na ravnanje z odpadki.
Vsi partnerji projekta, tako Mestna občina Celje kot družbi Simbio in Energetika Celje, se nadejamo, da bo učinek projekta dolgotrajen in bo otrokom pomagal oblikovati trajnostne navade tudi v prihodnje.
Otrokom in mladim omogočamo raznolike programe
Projekt Od odpadkov do energije je eden izmed več programov, ki smo jih na Mestni občini Celje v lanskem in letošnjem letu začeli izvajati v sklopu dejavnosti, ki so namenjene prav vsem otrokom in učencem vključenim v javne vrtce in osnovne šole.
Za osnovnošolce tako ob omenjenem projektu potekata še Celje 1990/1991 o osamosvajanju Slovenije za vse devetošolce in Tropska hiša o biotski raznovrstnosti in skrbi za ohranjanje živalskih vrst za vse sedmošolce. Za vrtce pa kulturni abonma s koncertom, obiskom galerije in gledališke predstave, obiskom in delavnicami v Tehnoparku za otroke v drugem starostnem obdobju in dvodnevno doživetje na Celjski koči za malčke tik pred vstopom v osnovno šolo.
Ob navedenih ciljnih programih pa potekajo še številne aktivnosti, v katere se redno vključujejo vrtci in osnovne šole – od projekta Celje se pelje trajnostno, posebnih programov kulturno-umetnostne vzgoje, spodbujanja bralne pismenosti, prometne varnosti, skupnih čistilnih akcij, množičnega pustovanja otrok in učencev na celjskih ulicah, programi gozdne pedagogike v mestnem gozdu, aktivnosti ob mestnem prazniku, projektov Evropska vas in Pozdrav ptic miru …
Vir: moc.celje.si